نکات مهم کشت قهوه در گلخانه

در ابتدا لازم است بدانید اگر مایلید دانه های قهوه را بخرید، آنها را کاشت کنید و صبر کنید تا زمانی که آماده برداشت شوند ،اما باید ۸ تا ۱۰ سال منتظر بمانید!
حتی برای عاشقان کشت قهوه ، این روند وقت گیر ممکن است کمی طولانی باشد.
بنابراین شما می توانید نهال قهوه  که بذر آن از قبل در گلدان کشت شده را از گلخانه ها یا فروشگاه های ویژه خریداری کنید، این گیاه بالغ می شود و در ۳ تا ۴ سال شروع به تولید میوه می نماید.
اگر  موفق به یافتن نهال قهوه (که بهترین گزینه است) شدید، یک گیاه با شاخ و برگ سبز سالم و بدون آفات یا برگهای زرد رنگ را انتخاب کنید.

اصول اولیه کاشت قهوه

درباره اصول اولیه کاشت قهوه بخواهیم بدانیم باید بگوییم که برای کاشتن گیاه قهوه در خانه به خاک غنی از مواد مغذی، دمای بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد، ۴ تا ۵ ساعت از نور خورشید، به همراه رطوبت لازم برای خاک و کمی صبر و حوصله نیاز دارید.
در راستای کاشتن و پرورش قهوه  در خانه ایده خوبی نیست که  بذر  قهوه را در خانه خود پرورش دهید، به خصوص اگر قصد شما برداشت و مصرف دانه های قهوه باشد.
گیاه قهوه به دلیل روند رشد بسیار کندش، بسیار مشهور است.
کاشت قهوه در روش های سنتی به گونه ای است که در آغاز فصل بارندگی ۲۰ عدد از دانه قهوه را در حفره می کارند.
بدی این روش این است که نیمی از دانه ها به ثمر می نشیند و بقیه آن ها منجر به جوانه زنی نمی شود. ولی روش بهتر و مطمئن تری که در برزیل انجام می شود پرورش قهوه در گلخانه و انتقال و کاشت آن بعد از ۶ تا ۱۲ ماه به خارج از محوطه می باشد.

 

کشت قهوه

برای کاشت بذر باید بذر ها را به مدت یک شبانه روز در آب ولرم بخیسانید. پس از گذشت ۲۴ ساعت برآمدگی سفیدی روی بذر ایجاد می شود.
و حالا ظرف به عمق و قطر ۱۵ سانتی متر را با شن و ماسه یا ورمیکولیت پر کنید و هر بذر قهوه را در عمق ۱۲ میلیمتری گلدانتان قرار دهید و روی بذر را با مقداری خیلی کمی خاک بپوشانید.
همه ی بذرها را به همین روش می کاریم.

گلدان ها را در یک مکان که حداقل ۶ ساعت در روز نور غیرمستقیم دارد قرار بدهید. دمای مناسب برای جوانه‌زنی بذر قهوه ۲۴ درجه سانتی‌گراد در طول روز و شب است. هر روز ورمیکولیت را مرطوب کنید.
روی گلدان یک پلاستیک شفاف بکشید تا رطوبت حفظ شود.

فقط در زمان آبیاری پلاستیک را بردارید. بعد از جوانه‌زنی پلاستیک را حذف کنید. جوانه‌زنی بذر قهوه معمولا دو ماه طول می‌کشد. ولی اگر بذرهای شما کهنه باشند این جوانه زنی تا ۶ ماه نیز به طول می انجامد. بعد از اینکه اندازه گیاه به ۱۵ سانتی‌متر رسید آن را به یک گلدان ۲۰ لیتری حاوی خاک گلدان منتقل کنید یا در مناطق نیمه گرمسیری آن را به طور مستقیم در زمین بکارید. یک گودال به عرض ۱۸ سانتی متر و به عمق توپ ریشه در خاک حفر کنید و ریشه گیاه را در مرکز گودال قرار دهید و اطراف ریشه را با خاک پر کنید. مواظب باشید همه ریشه به طور کامل با خاک پوشانده شود. به گیاه آب دهید به طوری که ۱۵ سانتی‌متر از سطح خاک مرطوب شود. هر روز به گیاه آب دهید و اجازه دهید بین هر بار آبیاری خاک کمی خشک شود. فاصله بین گیاهان را ۲ متر و فاصله ردیف‌های کاشت را ۴ متر در نظر بگیرید. زمان مناسب برای کاشت گیاه قهوه عربیکا در زمین، اواخر پاییز تا اواسط زمستان است.

حتما بخوانید:   انواع قهوه

در صورتی که گیاه قهوه را در گلدان کاشته‌اید، آن را جایی قرار دهید که روزی شش ساعت نور غیر مستقیم خورشید دریافت کند، در غیر این صورت از چراغ‌های رشد استفاده نمایید. در صورت استفاده از چراغ رشد، روزانه ۱۲ ساعت چراغ را روشن بگذارید. هر روز در یک زمان معین چراغ را روشن و خاموش کنید. چراغ را در فاصله ۳۰ سانتی‌متری از گیاه قرار دهید. هر روز به گیاه آب دهید به طوری که همه برگ‌های گیاه خیس شوند.نیاز برخی گونه‌های گیاه قهوه به نور مستقیم خورشید و با توسعه مزارع در کشورهای مختلف به دلیل کمبود زمین مناسب مقدار زیادی از جنگل‌ها تخریب گردید که این باعث تخریب زیستگاه جانوران زیادی بخصوص پرندگان شده است از این رو از جانب برخی انجمن‌ها نظیر انجمن آمریکایی پرنده شناسی، مرکز پژوهشی پرندگان مهاجراسمیت‌سونیان، بنیاد ملی روز درختکاری و اتحاد کشورهای استوایی سلسله فعالیت‌هایی برای تولید بوته‌ی قهوه‌ی “سایه رشد” که به شکل طبیعی می‌توان از آن به طور مداوم بهره‌برداری کرد انجام شده است. سیستم‌های کشت بوته های سایه رشد قهوه ،تنوع زیستی بیشتری نسبت به سیستم های کاملا خورشید رشد، نشان می‌دهند.

مسئله مهم دیگر در مورد بوته‌ی قهوه میزان آب مصرفی آن است این درحالی است که قهوه اغلب در کشورهایی رشد می کند که با کمبود منابع آب مواجه هستند، مانند اتیوپی.

ممکن است شما دوست داشته باشید