چطور قهوه خوب را بشناسیم؟

ما در این مقاله قصد داریم تا به شما نحوه تشخیص یک قهوه اصل و با کیفیت را آموزش دهیم. ما را همراهی کنید تا در ادامه نکات مهمی که برای خرید و انتخاب قهوه خوب و با کیفیت باید مد نظر داشته باشید را مطالعه کنید.

اگر شما به خوردن قهوه علاقه داشته باشید حتما تا به الان به این نوشیدنی گرم معتاد شده اید. ولی سوال هایی که اصولا برای دوست داران و علاقه مندان به این نوشیدنی برایشان پیش می آید به دو دسته تبدیل می شود در ابتدا اینکه از چه طریقی یک قهوه خوب، با کیفیت و اصل را بتوانیم تشخیص دهیم و زمانی که قهوه را خریداری کردیم چگونه آن را به روش درستی دم کنیم.

حتما قهوه را به صورت دانه‌های درسته خریداری نمایید

به هر میزان که روی این مساله تاکید کنیم که، برای تهیه یک قهوه با کیفیت، مهمترین نکته خریدن آن به صورت دانه‌های قهوه‌ است، کافی نیست. برای داشتن بهترین حالت عصاره‌کشی از دانه‌های قهوه، باید خودتان بلد باشید دانه‌های قهوه را به بهترین نحو تبدیل به ذرات ریز و آسیاب شده بکنید. اگر شما قهوه را به صورت آسیاب شده بخواهید تهیه کنید قطعا روند عصاره‌کشی دانه‌ها، با بالاترین کیفیت ممکن اتفاق نخواهد افتاد.

طعم دانه های قهوه، نسبت به  طعم پودر آن، از کیفیت بالاتری برخوردار است و تازه تر می باشد و اگر شما قهوه را در همان زمان که آسیاب شده‌اند دم بکنید، می‌توانید به یک فنجان قهوه خوش ‌بو و خوش‌طعم برسید و لذت ببرید. اصولا قهوه های آسیاب شده بسیار زود بو و خاصیت خود را از دست می دهد و مدت زیادی که در مغازه می ماند کهنه می شود.

 

طعم قهوه بی نظیر

 

قهوه‌ اصل باید در بسته‌بندی و یا کیسه‌های هواگیری شده باشد

گرچه شما می توانید قهوه را به صورت باز نیز تهیه نمایید و خریداری کنید اما تلاش نمایید تا قهوه را همیشه به صورت بسته بندی شده تهیه کنید، چون قهوه های بسته بندی شده دارای طعم و بوی بهتری هستند و با گذر زمان، در اثر مجاورت با  هوا اکسیده نشده و به هیچ عنوان خشک نمی شود. اگر شما در منزل خود دستگاه قهوه سرخ کن دارید حتما قهوه های خود را در منزل خودتان سرخ کنید و اگر دستگاه شما قادر به بسته بندی بدون هوا نیست، سعی نمایید تا قهوه ای که سرخ می کنید را زودتر استفاده نمایید.

روی بسته‌بندی قهوه،حتما به زمان تفت آن دقت کنید

زمان تفت قهوه حتما باید ۲ الی ۳ قبل از تاریخ روز باشد. زمانی که شما می خواهید قهوه اصل را خریداری کنید اگر زمان تفت روی بسته نوشته نشده بود شما حتما زمان تفت را از فروشنده سوال نمایید و اگر فروشنده زمان تفت را نمی دانست شما قهوه اصل را از مکان دیگری تهیه کنید. چون هر فروشنده ای زمان تفت قهوه را می داند چون تاثیر به ‌سزایی در طعم و عطر مطلوب آن دارد.

حتما بخوانید:   خوردن قهوه بعد از عمل بینی

بر روی دانه‌های قهوه اصل نباید اثری از روغن باشد

اگر شما روی دانه های قهوه مقدار قابل ملاحظه‌ای روغن مشاهده کردید، به دلیل این است که قهوه زیاد از حد تفت داده شده است. هنگامی که دانه قهوه را تفت می دهید، در اثر گرما گاز کربن‌دی اکسید تولید می کند واین گاز موجب می شود تا روغن دانه‌های قهوه‌، با فشاری بالا از منافذ موجود در سلول‌های دانه‌های قهوه بیرون بیاید. اگر شما این دانه ها را در دمای بالا و در زمان طولانی تفت بدهید دیواره سلول‌های دانه‌های قهوه خراب می شود و از یکدیگر باز می شود و در نتیجه غلظت و چسبندگی روغن موجود در داخل دانه‌ها، کم شده و روغن بیشتری از دانه‌ها به بیرون تراوش کرده و روی سطح دانه‌ها می‌ریزد.

ولی اگر شما این دانه ها را در دمای پایین تفت دهید، دیواره سلول‌ها به آسانی سالم مانده و روغن به حدی چسبناک می‌شود که دیگر نمی‌تواند از داخل دانه‌ها خارج شده و بر روی آن‌ها بریزد. قهوه ای را که بیش از اندازه تفت می دهید حالت سوختگی می گیرد و تمام خاصیت خود را دست می دهد، در صورتی که اگر قهوه را با روش درستی تفت دهید روغن دانه‌های آن در داخل دانه‌ها می ماند و همین امر موجب می شود تا یک اسپرسوی خوب و خوش طعم داشته باشید.

شما با به اشتباه تفت دادن دانه های اصل قهوه باعث می شوید تا پودر حاصل از آسیاب دانه‌های قهوه، حالت چسبناک و لزجی بگیرد. پس شما در نظر داشته باشید که می‌توان حتی بدون بیش از حد تفت دادن دانه‌ها، به قهوه‌ای کاملا تیره و در عین حال سرخ شده برسید. اگر شما به دنبال قهوه های تیره رنگ هستید، از دانه‌های قهوه‌ای که حسابی توسط دستگاه سرخ کن، تفت داده شده‌اند استفاده نمایید.

 

coffe in iran

 

اگر شما از قهوه های بسته بندی شده استفاده می کنید و در یک دستگاه سرخ کن مرغوب آن‌ها را تفت می‌دهید، مسلما دانه‌های قهوه‌ اصل هیچ وقت روغنی نخواهند شد.

درباره اینکه قهوه محصول کدام کشور است، سوال نمایید

زمانی که شما به کافی شاپ یا قهوه فروشی می روید و قهوه ترکیبی سفارش می دهید فروشنده باید حتما در مورد اینکه قهوه مورد تقاضای شما، تولید کدام منطقه است اطلاعاتی داشته باشد. اگر فروشنده اطلاعات لازم در این ضمینه را نداشت، این امر صرفا به معنای بی‌‌کیفیت بودن قهوه‌ای که انتخاب کرده‌اید نیست، به این معنا می باشد که فروشنده آن قهوه و کارمند آن کافی‌شاپ، اهمیت و تاثیر عناصر اصلی و سازنده یک اسپرسو و قهوه خوب را نمی‌داند. اصولا بیشتر قهوه‌ فروشان و کافی‌شاپ‌های خوب، اطلاعات زیادی در مورد اینکه قهوه اصل شما محصول کجا می‌باشد و در چه شرایطی به عمل آمده  و چگونه تفت داده شده است، دارند و  از تاثیر عمیق کلیه این موارد بر روی طعم قهوه آگاهی دارند.

حتما بخوانید:   مزرعه قهوه داترا سمبل شکوفایی قهوه تخصصی برزیل
ممکن است شما دوست داشته باشید