چگونه قهوه را کف دار کنیم

طرز تهیه قهوه

امکان دارد این سوال برای شما پیش آید که چگونه قهوه اسپرسو کف‌دار تهیه کنید؟ شما برای تهیه قهوه اسپرسو کف‌‎دار برای یک نفر به ۲ قاشق چای‌‎خوری پودر قهوه، یک فنجان آب سرد و به اندازه لازم شکر احتیاج دارید. طرز تهیه قهوه کف دار با قهوه جوش مدت زمان بسیاری از شما نمی ‎گیرد.

در مرحله ‎نخست یک لیوان فنجان آب سرد را درون قهوه جوش بریزید و روی حرارت متوسط بگذارید تا هنگامی که آب جوش آید. زمانی‌‎که آب به‌جوش آمد، حرارت را کم کنید و ۲ قاشق چای‌‎خوری از پودر قهوه را درون آب جوش‌آمده بریزید.

بعد از آن‎که قهوه را ریختید، هم نزنید. اجازه دهید قهوه روی آب شناور شود و به مرور خود حل شود. اگر قهوه را هم بزنید، موجب گلوله شدن آن می شود.

بعد از گذشت ۲ دقیقه، در صورتی که به خوردن قهوه شیرین علاقه دارید، به میزان لازم به آن شکر اضافه کنید، ولی هم‌چنان ترکیب خود را هم نزنید. اجازه دهید ۵ دقیقه قهوه شما روی حرارت کم بماند. پس از گذشت ۵ دقیقه، قهوه را هم بزنید. این کار را تا زمانی تکرار کنید تا روی قهوه کف تشکیل شود. هنگامی که غلظت کف قهوه به میزان کافی رسید، قهوه را از روی حرارت بردارید تا قهوه جوش نخورد. کف قهوه را با قاشق در یک فنجان قهوه بریزید و دوباره قهوه جوش را روی حرارت بگذارید. اجازه دهید قهوه شما به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه روی حرارت باشد. در نهایت قهوه را از روی حرارت بردارید و به فنجانی که کف قهوه ریختید، اضافه نمایید.

نحوه تهیه قهوه اسپرسو کف دار

شما می‌توانید این روش را بوسیله اسپرسو که پرطرفدارترین قهوه می باشد هم امتحان کنید.
از موارد لازم می‌توان تنها به مقدار نیاز قهوه، آب سرد و میزان لازم شکر اشاره کرد.
طرز تهیه آن هم به شرح زیر است :
۱-آب سرد را داخل قهوه جوش ریخته و آن را روی حرارت قرار می دهیم تا به جوش آید.
۲-هنگامی که آب به جوش آمد، حرارت را کاملا کم کرده و ۲ قاشق چای خوری قهوه
را به آب جوش اضافه می کنیم.
۳-دقت کنید که در این مرحله نباید مخلوط به وجود آمده را هم بزنیم و بگذاریم حدود ۲الی ۳دقیقه به همین شکل، بماند و سپس شکر را به آن اضاف کنیم.
۴-کلیه این موارد را به مدت ۴الی۵دقیقه می‌گذاریم روی حرارت پایین بماند.
۵-حال، مواد را با هم زن یا چنگال هم بزنید تا کف کند.
این روش، یکی از ساده ترین روش ها برای درست کردن قهوه کف دار می باشد.
حال اگر بخواهید شیرقهوه کف دار تهیه کنید، همان مراحل بالا را می‌توان انجام داد و به جای آب، از شیر استفاده کرد تا طعم بهتری داشته باشد.

حتما بخوانید:   جالب ترین تاثیرات قهوه در ورزش و بدنسازی

نحوه درست کردن قهوه اسپرسو کف دار به موکاپات

شاید شما جز آن دسته از اشخاصی باشید که تصورتان این است که تهیه قهوه کف دار و خوشمزه فقط با دستگاه امکان پذیر می باشد و همیشه در ذهتنان سوال است که در خانه چگونه قهوه کف دار درست کنیم.
ولی، ما اینجاییم تا شما را از این افکار نادرست رها کنیم و به شما آموزش دهیم که با همان امکانات کم هم می شود، قهوه ای با کیفیت درست کنید.

موکاپات، دستگاه خانگی می باشد که با آن می‌توان قهوه رو گازی درست کرد که این روش در ایران بسیار رایج است و در بیشتر خانواده ها همیشه یک عدد موکاپات وجود دارد؛ چرا که موکاپات برای درست کردن قهوه، جز کم هزینه ترین وسایل به حساب می آید.

در ایتدا مواد مورد نیاز برای تهیه قهوه تنها داشتن یک عدد قهوه ساز ساده رو گازی (موکاپات)، مقدار لازم قهوه، آب سرد و شکر می باشد.
در ابتدای امر لازم است قهوه ی شما آسیاب شده باشد، که در آسیاب کردن آن باید به مواردی دقت کنید، چرا که میزان آسیاب قهوه بسیار مهم می باشد و در به خوبی عمل آمدن قهوه نقش بسزایی دارد.

برای نمونه میزان آسیاب کردن قهوه برای موکاپات با میزان آسیاب شدن آن برای دستگاه کاملا گوناگون می باشد.
حال بعد از اطمینان از آسیاب شدن مناسب آن، آب سرد را تا زیر سوپاپ اطمینانی که در موکاپات ها تعبیه شده، پر می‌کنیم؛ باید این نکته کاملا دقیق اجرایی شود چرا که اگر آب از میزان خود بیشتر شود موجب رقیق شدن قهوه و اگر آب از میزان در نظر گرفته شده کم تر باشد، قهوه غلظت پیدا می‌کند و یا بیشتر مواقع بد طعم می‌شود.

آن را با درجه حرارت پایین روی شعله قرار می دهیم، اگر شعله آن از حد گفته شده زیاد تر باشد؛ قطعا قهوه می سوزد و طعم خود را از دست می دهد.
حال در فنجان مورد نظر خود، به اندازه یک قاشق چای خوری شکر ریخته و کمی از قهوه دم آمده را به آن اضافه نموده و به تندی آن را هم بزنید. (در اینجا از هم زن های برقی هم می توانید استفاده کنید).
کم کم ما بقی قهوه را اضافه کرده و دوباره هم بزنید.

طریقه درست کردن قهوه فرانسه کف دار

اگر بخواهیم قهوه فرانسه را داخل فرنچ پرس به عمل آوریم، طوری که مرغوبیت زیادی داشته باشد و کف کند، در ادامه روش تهیه را برای شما توضیح دادیم.
مقداری آب جوش را دورن فرنچ گرس بریزید، ۱ عدد قاشق غذاخوری از این مدل قهوه را درون آب جوش بریزید و سر آن را بگذارید تا به مدت پنج الی شش دقیقه به خوبی دم بکشد.

اگر تمایل دارید به آن شیر اضافه کنید به صورتی که کف کند، می‌توانید شیر را به خوبی با یک همزن برقی هم بزنید و برای تثبیت کف روی شیر، یک الی دو دقیقه آن را درون مایکروویو بگذارید تا کف روی آن شیر، ثابت بماند.
حال شیر را به قهوه دم کشیده شده اضافه کنید تا کف آن روی فنجان باشد و سپس قهوه بی نظیر خود را میل و نوش جان کنید.

حتما بخوانید:   موس اسپرسو با شیرینی لطیفه

طریقه درست کردن قهوه کف دار با دستگاه

این ها چند راهکار آسان و ساده بود که می‌توان به کمک شان مابقی قهوه ها را نیز با موکاپات یا قهوه جوش ساده به عمل آورد، هم چنین اگر به کمک دستگاه قهوه شما آماده شده باشد؛ نکات قابل توجه در آن این است که آسیاب شدن قهوه به اندازه باشد و دقیقا اسپرسو شما مناسب دستگاه آسیاب شده باشد، فشار قهوه نیز از موارد حائز اهمیت است و هم چنین دمای آب موجود در دستگاه باید مناسب باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید