فرهنگ نوشیدن اسپرسو در ایتالیا

نحوه صحیح نوشیدن اسپرسو

 

ایتالیایی ها عاشق قهوه اند آن هم از نوع کاپوچینو، کاپوچینوی ایتالیایی ها ترکیبی است از قهوه به همراه شیر داغ شده با بخار و کف شیر البته به اندازه مساوی که آن را با شکلات یا کاکائو سرو می کنند. همچنین مردم شمال ایتالیا قهوه را به همراه دارچین و گرایا که نوعی الکل سنتی است و به همراه شکر می نوشند.

همان طور که شاید آمریکائی ها برای ریختن مایونز روی هات داگ اروپائی ها را مسخره کنند، ایتالیائی ها هم آنها را مسخره می کنند زیرا نحوه صحیح نوشیدن اسپرسو را بلد نیستند و با آداب سنتی آن آشنائی ندارند.

در همین رابطه، لوکا دی پیترو، موسس و گرداننده کارخانه قهوه سازی Tarallucci e Vino در نیویورک، اصول صحیح نوشیدن یک فنجان اسپرسو را توضیح داده که می توانید در ادامه این مطلب مطالعه کنید.

با اسپرسو آشنا شوید

در تمامی نوشیدنی های مشتق شده از قهوه، دانه قهوه ثابت است و به خودی خود تنوعی ندارد. اما نحوه بو دادن، آسیاب کردن و روش تهیه آن همانند دم کردن، فرنچ پرس یا اسپرسوست که انواع گوناگون نوشیدنی های قهوه را می سازد.

دستگاه اسپرسو ساز برای کوبیدن دانه قهوه از فشار ۶۰ کیلوگرم بر هر اینچ مربع (۲٫۵۴ سانتی متر) استفاده می کند. هر یک فنجان اسپرسو حاوی ۷ گرم قهوه است که نباید بیشتر از ۲۵ ثانیه دم کردن آن طول بکشد.

«دی پیترو» همچنین بیان داشته که اسپرسو نباید تلخ شده و تپش قلب ایجاد کند. وی ادامه داد: «یکی از اشکالاتی که بسیاری از کافی شاپ های کنونی دارند این است که از ۱۸ تا ۲۰ گرم قهوه برای تهیه اسپرسو استفاده می کنند. آنها دو تا سه برابر بیشتر از میزان استاندارد قهوه را به مشتری ارائه می دهند. این امر موجب می شود تا قهوه طعم بسیار تلخی داشته باشد.»

حتما بخوانید:   هنر طرح دادن باریختن شیر روی قهوه بدون کرم و دستگاه اسپرسو
ممکن است شما دوست داشته باشید