کافی میت چیست و چه ترکیباتی دارد؟

کافی میت نوعی کریمر (creamer) و ماده ای افزودنی به قهوه میباشد که اغلب به جای شیر مورد استفاده قرار می گیرد. البته از این ماده افزودنی در چای، شکلات داغ و … هم میتوان استفاده نمود ولی بهترین مزه را در قهوه ایجاد میکند. کافی میت ها به صورت پودر یا مایع می باشند و بعد از دم کردن قهوه به آن اضافه می گردند. کافی میت پودری در واقع بیشتر مانند یک سفیدکننده (به تقلید از شیر) و شیرین کننده بوده و میتواند برای چای هم استفاده گردد. ولی نوع مایع بیشتر از اینکه نوشیدنی را کمرنگ و متمایل به سفید کند، کریمر است. بنابراین، کاربرد کمتری در چای دارد و بیشتر برای قهوه کاربردی می باشد.

آمارهای به دست آمده از نحوه استفاده مردم جهان از قهوه شگفت انگیز است. تحقیقات نشان داده اند که ۷۲ درصد از افراد، نوشیدنی قهوه خود را با یک کریمر قهوه لبنی یا غیر لبنی مصرف می کنند و ۳۰ درصد از افزودنی های شیرین بهره می گیرند. در تلاش برای صرفه جویی در هزینه روزانه خود و اجتناب از مراجعه هرروزه به کافی شاپ، استفاده از کریمرها و افزودنی های قهوه برای طعم دار کردن آن کاملاً قابل درک است. بسیاری نیز از این کار اجتناب کرده و رژیم خود را سخت حفظ می کنند. ولی شاید بهتر باشد قبل از این کار بخواهید از ترکیبات کافی ‌میت آگاه بشوید و از افراط و تفریط بپرهیزید.

ترکیبات کافی میت چیست؟

میتوانید به اسانی و با یک نگاه به بسته بندی کافی میت از ترکیبات آن آگاه شوید. آنگاه متوجه خواهید شد که مناسب رژیم غذایی شما است یا نه! اغلب کافی میت ها در دو نوع پرچرب و رژیمی به بازار عرضه می شوند. نوع پرچرب از سرشیر گرفته می شود و کرم بیشتری ایجاد میکند. نوع رژیمی کرم کمتری دارد و اغلب قند آن هم کمتر است. باید گفت که کافی میت در ترکیبات خود شیر واقعی ندارد؛ بنابراین، معمولاً بدون لبنیات و فاقد لاکتوز است. بنابراین برای افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند مشکلی ایجاد نمی کند.

همان گونه که میدانید، در کافی‌ میت ها اغلب از لبنیات استفاده نمی شود. بنابراین، از روغن های گیاهی مانند روغن هسته نارگیل یا نخل استفاده می شود تا کریمر تهیه بشود. شکر، سدیم و شربت ذرت در لیست مواد تشکیل دهنده این محصول قرار می گیرند. رنگ های خوراکی نیز به مخلوط افزوده میشوند تا به تقلید از شیر، موجب سفید شدن رنگ قهوه شما شوند.

در صورتی که به ترکیبات کافی میت نگاهی بیاندازیم خواهیم فهمید که از لحاظ ساختاری این پودر بسیار شبیه به سایر شیرهای گیاهی است.

 • آب
 • شربت ذرت
 • دانه سویای هیدروژنه
 • روغن پنبه دانه
 • کازئینات سدیم
 • فسفات پتاسیم
 • کاراگینان
 • شیره نشاسته
 • روغن هیدروژنه هسته خرما
 • تنظیم کننده اسیدیته
 • رنگ خوراکی
 • شکر
حتما بخوانید:   معرفی قهوه های فول کافئین

چگونه از کافی میت استفاده کنیم؟

در حالت کلی روش اصلی استفاده از کافی میت به این شکل می باشد که شما بعد از درست کردن قهوه، حالا چه به صورت اسپرسو باشه یا قهوه دمی و قهوه فرانسه، پودر کافی میت را بر روی قهوه بریزید و آن را با قهوه خوب ترکیب نمایید و سپس سرو میکنید. دقیقا مثل وقتی که شکر و شیر به قهوه خود اضافه میکنید.

مقدار استانداردی که از کافی میت توصیه شده است به ازای یک فنجان قهوه، دو قاشق چایخوری است اما این مورد کاملاً سلیقه ای می باشد و شما در صورتی که تمایل دارید قهوتون حالت خامه ای بیشتری بگیرد و طعم تلخی آن خیلی کم شود، می توانید این نسبت را تغییر بدهید و افزایش بدهید.

در صورتی که بین کسانی هستید که قهوه را با موکاپات درست می کنید میتوانید وقتی که پودر قهوه را داخل بسکت موکاپات ریختید، پودر کافی میت را نیز اضافه کنید و در واقع قهوه را همزامان با کافی میت عصاره گیری کنید، با اینکمار طعم و مزه کافی میت با قهوه شما به طور کامل ترکیب می گردد.

برای قهوه ترک هم میتوانید همزمان با پودر قهوه، پودر کافی میت را درون جذوه بریزید. ارزش یکبار امتحانش را دارد. چون سبب می شود قهوه شما حالت خامه ای خاصی به خودش بیگرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید