چه افرادی نباید قهوه بخورند؟

کسانی که شرایط زیر را دارند بهتر است که از خوردن قهوه نیز جلوگیری کنند:

اگر دچار استرس هستید

به صورت کلی از آنجایی که کافئین قهوه علائم استرس، دلهره، تنش و اضطراب را تشدید می‌کند، استفاده بیش از دو فنجان آن در روز توصیه نمی‌شود. اگر استرسی و مضطرب می باشید، باید بیشتر مراقب کنید.
در زندگی های امروزی دوری از استرس امری جداناپذیر است و برای همه ما پیش آمده که در برخی از شرایط تحت استرس قرار بگیریم.
در این شرایط بدن برای ادامه فعالیت و دفاع از خود آدرنالین ترشح می‌کند. هر چه بیشتر تحت استرس باشید بدن به ترشح بیشتر آدرنالین روی می‌آورد و در این زمان است که تمایل شما به خوردن مواد قندی و نشاسته‌ای هم بیشتر می‌شود. از این رو توصیه می کنیم که در چنین شرایطی علاوه بر اینکه حواستان به میزان کالری‌هایی که دریافت می‌کنید باشد، استرس خود را هم با کمک تکنیک‌های آرامش‌بخش کاهش دهید.

 

نوشیدن قهوه

در ضمن اگر جزو افرادی هستید که بسیار تحت استرس قرار می‌گیرید پیشنهاد می‌شود از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین مثل کولاها، شکلات و چای، قهوه و دارو‌های حاوی این ماده، اجتناب کنید چراکه می‌تواند استرس را تشدید کند و هم منجر به بروز سردرد نیز شود.

اگر کم‌خون می باشید
بد نیست این نکته را بدانید که کافئین، این ماده محرک، توانایی این را دارد که جذب آهن دریافتی را کاهش داده و منجر به ایجاد
کم‌خونی ناشی از فقر آهن نیز شود.
اگر باردار می باشید
تحقیقات نشان داده که کافئین قهوه در زنان باردار باعث رشد ناقص جنین، سقط یا زایمان زودرس می‌شود.
اگر در دوران شیردهی هستید
به صورت کلی از آنجایی که کافئین قهوه علائم استرس، دلهره، تنش و اضطراب را تشدید می‌کند، استفاده بیش از دو فنجان آن در روز توصیه نمی‌شود.

کافئین قهوه می‌تواند از طریق شیر مادر به شیرخوار انتقال پیدا کند و نوشیدن بیش از یک فنجان آن باعث بروز بی خوابی، تحریک پذیری، امتناع از شیر خوردن و عصبی شدن شیرخوار شود.

از سوی دیگر، چون کبد نوزاد به میزان کافی رشد نیافته و آنزیم‌های خاص را ندارد، کافئین مدت زیادتری برای تجزیه شدن در بدن نوزاد می‌ماند و عوارض بیشتری را به جا می‌گذارد.

اگر تپش قلب دارید
همچنین افرادی که مبتلا به پرفشاری خون و تپش قلب می باشند هم باید در مصرف کافئین احتیاط کنند. چون مصرف قهوه شرایطشان را سخت‌تر می‌کند. در پایان این که:

* افرادی که در معرض پوکی استخوان قرار دارند.

* و زنانی که در سینه خود غده فیبروکیستیک دارند نباید زیاد قهوه بنوشند.

* قهوه به علت کافئین، اثر دارو‌های ضد درد را افزایش می‌دهد و این امکان دارد ایجاد مشکل نماید.

در این گونه موارد می‌توانید از انواعی که عبارت بدون کافئین روی بسته بندی آن قید شده است استفاده نمایید تا حاوی اندکی کافئین باشد. بر اساس تحقیقات، کافئین موجود در یک فنجان قهوه بدون کافئین، پنج تا ده برابر کمتر از قهوه معمولی است.

حتما بخوانید:   خواص قهوه و نکاتی درباره آماده کردن آن

منظور از قهوه چیست؟

قهوه نوعی نوشیدنی رایج می باشد که از دانه‌های بوداده و آسیاب ‌شده درخت قهوه به دست می‌آید. درخت قهوه بومی مناطق نیمه‌ گرمسیری آفریقا و بعضی از جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا است. این گیاه از آفریقا سر در آورده و بعد در سایر نقاط جهان پراکنده شد و در حال حاضر در بیش از ۷۰ کشور کشت می‌شود که در درجه اول مناطق استوایی آمریکا، جنوب شرقی آسیا، هند و آفریقاست، زمان رسیدن میوه گیاه قهوه، دانه‌های قهوه را برداشت و فرآوری می‌کنند.

دانه‌های قهوه خشک شده به درجات متفاوت برشته می‌شوند، بسته به عطر و طعم مورد نظر، درجه‌ بندی‌های متنوعی برای این محصول در نظر گرفته شده‌است، قهوه کمی اسیدی می باشد و می‌تواند به دلیل داشتن کافئین بالا باعث تحریک انسان شود.

هیچکس به صورت درست نمی‌داند این نوشیدنی به چه صورت به دست آمده است. ولی احتمال می‌رود کنجکاوی انسان دلیل اصلی پیدایش آن باشد. افسانه‌ای وجود دارد از یک بُزچران به نام کَلدی در اتیوپی اواخر سده ششم میلادی؛ داستان از این قرار است که یک روز کلدی متوجه بی قراری و اضطراب عجیب گله‌ بزهایش بعد از خوردن نوعی میوه و برگ‌های گیاهی ناشناس می‌شود.

کمی بعد راهبان محلی از وجود چنین گیاهی مطلع شده و پس از آزمون‌های بسیار فهمیدند با بو دادن، خرد کردن و در آب انداختن دانه‌های این گیاه می‌توان از آن یک نوشیدنی خاص درست کنند. این نوشیدنی به آن‌ها کمک می‌کرد تا ساعت‌ها بیدار بمانند و نیایش کنند. به همین ترتیب قهوه بر سر زبان‌ها افتاد و در شهرهای مقدس دورتر مثل مکه و مدینه هم طرفدار پیدا کرد.

 

فایده قهوه

 

تاریخچه قهوه

کم کم و در قرن ۱۴ میلادی قهوه رواج پیدا کرد و به شبه جزیره عربستان راه یافت و مصرف آن همانند روشی که از مردم اتیوپی آموخته بودند شروع شد، بعد از مدتی درخت قهوه نیز برای مصرف مورد احتیاج بود که در منطقه ای در کشور یمن کنونی درخت های ابتدایی در این منطقه کاشته شد.

سپس در قرن ۱۵ میلادی قهوه به ترکیه نیز آورده شد و قهوه ترک نیز کار خود را در آن زمان آغاز کرد. ابتدا فقط در قصر سرو می‌شد ولی سپس جزو نوشیدنی های پرطرفدار افراد ثروتمند ترکیه لقب گرفت.

وارد شدن کافا به ایران

کافا اسم دیگر قهوه می باشد، کافا نام مکانی است که نخستین بار این گیاه در آن یافت شده ، به همین دلیل این نام را برایش انتخاب کردند، کافا در زمان صفویه توانست در ایران به عنوان نوشیدنی پر مصرف مورد استفاده قرار بگیرد و به علت اینکه ایرانیان مسلمان بودند و نوشیدنی های الکلی را حرام می‌دانستند یکی از پر مصرف ترین نوشیدنی ها در آن زمان بود.

حتما بخوانید:   قهوه ایلی چیست؟

اما بعد از به پایان رسیدن حکومت صفویه و ورود چای به ایران در قرن نوزدم میلادی جایگاه خود را از دست داد. و به کلی از سبد غذایی رومزه مردم خارج شد و جای خود را به چای داد.

خرید آسان اینترنتی انواع قهوه در تمام نقاط کشور را با قهوه خانه تجربه کنید ما طعم دلخواه قهوه را در کمترین زمان ممکن به شما ارائه می دهیم.بهترین قیمت و بیشترین تنوع محصولات و ارسال در کمترین زمان ممکن ،گامی مطلوب در جهت رفاه حال مشتریان قهوه خانه می باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید