چرا قهوه میخورم تپش قلب میگیرم؟

چرا قهوه میخورم تپش قلب میگیرم؟

امروزه قهوه یکی از معروف ترین نوشیدنی های جهان محسوب می شود که بیش از ۷۰ درصد مردم روزانه قهوه می نوشند. اما قطعا این نوشیدنی برای بعضی از افراد مضراتی خواهد داشت که برای دانستن آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید. کافئین موجود در قهوه یک ماده روانگردان میباشد که در دانه های قهوه باعث میشود که موجودات نتوانند به ریشه آن آسیبی برسانند. نه تنها قهوه بلکه نوشیدنی هایی مثل چای سبز،نوشیدنی های انرژی زا،نوشابه ها، چای سیاه ،شکلات، دارای کافئین هستند و به عنوان یک محرک در بدن ما عمل میکنند.

در بیشتر مواقع که کار زیادی دارید و می خواهید توان کافی برای انجام دادن آنها را داشته باشید به سراغ نوشیدنی هایی می روید که دارای کافئین باشند مثل قهوه که نوشیدن آن باعث بیدار ماندن و هوشیار ماندن شما می شود.فعالیت مغز شما را افزایش و خستگی را کاهش می‌دهد. اما همانطور که در ابتدا گفتیم قهوه ممکن است بعضی از افراد عوارضی به همراه داشته باشد.مثل تپش قلب، اختلال در خواب ،ضربان‌قلب نادرست، اضطراب شدید، افزایش تحریک پذیری و افزایش احساس خستگی زیاد می باشد. چندین سال پیش تحقیقاتی به روی قهوه، فواید و عوارض آن انجام گرفت. که تمامی فواید آن را نقض کردند و به این نتیجه رسیدند که قهوه عوارضی برای قلب ندارد. البته این نتایج رد شدند. زیرا قهوه آنتی اکسیدان و مواد مغذی بسیار زیادی دارد که آزمایش تک‌تک این مواد به روی انسان و جدا کردن کافئین از دانه ها کار راحتی نخواهد بود. همچنین آنتی اکسیدان موجود در دانه های قهوه برای قلب فواید بسیار زیادی دارد.

راههای کاهش تپش قلب بعد از نوشیدن قهوه

_نوشیدن دو لیوان آب
_دوش آب سرد
_کمپرس آب یخ به روی صورت
_آرام دراز بکشید
_کاهش مصرف نوشیدنی هایی مثل الکل،انرژی زا

عوارض قهوه برای قلب

همان طور که گفته شد آنتی اکسیدان موجود در قهوه برای قلب شما فواید زیادی دارد. اما متاسفانه کافئین موجود در آن سکته مغزی و بیماری قلبی و تپش قلب  را افزایش می دهد. همچنین با تاثیری که بر روی عصب گذاشته است،باعث فشار خون در افراد می‌شود. و فشار خون بالا باعث حمله قلبی خواهد شد. و یا ممکن است با بسته شدن جریان عروق، جریان خون به قلب و مغز شما را مسدود کرده باعث عوارضی شود. طبق مطالعاتی بیشتر افرادی که دچار مشکلات قلبی شده اند، مصرف کافئین بالایی داشته‌اند مثل مصرف نوشیدنی های انرژی زا. یک تحقیق دیگر بر روی افرادی که بیماری‌های قلبی داشتند صورت گرفته. آنها بعد از نوشیدن قهوه فراوان هیچ احساس ناخوشایندی در قلب خود نداشتند. چنانچه بعد از نوشیدن قهوه دچار تپش قلب شدید حتما باید مصرف کافئین در روز را کاهش دهید.
میزان مصرف مجاز قهوه در روز فقط ۴۰۰ میلی گرم می باشد. البته کافئین تنها در قهوه بلکه در انواع مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف موجود می باشد به همین علت فقط در روز ۴۰۰ میلی گرم، با توجه به میزان کافئین که روی بسته آنها نوشته شده است مصرف کنید. کودکان فقط اجازه دارند به ازای هر یک کیلوگرم وزن خود ۳ میلی گرم کافئین مصرف کنند. یک فنجان قهوه حدود ۲۰۰ میلی گرم کافئین دارد. پودر قهوه های فوری در هر فنجان۱۷۳ میلی‌گرم کافئین دارند.

حتما بخوانید:   آموزش جامع تعمیرات قهوه ساز

 

ضرر قهوه

 

توصیه پزشکی برای افرادی که بیماری قلبی دارند

قطعاً کافئین نمی‌تواند جایگزین ورزش، خواب مناسب و تغذیه درست باشد. شما حتماً باید برای جلوگیری از عوارض کافئین در آینده، مصرف آن را کاهش دهید. و فقط ۴۰۰ میلی گرم در روز قهوه بنوشید. کافه ممکن است برای بعضی از افراد حساسیت ها و عوارضی داشته باشد، پس باید به مرور زمان آن را کاهش دهید، تا از بروز عوارض جلوگیری کنید. بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه، کافئین حدود ۶ ساعت در بدن شما باقی می ماند. از مصرف قهوه در هنگام ظهر و یا عصر جلوگیری کنید تا تنظیم خواب شما را دچار اختلال نکند.

ممکن است شما دوست داشته باشید