نقش قهوه در نقرس

نقرس یک نوع آرتریت التهابی می باشد که مفاصل بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد. علائم بیشتر در پاها و انگشتان پا مشاهده می شود.نقرس ناشی از وضعیتی به اسم هیپراوریسمی می باشد. این وضعیت هنگامی رخ می دهد که اوریک اسید بیش از اندازه در بدن انباشته شود.اوریک اسید هنگامی تشکیل می شود که ترکیبات شیمیایی به اسم پورین ها تجزیه شوند. زمانی که هیپراوریسمی اتفاق می افتد، اوریک اسید می تواند کریستال هایی را در مفاصل ایجاد نماید و موجب تورم و التهاب دردناک آن ها شود.نقرس تقریبا ۴ درصد از بزرگسالان را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد. عوامل خطر بسیاری برای نقرس وجود دارد.بعضی از شرایط مثل اختلالات خونی و متابولیسمی می تواند موجب شود بدن شما اوریک اسید بیش از اندازه تولید کند. سایر بیماری‌ ها مثل مشکلات کلیوی و تیروئید می‌ توانند توانایی بدن شما برای از بین بردن  اوریک اسید را دچار اختلال کند.

عادات غذایی همانند مصرف بیش از اندازه الکل و خوردن غذاهای حاوی پورین (گوشت قرمز و صدف) یا فروکتوز (نوشیدنی های قندی) نیز می تواند منجر به بالا رفتن سطح اوریک اسید خون شود. با این حال اطلاعات متناقضی در خصوص قهوه وجود دارد.

بررسی اثرات مفید قهوه بر نقرس

بسیاری از مطالعات تحقیقاتی علمی نشان می دهد که قهوه می تواند در کاهش خطر ابتلا به نقرس نقش مهمی داشته باشد. قهوه شامل طیف گسترده ای از ترکیبات مفید از جمله مواد معدنی، پلی فنول ها و کافئین می باشد.تصور می شود که قهوه با کاهش سطح اوریک اسید از طریق مکانیسم های گوناگون، خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دهد.قهوه امکان دارد با افزایش سرعت دفع اوریک اسید از بدن، سطح اوریک اسید را کاهش دهد. همچنین تصور می شود که قهوه با آنزیمی که پورین ها را در بدن تجزیه می کند رقابت می کند و همین می تواند سرعت تشکیل اوریک اسید را کاهش دهد.یک بررسی اخیر نشان داد که در بیشتر موارد، نوشیدن قهوه با سطوح پایین‌ تر اوریک اسید و دوره‌ های کمتر هیپراوریسمی مرتبط است.

در یک مطالعه ژاپنی، محققان پی بردند که استفاده قهوه با سطح اوریک اسید رابطه معکوس دارد. افرادی که بیشترین میزان قهوه (تقریبا پنج فنجان در روز) را می‌ نوشیدند، کمترین میزان اوریک اسید را در بین شرکت‌ کنندگان در مطالعه داشتند.اگرچه قهوه و چای هر دو مورد آزمایش قرار گرفتند، به نظر می رسید که این نتایج فقط برای قهوه صدق می کند.این شواهد نشان می دهد که ترکیبات موجود در قهوه به غیر از کافئین امکان دارد در کاهش سطح اوریک اسید نقش مهمی داشته باشند.به نظر می رسد یک منبع مورد اعتماد دیگر از این ایده حمایت می کند. در این بررسی در سال ۲۰۱۴ محققان به دو مطالعه بر روی رابطه ی قهوه و نقرس اشاره نموده اند.در یکی از مطالعات، استفاده قهوه و چای در کنار سطح اوریک اسید سرم مورد بررسی قرار گرفت. محققان دریافتند که مصرف قهوه، ولی نه مصرف چای، با کاهش سطح اوریک اسید و خطر هیپراوریسمی مرتبط می باشد.

حتما بخوانید:   مهمترین فواید شیر گیاهی چیست؟

بررسی فواید و مزیت های قهوه برای نقرس

چند علت وجود دارد که چرا قهوه امکان دارد یک اثر محافظتی در برابر تجمع اوریک اسید ایجاد کند. برای درک دلیل، نخست باید بدانیم که داروهای خاص برای نقرس چگونه کار می کنند.دو نوع داروی نقرس موجود است که امکان دارد پزشک شما تجویز کند : مهارکننده های گزانتین اکسیداز و اوریکوزوریک ها.

مهارکننده های گزانتین اکسیداز با مهار فعالیت گزانتین اکسیداز عمل می کنند. گزانتین اکسیداز آنزیمی می باشد که به بدن در متابولیسم پورین ها کمک می کند. از آنجایی که پورین ها منبع اوریک اسید هستند، مهار این آنزیم می تواند به پایین نگه داشتن سطح اوریک اسید کمک نماید.کافئین به عنوان یک منبع متیل گزانتین در نظر گرفته می شود. پس در نتیجه می تواند با گزانتین اکسیداز رقابت کرده و به طور بالقوه مانع از عملکرد آن شود.

اوریکوزوریک ها با کمک به کلیه ها در خلاص شدن بدن از اوریک اسید عمل می کنند. گرچه کافئین یک اوریکوزوریک در نظر گرفته نمی شود ولی امکان دارد به شیوه ای مشابه عمل کند.

منبع معتبر تحقیقاتی نشان داده است که کلروژنیک اسید، پلی فنول موجود در قهوه، امکان دارد به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند.یک مطالعه نشان داد که در اشخاص مبتلا به هیپرانسولینمی، دفع سدیم و اوریک اسید از طریق کلیه ها کاهش پیدا می کند. زمانی که سطح انسولین پایین آمد و حساسیت به انسولین بهبود یافت، حذف سدیم و اورات نیز بهبود پیدا می کند.

بررسی تاثیرات مضر قهوه بر نقرس

تحقیقاتی وجود ندارد که نشان دهد قهوه ممکن است خطر ابتلا به نقرس را افزایش دهد. با این حال بعضی از محققان بر این باورند که شواهد کافی به نفع نوشیدن قهوه برای کاهش خطر ابتلا به نقرس وجود ندارد.

در یک مرور سیستماتیک ۱۱ مطالعه برای نتایج آن ها در مورد استفاده قهوه و سطح اوریک اسید سرم مورد بررسی قرار گرفتند. محققان پی بردند در حالی که شواهدی وجود دارد که نشان می‌ دهد استفاده قهوه خطر نقرس را کاهش می‌ دهد، ولی نتایج از لحاظ آماری به اندازه کافی قابل توجه نبودند.علاوه بر این یک مطالعه رابطه بسیار متفاوتی را بین مصرف قهوه و سطح اوریک اسید سرم نشان داد. در آن مطالعه محققان کشف کردند که سطح اوریک اسید در طول دوره های مصرف قهوه افزایش و در دوره های عدم مصرف قهوه کاهش پیدا می کند.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که تغییرات ژنتیکی در رابطه بین مصرف قهوه و خطر نقرس نقش دارند. در این تجزیه و تحلیل معلوم شد که تغییرات ژنتیکی مرتبط با متابولیسم اورات با خطر بالاتر نقرس مرتبط می باشند.این تحقیق لزوما اثرات منفی قهوه بر خطر نقرس را نشان نمی دهد. در عوض نشان می دهد که رابطه بین نقرس و قهوه امکان دارد تحت تاثیر ژنتیک باشد.

حتما بخوانید:   آیا قهوه مضر است؟

آشنایی با عوارض و مضرات قهوه برای نقرس

شواهد بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد استفاده قهوه موجب نقرس یا افزایش خطر تشدید نقرس می شود. اگرچه بیشتر شواهد به نفع نوشیدن قهوه برای کاهش خطر نقرس است، هنوز جا برای ادامه تحقیقات وجود دارد.

سخن پایانی

بیشتر تحقیقات به این واقعیت اشاره دارند که نوشیدن قهوه به طور بالقوه می تواند خطر ابتلا به نقرس را کاهش دهد. عوامل خطر اولیه برای نقرس شامل موارد زیر است :

  • مرد بودن
  • چاق بودن
  • سابقه خانوادگی نقرس
  • داروهای خاص
  • شرایط سلامتی مثل فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیوی و چربی خون بالا
  • مصرف قابل توجه الکل
  • رژیم غذایی سرشار از پورین (گوشت قرمز، صدف، نوشیدنی های شیرین)

اگر از قبل مبتلا به نقرس می باشید، نوشیدن قهوه امکان دارد به کاهش احتمال تشدید بیماری کمک کند. به دلیل این که قهوه ممکن است به کاهش اوریک اسیدی که بدن شما ایجاد می کند کمک کند. همچنین امکان دارد دفع اوریک اسید بدن شما را بهبود بخشد.

تحقیقات همچنین نشان می‌ دهد که چای و قهوه بدون کافئین مثل قهوه معمولی تاثیری بر کاهش اوریک اسید ندارند.چند قاشق غذاخوری شیر کم چرب در قهوه شما ممکن است یک مزیت اضافی باشد ولی از مصرف شکر صرف نظر نمایید. مصرف بی رویه قند ممکن است یکی دیگر از عوامل خطر ایجاد نقرس باشد.در نهایت اگر در مورد خطر ابتلا به نقرس یا آغاز  حمله نقرس نگران هستید، برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مدیریت بیماری خود با پزشک تماس بگیرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید