چرا مصرف قهوه در دوران رژیم ممنوع است؟

قهوه دارای کافئین می باشد. کافئین پرمصرف‌ترین ماده‌ی فعال‌کننده‌ی روان (مواد شیمیایی که با تغییر عملکرد مغز، موجب تغییراتی در رفتار، ادراک و خلق می‌شوند) در جهان می باشد. در حال حاظر کافئین در بسیاری از مکمل‌های چربی‌سوز پیدا می‌شود. همچنین کافئین می‌تواند چربی را از بافت چربی خارج نماید و میزان سوخت‌وساز را افزایش دهد.

قهوه دارای محرک است

محرک‌ها موادی هستند که موجب تحریک سیستم اعصاب مرکزی می‌شوند. بسیاری از محرک‌های موجود در دانه‌ی قهوه، در نوشیدنی نهایی نیز پیدا می‌شوند. بعضی از آنها که می‌توانند بر سوخت‌وساز اثر بگذارند، عبارت‌اند از:

  • کافئین: فراوان‌ترین ماده‌ی محرک در قهوه می باشد.
  • تئوبرومین: فراوان‌ترین محرک در دانه‌ی کاکائو می باشد. این ماده در مقدار کمتر در قهوه نیز پیدا می‌شود.
  • تئوفیلین: این ماده‌ی محرک در قهوه و کاکائو پیدا می‌شود. تئوفیلین برای درمان آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • کلروژنیک اسید: یکی از محرک‌های اصلی موجود در قهوه بوده که می‌تواند سرعت جذب کربوهیدرات را کاهش دهد.

مهمترین ماده در بین این مواد، کافئین می باشد که قدرت بالایی دارد و به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفته است. کافئین یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی مهارکننده به‌نام آدنوزین را غیرفعال می‌کند؛ با غیرفعال‌شدن آدنوزین، فعالیت نورون‌ها افزایش پیدا می کند و انتقال‌دهنده‌های عصبی‌ای همانند دوپامین و نوراپی‌نفرین آزاد می‌شوند. آزادشدن این انتقال‌دهنده‌ها موجب افزایش انرژی و هوشیاری می‌شود. پس در نتیجه کافئین موجب می‌شود حتی در هنگام خستگی نیز بتوانید به فعالیت خود ادامه بدهید.

کافئین می‌تواند عملکرد ورزشی را به‌طور متوسط ۱۱ تا ۱۲ درصد کاهش دهد.

قهوه به تجزیه‌ی بافت چربی نیز کمک می‌کند

کافئین با تحریک دستگاه عصبی، موجب ارسال سیگنال‌هایی به سلول‌های چربی شده و باعث شکستن آنها می‌شود. این امر از روش افزایش هورمون اپی‌نفرین در خون اتفاق می‌افتد.

اپی‌نفرین که با عنوان آدرنالین نیز شناخته می‌شود، از طریق خون به بافت چربی وارد می شود. در آنجا بافت چربی را شکسته و اسیدهای چرب را به درون گردش خون آزاد می نماید.

البته تا هنگامی که کالری دریافتی‌تان بالاتر از کالری مصرفی باشد، آزادشدن اسیدهای چرب به‌تنهایی نمی‌تواند کمکی به کاهش وزن نماید. برای کاهش وزن باید انرژی مصرفی‌تان بیشتر از انرژی دریافتی‌تان باشد. مصرف مکمل‌های چربی‌سوز و کافئین می‌تواند به‌عنوان یک استراتژی مکمل، روند کاهش وزن را سرعت می بخشد.

کافئین می‌تواند مقدار سوخت‌وساز را در بدن افزایش دهد

هرچه قدر  میزان سوخت‌وساز بدن در حالت استراحت (RMR) بالاتر باشد، آسان تر می‌توانید وزن خود را کاهش دهید و بدون افزایش وزن، بیشتر غذا بخورید.

طبق مطالعات کافئین می‌تواند نرخ سوخت‌وساز بدن در حالت استراحت را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش بدهد. مقادیر بالاتر کافئین، اثر بیشتری دارد.

حتما بخوانید:   چشیدن، برشته کردن، آسیاب کردن و دم آوری قهوه

بیشتر این افزایش در سوخت‌وساز، ناشی از افزایش چربی‌سوزی می باشد. متأسفانه این تأثیرات در افراد چاق شدت پایین تری دارد. طبق یک مطالعه کافئین میزان چربی‌سوزی را در افراد لاغر ۲۹ درصد افزایش داد، در صورتی که این مقدار برای افراد چاق تنها ۱۰ درصد بود. همچنین این تأثیر کافئین، با افزایش سن کاهش پیدا می کند و در افراد جوان شدیدتر می باشد.

کاهش وزن از طریق کافئین در دراز مدت

در نظر داشته باشید که به‌مرور زمان بدن‌تان نسبت به اثر کافئین بر کاهش وزن مقاوم‌تر شده و مقدار کاهش وزن در تاثیر مصرف کافئین کاهش پیدا می کند.

در زمان کوتاه‌مدت کافئین میزان سوخت‌وساز و چربی‌سوزی را افزایش می‌دهد، اما  پس از مدتی افراد نسبت به کافئین مقاوم می‌شوند و دیگر کافئین نمی‌تواند اثر قبلی خود را برجای بگذارد.

حتی اگر تأثیر کافئین در افزایش کالری‌سوزی در درازمدت کاهش پیدا کند، باز هم کافئین می‌تواند اشتها را کاهش دهد و باعث شود کمتر غذا بخورید.

طبق یک مطالعه کافئین توانست اشتهای مردان را کاهش دهد و باعث شود آنها در وعده‌ی غذایی بعد از مصرف کافئین کمتر غذا بخورند، اما در زنان چنین اثری مشاهده نشد. در یک مطالعه‌ی دیگر حتی برروی مردان نیز تأثیری مشاهده نشد است.

تأثیر کافئین و قهوه در لاغری می‌تواند در افراد گوناگون، متفاوت است. تا این لحظه شواهدی از تأثیرات درازمدت کافئین بر لاغری مشاهده نشده است.

نتیجه گیری

در انتها می‌توان گفت گرچه مصرف کافئین در مدت کوتاه، میزان متابولیسم بدن را کاهش می‌دهد ولی اثر نوشیدن قهوه در درازمدت به علت مقاوم شدن بدن، بسیار کم خواهد شد.

اگر برای کاهش وزن به قهوه نوشیدن علاقه دارید، بهتر است برای آنکه بدن شما به مصرف قهوه و تاثیرات آن، عادت نکند توصیه می‌شود که قهوه را در دوره‌های مشخص مصرف کنید؛ برای مثال می‌توان دو هفته در رژیم غذایی خود، قهوه مصرف کنید و دو هفته دیگر از قهوه استفاده نکنید.

البته قابل ذکر است که علت  متعددی برای مصرف قهوه وجود دارد؛ یکی از این دلایل می‌تواند این موضوع باشد که قهوه یکی از بزرگ‌ترین منابع آنتی‌اکسیدان در رژیم غذایی است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید