چگونه قهوه را آسیاب کنیم؟

یکی از دلایلی که باعث شده مردم به خرید و استفاده از قهوه روی بیاورند و قهوه به عنوان دومین نوشیدنی جهان شناخته شود خواص این نوشیدنی جادویی می باشد. بعضی از خواص مهم قهوه عبارت است از:

پشگیری از سرطان؛

پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی؛

پیشگیری از انواع سکته؛

پیشگیری از آرتروز؛

افزایش طول عمر؛

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲؛

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کبد؛

و …

خواص قهوه به علت وجود مواد غذایی گوناگون از جمله کافیین، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، آهن، روی، مس و غیره در آن است.

اگر به جدول ارزش انواع قهوه که در گوگل به آسانی قابل جستجو می باشد نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که جدول ارزش غذایی انواع قهوه، با یکدیگر مختلف است. برای نمونه جدول ارزش غذایی قهوه فرانسه با قهوه اسپرسو متفاوت می باشد.یکی از دلایل این موضوع تفاوت در نحوه‌ و درجه آسیاب قهوه می باشد.

میزان درجه‌ی آسیاب قهوه (میزان ریزی و درشتی ذرات ریز تشکیل دهنده پودر قهوه) در انواع روش‌های تهیه قهوه با یکدیگر مختلف می باشد و این تفاوت موجب می‌شود که فرایند عصاره‌گیری قهوه متفاوت شود و میزان مواد مغذی در انواع مختلف قهوه با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

علاوه بر آنچه در بالا اشاره شد اگر از قهوه‌ای با میزان و درجه‌ی آسیاب نامناسب استفاده کنیم هم قهوه خوبی نخواهیم داشت و هم اینکه به دستگاه تهیه قهوه خود آسیب می رسانیم.

همچنین درجه‌ی آسیاب انواع قهوه با یکدیگر مختلف می باشد. برای نمونه درجه آسیاب قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو با یکدیگر مختلف است و این موضوع در کیفیت قهوه نهایی بسیار موثر خواهد بود.

مهم ترین نکته‌ای که در آسیاب قهوه باید در نظر داشته باشید، یکسان آسیاب کردن آن می باشد. قهوه آسیاب شده هر چه درشت تر باشد آب را راحت تر عبور می‌دهد و این امر موجب می‌شود طعم و عطرکمتری از قهوه استخراج شود. در سوی مقابل اگر قهوه ریزتر آسیاب شود بیشتر با آب درگیر شده و عصاره‌ی بهتری از آن خارج می‌شود و در نتیجه قهوه تلخ تر می‌شود.

این  نکته را به خاطر داشته باشید که تغییرات کوچک در اندازه ذرات، می‌تواند به طرز چشمگیری بر طعم نهایی قهوه موثر باشد.

نکات بسیار مهم در آسیاب قهوه

۱. قبل از آسیاب قهوه حتما باید دانه‌هایی که رست آن‌ها به صورت کامل و یکنواخت (نسبت به بقیه دانه‌ها) انجام نشده است را جدا کنید.

حتما بخوانید:   خرید قهوه در تهران | فروش قهوه در تهران

۲. دستگاه آسیاب قهوه را پس از هر بار استفاده تمییز نمایید تا ذرات قهوه‌ در آن باقی نماند.

۳. با توجه به روش تهیه، قهوه را آسیاب کنید چون هر کدام از روش‌های تهیه‌ی قهوه فرانسه، اسپرسو و ترک، درجه آسیاب مخصوص به خود را دارد.

اگر قهوه‌ی آسیاب شده مناسب با روش دم نمودن شما نباشد، هرچند بهترین قهوه ساز و بهترین قهوه را در اختیار داشته باشید قهوه‌ای که تشکیل می شود کیفیت مطلوب نخواهد داشت. پس حتما باید از درجه آسیاب مناسب با روش دم کردن قهوه اطلاع داشته باشید.

برای نمونه درجه‌ آسیاب اسپرسو بسیار ریز می باشد به همین علت برای آسیاب این نوع قهوه احتیاج به ماشین‌ آسیابی دارید که بتواند دانه‌های قهوه را به صورت خیلی خوب آسیاب کند.

انواع درجه آسیاب قهوه برای روش‌های گوناگون تهیه قهوه

درجه آسیاب برای درست کردن قهوه با کلد برو

پودر قهوه خیلی درشت برای Cold brew مناسب ترین گزینه می باشد. Cold brew روشی است که زمان بیشتری را نسبت به دیگر روش‌ها برای آماده سازی قهوه احتیاج دارد البته برای درست کردن قهوه با استفاده از کلد برو به فضای بسیاری احتیاج ندارید. اگر در Cold brew، از پودر قهوه با درجه آسیاب ریز استفاده کنید هم مدت زمان آماده سازی قهوه طولانی شده و هم طعم آن تلخ می‌شود. همچنین در صورت استفاده از قهوه با آسیاب ریز، ذرات قهوه در نوشیدنی نهایی وارد می‌شوند. در صورتی که با استفاده از دانه‌های خیلی درشت، علاوه بر عطر و طعم بهتر قهوه، دانه‌های قهوه در نوشیدنی نهایی شما وجود نخواهد داشت .

آشنایی با میزان آسیاب قهوه برای  Percolator Coffee

برای قهوه ساز Percolator آسیاب درشت دانه‌های قهوه مناسب ترین گزینه می باشد. اگر از پودر قهوه با درجه آسیاب ریز استفاده کنید شاید تجربه خوبی نداشته باشید، برای دستیابی به نتیجه مطلوب، باید از پودر قهوه با درجه آسیاب درشت استفاده کنید چرا که سیستم تصفیه در Percolator ریز نمی باشد.

 دانه درشت قهوه به کاهش ذرات شناور یا ته‌نشین شده در فنجان قهوه کمک می‌کند. علاوه بر این اندازه درشت قهوه در این دستگاه به خروج بیشتر قهوه می‌شود. از آنجا که Percolator قهوه را در دمای بالا دم می‌کند و آن را چندین بار می‌چرخاند، عصاره بسیاری از دانه بیرون می‌کشد و امکان دارد قهوه کمی ترش شود.

مناسب ترین درجه آسیاب برای فرنچ پرس

یکی از رایج‌ترین روش‌های دم کردن قهوه، استفاده از فرنچ پرس می باشد که به دلیل آسانی و سهولت در تهیه قهوه و ارزان بودن محبوبیت بسیاری دارد. قهوه مورد استفاده در فرنچ پرس باید با درجه درشت، آسیاب شود.

علت استفاده از پودر درشت‌، عدم خروج پودر از فیلتر می باشد. اگر پودر ریز باشد و از فیلتر خارج شود زمان نوشیدن قهوه آن را در دهان خود حس خواهید کرد که می‌تواند تجربه‌ی ناخوشایندی برای شما ایجاد کند.

حتما بخوانید:   قهوه شرقی با هل و دارچین

مقدار آسیاب قهوه برای سایفون

یکی دیگر از ابزارهای تهیه قهوه سایفون می باشد. سایفون هم مانند بعضی از ابزارهای تهیه قهوه که در فوق اشاره شد دارای فیلتر کاغذی می باشد. اندازه آسیاب مناسب این دستگاه متوسط است. مدت زمان تقریبی لازم برای تهیه قهوه با استفاده از سایفون حدود سه دقیقه است.

مقدار آسیاب قهوه برای موکاپات

موکاپات یکی از ابزارهای بسیار ساده تهیه‌ی قهوه در منزل می باشد که با استفاده از آن می‌توان یک قهوه اسپرسو‌ی مناسب ولی بدون گرما و یا با گرمای خیلی کم تهیه کرد.

اگر قصد دارید یک فنجان قهوه خوشمزه در این قهوه ساز ساده و کلاسیک آماده کنید، بهتر است از پودر قهوه با درجه‌ی آسیاب کمی ریز و یا متوسط استفاده کنید. هنگام دم کشیدن قهوه اسپرسو در این دستگاه خانگی کوتاه است و شما در مدت زمان کوتاهی قادر خواهید بود قهوه‌ی خود را تهیه کنید. باید دقت داشته باشید که موکاپات دارای مدل‌های گوناگونی است و هر کدام امکان دارد با آسیاب‌های متفاوتی قهوه‌ی بهتری بدهند پس بهتر است در ابتدا از دو درجه‌ی آسیاب مختلف استفاده کنید و از هر کدام از پودرها که بیشتر لذت بردید استفاده کنید.اگر حس کردید قهوه‌ی بدست آمده، خیلی تلخ شده درجه آسیاب خود را کمی درشت‌تر کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید