چرا قهوه غلیظ نمی شود

غلظت قهوه یکی از موضوعات بسیار مهم و کلیدی است که خیلی از افراد پس از درست کردن انواع گوناگون قهوه در مورد آن با سوال مواجه می شویم. غلیظ شدن یک قهوه دلیلی بر خوب یا بد بودن آن نمی باشد و شما بسته به شرایط مختلف با یک قهوه غلیظ یا رقیق همراه خواهید شد.

ما در این مقاله  سعی داریم مفهوم غلظت قهوه را به طور دقیق و تخصصی بررسی کنیم و به شما نکاتی که نیاز است در مورد آن بدانید را آموزش دهیم.

منظور از غلظت قهوه چیست؟

خیلی از افراد به دلیل مطلع نبودن از مفاهیم پایه قهوه، موارد گوناگون را با هم اشتباه میگیریم. برخی از ما با شنیدن اسم غلظت قهوه به طور ناخودآگاه در ابتدا تلخ شدن قهوه به ذهنمان می رسد در صورتی که این دو موضوع کاملاً مجزا هستند. یعنی چی؟

شما امکان دارد یک قهوه کاملاً رقیق داشته باشید اما طعم آن کاملاً تلخ باشد و بالعکس یک قهوه بسیار غلیظ داشته باشید که طعم آن خیلی کم تلخ باشد.

بخواهیم به طور دقیق بیان کنیم تلخ شدن قهوه شما به مفاهیم رست قهوه و نوع دانه قهوه وابسته می باشد. هنگامی که شما دانه انتخابی خود را از نژاد روبوستا انتخاب کنید و درجه رست خود را بالا برده و به سمت رست دارک بروید قهوه شما تلخ خواهد شد، در صورتی که غلظت قهوه به بادی (Body) آن وابسته است.

در واقع روغن های موجود در یک فنجان قهوه مفهومی به اسم بادی را به وجود می آورند. بادی به دو مفهوم اصلی وابسته می باشد؛ روش دم آوری قهوه و فیلتر کردن قهوه

بادی در واقع به بافت قهوه باز می گردد و به عنوان احساس دهانی و یا وزن مایع در دهان تعریف می شود. روش های دم آوری قهوه به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند؛ روش هایی که نتیجه آنها بادی بالا و شفافیت کم است مانندفرنچ پرس و روش هایی که برای شما بادی کم و شفاویت بالا به همراه دارد مثل کمکس و وی ۶۰!

هنگامی که شما از قهوه سازهایی استفاده می کنید که شامل فیلتر فلزی هستند مثل فرنچ پرس، به دلیل جذب کم روغن های قهوه با فیلتر دارای بادی و غلظت بالایی می باشید.

و هنگامی که شما از قهوه سازهایی استفاده می کنید که از فیلترهای کاغذی استفاده می کنند، به دلیل جذب بالای روغن های قهوه توسط فیلتری کاغذی؛ شما قهوه ای با بادی و غلظت کم خواهید داشت.

غلظت قهوه و چگونگی محاسبه آن

تی دی اس TDS استاندارد محاسبه غلظت قهوه است که طبق درصد % محاسبه می شود و علت اصلی غلیظ بودن اسپرسو نسبت به قهوه دمی همین تی دی اس است.

حتما بخوانید:   بررسی انواع قهوه از نظر نوع نژاد

با محاسبه و درصد تی دی اس در واقع شما این موضوع را بررسی می کنید که چه مقدار از عصاره قهوه در فنجان متمرکز شده است. در واقع هر چه درصد TDS بیشتر باشد نشان دهنده غلظت بالاتر قهوه است و بالعکس هرچه درصد کمتر باشد یعنی قهوه شما رقیق تر می باشد.

وسیله ای به اسم انکسارسنج refractometer با استفاده از زاویه شکست نور درون مایع قادر است که غلظت قهوه را مشخص کند و درصد تی دی اس آن را محاسبه کند. همچنین این وسیله داده هایی را به رایانه مخابره می کند و می توان با آن تحلیل های مختلفی در مورد غلظت نوشیدنی ها را محاسبه کرد.

این وسیله یک تجهیز حرفه ای برای محاسبه غلظت قهوه است که روش کار کردن با آن به این ترتیب می باشد:

  • انکسارسنج را در نخست با آب مقطر روی عدد صفر تنظیم کنید.
  • قهوه را نیاز است که خیلی خوب هم بزنید.
  • در گام بعدی مقداری از قهوه را به کمک قطره‌ چکان بردارید.
  • سپس چند قطره از قهوه را روی لنز رفراکتومتر بچکانید.
  • حالا نیاز است که به مدت ده تا بیست ثانیه صبر کنید.
  • درب انکسارسنج را بسته و سپس دکمه “Go” را فشار دهید.
  • شیشه را با یک دستمال تمیز کنید.

مقدار غلظت قهوه چقدر است؟

پس از بررسی های انجام شده فهمیدیم که اسپرسو نسبت به قهوه دمی غلیظ تر است. حالا این سوال پیش می آید که این غلظت قهوه اسپرسو چقدر می باشد؟

طبق محاسبات انجام شده توسط دستگاه انکسارسنج، تی دی سی قهوه دمی چیزی در بین حدود  ۱/۱۵٪ تا ۱/۳۵٪ است در صورتی که این عدد برای یک اسپرسو اصولی ۸٪ تا ۱۲٪ می باشد.

در بین انواع اسپرسو گزینه های گوناگونی وجود دارد که احتمالاً اسم لانگو و ریسترتو را شنیده اید. اگر بخواهیم به طور ساده بیان کنیم باید گفت لانگو در واقع اسپرسویی است که غلظت آن کمتر از عدد ۸ درصد می باشد. به همین دلیل در زمان نوشیدن آن حس آبکی بودن به شما دست خواهد یافت.

در مورد ریسترتو این موضوع برعکس می باشد و غلظت آن نسبت به اسپرسو معمولی بالاتر است و در واقع شما با اسپرسویی همراه هستید که درصد غلیظ بودن آن بالای ۱۲ درصد می باشد.

از سمتی دیگر در قهوه‌ های دمی، غلظت کمتر از ۱/۱۵٪ را قهوه‌ ای رقیق و بیشتر از ۱/۳۵٪ را قهوه‌ ای غلیظ به حساب می‌ آورند.

نیاز است توجه کنید که درصدهای بیان شده میزان استاندارد غلیظ بودن قهوه ها می باشد و بیشتر از آن موجب ایجاد مشکلاتی برای شما خواهد شد و کمتر بودن آن نیز موجب آبکی و بد طعم شدن قهوه خواهد شد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید