روش تهیه اسپرسو و لاته و گرانیته

تهیه قهوه درایتالیا یک هنر محسوب می شود، چرا که در عین سادگی ظرافتهایی را باید رعایت کرد تا نتیجه کار بهتر شود.

برای اولین بار اسپرسو را لوییجی بتزرا صاحب یک شرکت تولیدی در سال ۱۹۰۳ اختراع کرد. ایده او وارد کردن فشار به فرایند دم کردن قهوه بود که زمان لازم برای دم کشیدن قهوه را کم می کرد. او نام این دستگاه جدیدش را دستگاه قهوه اسپرسوگذاشت. اسپرسو درزبان ایتالیایی به معنای سریع می باشد. مقدار قهوه برای اسپرسو حدود۳ / ۲ مقدار قهوه ای می باشد که برای یک وعده قهوه فرانسه استفاده می شود که به ازای هر۱۸۰ میلی لیتر آب حدود ۱۰ گرم قهوه آسیاب شده می باشد ولی با مقدار آب کمتر( ۴۵ میلی لیتر در برابر ۱۸۰ میلی لیتر یک فنجان قهوه فرانسه). اسپرسو روشی سریع برای دم کردن قهوه می باشد که در آن از فشار استفاده می شود.

ویژگی مخصوص این قهوه علاوه بر سریع آماده شدن از کیفیت بالایی هم برخوردار بوده و عطر و طعم آن به خوبی حفظ می شود و شما طعم واقعی قهوه را حس خواهید کرد. به همین دلیل این قهوه ایتالیایی مورد پسند قهوه شناسان واقعی در سرتاسر دنیا قرار گرفته است. دراین دستگاه آب از محفظه مخصوص با فشار به جوش آور که دارای المنت گرمایی می باشد وارد می شود، آب از داخل جوش آور به دمای ۹۲ درجه سانتیگراد وفشار ۱۰ بار می رسد، سپس آب با دمای بالا از جوش آور خارج شده و از نگهدارنده فیلتر که دارای دانه های قهوه یا قهوه کیسه ای می باشد عبور می کند، قهوه در محفظه مخصوص جمع می شود و یا مستقیما داخل فنجان ریخته می شود. اگر دستگاه اسپرسو ویا کاپوچینوساز دردسترس ندارید می توانید ازکتری اسپرسو وکف ساز واجاق گاز استفاده نمائید.

 

روش تهیه اسپرسو داخل کتری

١- کتری اسپرسو را با مقدار آب لازم ( بستگی به تعداد فنجانی که می خواهیددارد) پر کنید. توجه داشته باشید که آب نباید به سرپوش کتری برسد بلکه پایین تر باشد.

۲-اکنون صافی را داخل کتری قراردهید و برای هر فنجان آب یک قاشق چایخوری پودر قهوه اسپرسو داخل صافی بریزید و با پشت قاشق قهوه را کمی روی صافی مالش دهید توجه کنید زیاد فشار ندهید.

٣- لبه صافی را تمیز کرده و قسمت بالای کتری را روی محفظه پائینی قرارداده وکتری را روی حرارت قراردهید.

۴- صبر کنید تا اسپرسو بالا آمده و از لوله بیرون بزند، سپس با قاشق آن را مخلوط کنید.

۵- فنجانهای مخصوص اسپرسو را با آب داغ شسته تا گرم شوند، سپس با اسپرسو داخل فنجانها را پر کنید وسریع سرو نمائید.

۶- درخاتمه قطعات کتری را از هم باز کنید و قسمتهایی را که قابل شستن و تمیز کردن می باشند را تمیز کرده و خوب خشک کنید.

حتما بخوانید:   قهوه نماد کدام کشور است؟

روش تهیه قهوه لاته

۱- صافی مخصوص تهیه کف شیر را داخل کتری قراردهید، کتری را با ۳/ ۱ شیر پرکنیدو روی حرارت قراردهید و دقت کنید که شیر نباید بجوشد ولی باید به درجه جوش برسد صافی را داخل کتری مرتبا به سمت بالا و پایین حرکت دهید تا تولیدکف کند.

۲-شیرکف کرده را داخل لیوانهای مخصوص اسپرسو بریزید، و کمی اسپرسوی آماده به آن اضافه کنید. رنگ این اسپرسو می تواند سفید قهوه ای روشن ویاقهوه ای تیره باشد، بستگی به مقدار اسپرسویی که به آن اضافه می کنید دارد. در خاتمه با کمی پودر کاکائو روی کف را تزئین کنید.

 

 

روش تهیه قهوه گرانیته

۷۵ – ۱ گرم شکر را با ۴ / ۱ لیتر آب روی حرارت قراردهیدتا جوش آمده وحدوده دقیقه اجازه دهید بجوشد. کنار بگذارید تا خنک شود، بعد با ۴ / ۱ لیتر اسپرسوی دوبل (۱۳ گرم قهوه +۴۵ میلی لیتر آب) مخلوط کنید.

۲- این مخلوط را داخل یک قالب مخصوص یخ بریزید و حدود ۲ ساعت داخل فریزر قرار دهید ودرطول این مدت زمان حدود ۴ تا ۵ مرتبه به وسیله قاشق آنرا بهم بزنید تا یک تکه یخ نبندد

 

ممکن است شما دوست داشته باشید