چگونه قهوه را میکس کنیم؟

میکس قهوه اسپرسو با ترکیبی از دانه های روبوستا ایجاد می شود و برای درست کردن این میکس احتیاجی به گونه عربیکا نمی باشد.

برای دم کردن قهوه روش های بسیاری وجود دارد و مثل چای محدودیت ندارد. مانند روش اسپرسو، روش ترک و … که در هر یک از این روش ها ترکیب مخصوصی مطرح است. برای مثال قهوه ای که در دم آوری اسپرسو رایج می باشد مسلما برای روش ترک گزینه مناسبی نیست.

بررسی بهترین میکس قهوه

بهترین ترکیب قهوه اسپرسو باید چند خصوصیات داشته باشد:

 1. از کرما یا فوم یا خامه خوبی برخوردار باشد (میکس قهوه پر خامه).
 2. اسیدیته خوب: یعنی تداعی طعم منحصر به فرد و ویژه ای برای فرد مانند طعم مرکبات و …
 3. از کافئین مناسبی برخوردار باشد.
 4. افتر تیست (حالت بعد از نوشیدن قهوه) مناسبی داشته باشد.
 5. از بادی (غلظت روی زبان) مناسبی برخوردار باشد.

آشنایی با دلایل میکس قهوه

دلیل اول: بعضی مواقع در زمان دم کردن یک قهوه و استفاده از آن متوجه می شوید که نوشیدنی، سنگینی و بادی مطلوب را در دهان شما به وجود نمی آورد. پس در نتیجه نیاز است که این قهوه را با یک قهوه سنگین تر میکس نمایید تا به طعم و ویژگی مد نظرتان دست پیدا کنید. بعضی اوقات نیز قهوه، سنگینی زیادی دارد مانند قهوه های آسیایی اما از اسیدیته مطلوب قهوه های کنیایی و آفریقایی برخوردار نمی باشد. پس در نتیجه برای برطرف کردن نقص یک نوع قهوه، از ترکیب قهوه استفاده می کنیم.

دلیل دوم: هر فروشنده قهوه باید انحصار خود را در قهوه ای که می فروشد دارا باشد. یعنی طعمی را به مشتری القاء کند که این طعم را نتواند در جایه دیگری تکرار نماید. پس در نتیجه قهوه را میکس می کنند و این میکس قهوه می تواند یک ترکیب فوق والعاده ای باشد که امضای فروشنده یا برند آن فروشگاه به شمار آید.

دلیل سوم: چون بعضی از قهوه ها ضعیف می باشند و قهوه های تجاری احتیاج است که مقداری ارتقاء پیدا کنند. پس در نتیجه با قهوه های گران تر ترکیب می شوند تا محصولی مرغوب تر و باکیفیت تر حاصل شود.

نحوه درست کردن میکس قهوه

دو گونه اصلی قهوه عبارتند از: روبوستا و عربیکا. ترجیحا در درست کردن بهترین میکس قهوه با کافئین زیاد از دانه قهوه ربوستا بکار گرفته می شود.خصوصیات قهوه ربوستا شامل موارد زیر است:

 • عامل اصلی تلخی نوشیدنی قهوه
 • فوم قوی و قوام فوم
 • کافئین بالا (۴-۲ برابر دانه قهوه عربیکا)

قهوه روبوستا شامل دانه های زیر می باشد:

 • دانه قهوه چری
 • دانه قهوه پی بی
 • دانه قهوه اندونزی
 • دانه قهوه ویتنام
حتما بخوانید:   قهوه ی مولیناری چیست؟

میکس قهوه برای اسپرسو

اسپرسو برای آغاز یک نوشیدنی کوتاه و بسیار پیچیده می باشد، ولی بیشتر برای سرو با آب، شیر و یا سایر چیز ها رقیق می شود. زمان تشکیل یک ترکیب اسپرسو برای سرویس، باید به این فکر کنیم که این ترکیب در نهایت به چه صورت سرو می شود و طعم آن را می چشند و از آنجا به عقب با طعم و مزه عمل می کنند.

این تقریباً مهندسی معکوس می باشد، ولی در ستاره شمالی ما با یک چارچوب واضح در ذهن آغاز می‌کنیم تا نمایه طعم نهایی را که باید ایجاد کنیم.

ما طبق انواع و دسته‌های طعمی که یک قهوه می‌تواند در زمان مخلوط کردن، همراه با سطح بدن و قدرت درک شده قهوه ارائه دهد، فکر می‌کنیم. این به ما کمک می کند تا شخصیت یک ترکیب اسپرسو را حول مهمترین عواملی که مردم به آنها پاسخ می دهند بسازیم.

با اسپرسو، یک عامل مهم تنظیم تعادل طعم ها برای اطمینان از اینکه طعم کاملاً متعادلی هم به عنوان قهوه سیاه و هم در نوشیدنی های مبتنی بر شیر دارد، تنظیم می شود، با توجه به اینکه نوشیدنی های شیری بیشتر نوشیدنی های مصرف شده در کافه ها می باشند.

چگونه مناسب ترین میکس قهوه را تهیه کنیم؟

قبل از ترکیب حتماً در مورد دانه های آن تحقیق نمایید.یکی از مهمترین عوامل در طعم و عطر آن، محل  و منطقه کشت آن می باشد.به همین علت است که کارخانه های رست قهوه ها اصالت منطقه ای آن را در نظر دارند.دانستن اینکه به طور مثال:

نوع کنیایی طعمی میوه ای و روشن دارد و یا نوع کلمبیایی آن طعمی شبیه به طعم مغزهای خوراکی دارد و کمی اسیدی است بسیار حائز اهمیت است.دانستن نوع رست دانه های آن نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.شما به چگونه رستی علاقه دارید. نوع تیره آن را ترجیح می دهید یا نوع روشن آن را.

اگر می خواهید طعم اصلی آن را حفظ نمایید به سمت رست روشن آن بروید تا بتوانید طعم آن را حفظ کنید.رست تیره برایتان طعمی قوی می سازد.در مورد ترکیبات گوناگون آن ها نیز تحقیق کنید.شناختن بهترین قهوه های ترکیبی می تواند کمک خوبی برای شما باشد.در درجه اول تعیین کنید چه قهوه ای و برای چه زمانی می خواهید درست کنید، چون نوعی که در صبح می نوشید با نوع سفری و یا اسپرسو کاملاً مختلف است.نخست از انواع موجود در بازار آغاز کنید.

بهترین انواع ترکیبی آن در بازار قابل دسترس است و طبق دستورالعمل آنها قهوه خود را درست کنید.اگر حتی می خواهید ترکیب خود را بسازید باید دستور تهیه قهوه های ترکیبی را بخوانید و آموزش ببینید.بهترین دستورها را می توانید از اینترنت پیدا کنید.اسپرسو از انواع قهوه های ترکیبی می باشد که باید برای تهیه خانگی آن حتماً دستور تهیه آن را بدانید.دانه های خوب و سالم آن را انتخاب نمایید.لازم نیست که از دانه های گران قیمت درست کنید.نخست دانه اصلی را انتخاب کنید، این دانه باید از نوعی باشد که شما ترجیح می دهید.۵۰ درصد قهوه ترکیبی شما باید از این نوع دانه باشد. حال نوع ترکیبی آن را انتخاب کنید.

حتما بخوانید:   سرگذشت قهوه

ترکیب بلوبری که طعم ویژه قهوه اتیوپیایی می باشد با نوع برزیلی که طعمی شکلاتی دارد ترکیب مطلوبی می سازد.حال اگر همین نوع اتیوپیایی با نیکاراگوئه که طعمی تنباکویی دارد میکس شود طعم بدی خواهد داشت که طعم هیچکدام از این دو نوع را ندارد.اگر قهوه ای با طعم ادویه دوست دارید می توانید از دارچین، جوز هندی، وانیل و یا فلفل در ترکیب تان استفاده نمایید.این نوع ترکیب برای اشخاصی مناسب است که دوست ندارند از چند نوع قهوه استفاده کنند.ادویه ها می توانند طعم خوبی به قهوه بدهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید