چرا باید بعد از قهوه آب بخوریم؟

احتمالا شما هم برای نخستین بار که یک قهوه غلیظ و اصیل سفارش دادید و یک لیوان آب سرد در کنار آن برایتان آوردند، و از این کار هم شما متعجب شدید. قهوه‌های غلیظ همانند قهوه ترک، قهوه اسپرسو یا فرانسه را همیشه با یک لیوان آب سرد سرو می‌کنند.

راهنمایی نحوه آداب قهوه خوردن

قهوه هم درست همانند غذا خوردن، آداب مخصوص به خود را دارد. ایتالیایی‌ها در مراسم قهوه صبحگاهی خود نکاتی را رعایت می‌کنند که حتما با قهوه عصر متفاوت است. اگر می‌خواهید با آداب این نوشیدنی محبوب آشنا شوید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

مد و فشن، پاستا و پیتزا هم درست از همان‌ مکانی آمدند که باریستاهای خوش ذوق آن، قهوه اسپرسو، لاته، ماکیاتو و کاپوچینو را به ما معرفی کردند. شهر ناپُلی در ایتالیا بهترین قهوه در جهان را دارد. پس اگر قصد مسافرت به این کشور را دارید، بد نیست فلسفه یک لیوان آب سرد همراه با قهوه اسپرسو را بدانید.

قهوه‌هایی که غلیظ و تلخ می باشند و همیشه  بدون شیر و شکر سرو می‌شوند، نیاز است یک لیوان آب سرد هم کنار آن باشد. قهوه اسپرسو، دوبل اسپرسو و قهوه ترک را معمولا با یک لیوان آب معدنی سرد برای شما می‌آوردند.

یک ایتالیایی اصیل قهوه‌هایی که با شیر سرو می‌شوند را بعدازظهر سفارش نمی دهند. قهوه صبحگاهی را همیشه قبل از ساعت ۱۱ ظهر با شیر و شکر میل می کند. یکی دیگر از نحوه آداب قهوه خوردن این است که به ‌ندرت قهوه را به همراه کیک و شیرینی می‌نوشند. در وعده صبحانه یک نان کروسان در کنار قهوه انتخاب مناسبی است، ولی بیشتر مواقع طعم قهوه را با خوراکی‌های دیگر ترکیب نمی‌کنند.

پس از نوشیدن قهوه چه بخوریم؟

همانگونه که در بالا به آن اشاره کردیم، یکی از اصلی ترین آداب نوشیدن قهوه اصیل، این است که قبل یا بعد از آن یک لیوان آب سرد میل کنید. علت نوشیدن آب سرد این است که دهان خود را کاملا تمیز نمایید تا چیزی بر طعم اصیل قهوه اثر نگذارد.

اگر می‌خواهید بدانید که علت آب کنار قهوه برای چیست، نیاز است بگوییم که نوشیدن آب سرد هم کاملا بستگی به ذائقه شما دارد، بعضی از اشخاص ترجیح می‌دهند پیش از قهوه آب بنوشند تا دهان شسته شود و طعم قهوه را به‌طور خالص احساس نمایند. شما امکان دارد پس از نوشیدن قهوه تلخ، احساس تشنگی کنید، یا دهان شما تلخ شود، بعد از یک لیوان آب سرد بعد از قهوه هم به کارتان می‌آید.

در مورد قهوه ترک هم نوشیدن یک لیوان آب سرد، قبل یا بعد از آن رایج می باشد. شیرینی‌های کوچک همانند لوکوم ترکی یا راحت‌الحلقوم را به همراه قهوه سرو می‌کنند تا در صورت احساس گرسنگی پس از قهوه، آن را میل نمایید.

حتما بخوانید:   زراعت قهوه

یکی از عوارض قهوه این است که بر روی دندان و زبان شما به مدت طولانی باقی می‌ماند و موجب پوسیدگی دندان می‌شود. اگر می‌خواهید پس از قهوه، خوراکی دیگری میل نمایید، احتمالا طعم قهوه باقیمانده بر روی زبان، خوشایند نیست. یک لیوان آب را پس از قهوه سر بکشید تا دهان شما پاکیزه شود. البته مسواک زدن بعد از قهوه هم امر بسیار مناسبی می باشد.

آشنایی قهوه با آب گازدار

طرز تهیه قهوه روش‌های بسیار متفاوتی دارد و خوشبختانه خلاقیت در تهیه یک قهوه خوشمزه و ویژه هیچ محدودیتی ندارد. قهوه یک نوشیدنی ساده و تلخ به لحاظ می آید، ولی شما می‌توانید آن را با شیر، خامه، عسل، ادویه‌های ویژه و حتی آب گازدار سرو نمایید.

ساده‌ترین و اصیل‌ترین نوع قهوه ایتالیایی قهوه اسپرسو می باشد که برای تهیه آن فقط به دانه‌های آسیاب‌شده قهوه و آب احتیاج دارید. در تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه های مخصوص، بخار آب با فشار مشخصی از دانه‌های قهوه عبور می‌کند و یک قهوه غلیظ و خوش‌عطر حاصل می شود.

اسپرسو پایه اصلی بیشتر قهوه‌ها می باشد. اسپرسو به همراه مقداری شیر گرم و فوم شیر یک فنجان لاته یا کاپوچینو بی‌نظیر می‌شود. اگر به همین ترکیب مقداری سس شکلات اضافه نمایید، شیرین‌ترین و لطیف‌ترین قهوه موکا را خواهید داشت.

قهوه را همیشه گرم سرو می نمایند، ولی عاشقان واقعی این نوشیدنی در فصل گرم هم یک فنجان قهوه خنک را به نوشیدنی سرد ترجیح می‌دهند. همین علاقه موجب شد، آیس کافی و قهوه سرد دمی با استقبال بسیاری روبه‌رو شوند. قهوه اسپرسو به همراه مقدار بسیاری یخ، شیر و شکر در یک لیوان بزرگ سرو می‌شود تا هم شما را سرحال کند و هم در تابستان خنک شوید.

اضافه کردن آب گازدار هم یکی از روش‌های خلاقانه در تهیه انواع قهوه می باشد. شما می‌توانید در تهیه آیس کافی به‌جای آب یا شیر سرد از آب گازدار استفاده کنید. یک لیوان بزرگ انتخاب کنید، آن را پر از یخ نمایید،سپس یک فنجان اسپرسو و آب گازدار به آن اضافه کنید.

یکی از ترکیبات فوق‌العاده در تهیه قهوه، اضافه کردن آب گازدار به قهوه سرد دمی یا کلد برو می باشد. پس از دم کردن کلد برو، شما می‌توانید آن را با آب گازدار بنوشید و لذت ببرید.

نوشیدن شربت پس از قهوه

مناسب ترین نوشیدنی که می‌توانید پس از یک فنجان قهوه، استفاده کنید همان آب طبیعی و سالم می باشد. درباره نوشیدن شربت هم محدودیت خاصی وجود ندارد، ولی اکثر اشخاص ترجیح می‌دهند دست کم یک ساعت پس از قهوه، طعم و خواص آن را حفظ نمایند.

هنگامی که شما در مصرف قهوه زیاده‌روی کردید و کافئین بسیاری در بدن شما موجب ایجاد سردرد و بی‌خوابی شده، می‌توانید از میوه‌ها و خوراکی‌های دارای منیزیم و پتاسیم استفاده کنید. موز و آووکادو انتخاب‌های خوبی می باشند، ولی به‌طور کلی مصرف میوه بلافاصله بعد از قهوه توصیه نمی‌شود.

حتما بخوانید:   تاثیر قهوه بر کاهش وزن فوری

درباره خوردن آب انار پس از قهوه هم باید بدانید که کافئین موجود در قهوه امکان دارد موجب ایجاد تداخل در جذب کلسیم و آهن شود، به همین علت متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند قهوه را با فاصله از غذا و میوه نوش‌جان کنید.

نوشیدن قهوه امکان دارد بدن شما را دچار کم‌آبی نماید، بعد یک لیوان آب معدنی خنک پس  از قهوه مناسب ترین انتخاب می باشد.

نتیجه گیری

علاقمندان قهوه تلاش می‌کنند اطلاعات کاملی درباره این نوشیدنی اصیل داشته باشند. آشنایی با انواع قهوه و آداب صحیح نوشیدن آن به شما کمک می‌کند تا مناسب ترین انتخاب را داشته باشید. توصیه می‌شود که قهوه را با فاصله از میوه و غذا بنوشید.

بهترین نوشیدنی قبل و بعد از یک فنجان قهوه ترک یا اسپرسو ایتالیایی یک لیوان آب سرد می باشد. آب دهان شما را پاک می‌کند و کمک می‌کند از طعم اصیل قهوه لذت بیشتری ببرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید