نسکافه چیست و چقدر کافئین دارد؟

نسکافه چیست؟

نسکافه ( به انگلیسی : Nescafé ) اسم یک برند قهوه فوری می باشد که توسط شرکت نستله ساخته می شود. واژه نسکافه از ترکیب دو واژه Café و Nestlé به وجود آمده است که تبدیل به یکی از برندهای معروف و پرطرفدار در جهان شده است.

قهوه نستله برای این که بتواند پاسخگوی مایحتاج افراد گوناگون باشد، انواع مختلف قهوه فوری از نسکافه ردماگ تا نسکافه گلد را تولید نموده است. نسکافه گلد بدون کافئین هم با همان طعم و رایحه مطلوب برای اشخاصی که نمی توانند کافئین مصرف کنند، تولید می شود.

ایرانیان از زمان های گذشته عادت داشته اند که هر محصول جدیدی که با آن مواجه می شوند را با اسم برند آن می شناسند و مهم نیست چند کارخانه دیگر آن محصول را تولید نماید در هر صورت اسم نخستین برند وارد شده به ایران ، روی آن محصول باقی می ماند. نخستین برند قهوه فوری که به ایران وارد شد، برند نسکافه بود پس در نتیجه این واژه بین علاقمندان نوشیدن قهوه رایج شد.

بررسی تاریخچه تولید نسکافه

نسکافه که در واقع همان قهوه فوری ( به انگلیسی : instand coffee )  می باشد در سال ۱۹۰۷ برای نخستین بار توسط شرکت نستله و با اسم تجاری نسکافه تولید شد و به سرعت تبدیل به یکی از پرطرفدار ترین و محبوب ترین نوشیدنی های جهان تبدیل شد و به همین علت است که به جای بکار گیری از واژه قهوه فوری در ایران از کلمه نسکافه بکار می برند.

می توان گفت نسکافه همان قهوه دم شده می باشد که در طول فرایندی فراوری شده و به شکل پودر آماده قهوه در می آید و برای استفاده از آن احتیاجی به دم کردن نیست و کافیست کمی از پودر آن را در یک فنجان آب جوش بریزید و میل کنید.

تولید قهوه فوری نخست با مخالفت هایی همراه شد چرا که معتقد بودند درفرایند تولید قهوه فوری ، طعم و عطر واقعی قهوه از دست می رود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تولید قهوه فوری ، فاصله میان کیفیت دو نوع قهوه کلا از بین رفته است و نوشیدن قهوه فوری طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

قهوه فوری در دو نوع کلاسیک و گلد تولید می شود، قهوه کلاسیک از رنگ تیره تری برخوردار است و طعم سنگین تری دارد.

معرفی مراحل تولید نسکافه

دانه قهوه حاوی فیبر نامحلول می باشد یعنی اگر اسیاب شده و در آب بجوشانیم، فیبر آن در کف ظرف رسوب می کند و رنگ قهوه در آب جوش حل می شود. در روش های صنعتی با کمک صافی ، رسوب را از این محلول جدا می کنند و محلول قهوه را تبخیر و خشک می نمایند.

حتما بخوانید:   عصاره گیری از قهوه

رنگ انواع قهوه فوری مختلف است که  به نوع قهوه و نحوه خشک کردن آن ارتباط دارد و نشان دهنده میزان تخمیر یا کیفیت و طعم محصول نمی باشد.

نسکافه یا همان قهوه فوری در واقع از عصاره قهوه خشک تولید می شود. عصاره قهوه به وسیله دم کردن پودر قهوه حاصل می شود اما غلظت بالاتری دارد.

دو روش برای تولید نسکافه وجود دارد :

تولید قهوه فوری به روش خشک کردن افشانی ( به انگلیسی : Spray drying ) : قهوه دم کشیده به داخل هوای داغ پاشیده می شود که به سرعت قطرات قهوه خشک شده و تبدیل به پودر یا تکه های کوچک می شوند.

تولید قهوه فوری به روش خشک کردن انجمادی : در این روش قهوه دم کشیده ، منجمد شده و به تکه های کوچکتر تقسیم شده و سپس در دمای پایین و خلا خشک می شود.

آشنایی با روش نوشیدن نسکافه

رایج ترین روش نوشیدن نسکافه مخلوط دو قاشق چایخوری نسکافه با یک فنجان آب داغ می باشد. اگر این مقدار برای شما زیاد بود می توانید متناسب با میل خودتان ، مقدار نسکافه را کمتر کنید و در صورت تمایل شیر یا شکر به آن اضافه نمایید.

فرق بین نسکافه با قهوه

طبق تحقیقات صورت گرفته مقدار آنتی اکسیدان نسکافه بالاتر از قهوه معمولی می باشد. یک فنجان قهوه فوری دارای ۴ کالری و مقادیر کمی پتاسیم ، منیزیم و ویتامین B3 است.

قهوه بزرگترین منبع کافئین ( محرک ترین ماده موجود در جهان ) می باشد. مقدار کافئین در نسکافه پایین تر از قهوه معمولی است. یک فنجان قهوه معمولی ۷۰ – ۱۷۰ میلی گرم کافئین دارد در صورتی که مقدار کافئین موجود در یک فنجان نسکافه ، ۳۰ – ۹۰ میلی گرم می باشد ضمن این که قهوه فوری بدون کافئین هم تولید می شود.

بررسی فواید نسکافه

برای پی بردن به فواید قهوه مطالعات بسیاری صورت گرفته با این حال اثبات محکمی بر کاهش بیماری نیست. مطالعات نشان میدهند اشخاصی که به صورت روزمره و عادی قهوه میل می کنند، کمتر دچار بیماری می شوند.

نوشیدن نسکافه یا همان قهوه فوری ، مثل قهوه معمولی می تواند دارای فواید زیر باشد.

وجود کافئین زیاد در نسکافه منجر به هوشیاری و بهبود عملکرد ذهنی می شود.

کافئین زیاد موجود در نسکافه تاثیر داروهای مسکن را دو برابر می کند پس در نتیجه برای درمان فوری سردرد گزینه مناسبی است مسکن خود را همراه با یک فنجان نسکافه میل کنید.

کافئین موجب بهبود سوخت وساز بدن و کاهش چربی خواهد شد.

نوشیدن کافئین احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ ، آلزایمر و پارکینسون را کمتر می کند.

نوشیدن نسکافه موجب پیشگیری از سیروز و سرطان کبد می شود.

نوشیدن نسکافه موجب تقویت روحیه و کاهش احتمال افسردگی و خودکشی و افزایش طول عمر می شود.

بررسی ضرر های نسکافه

مقدار آکریل آمید موجود در قهوه فوری دو برابر قهوه معمولی می باشد. آکریل آمید در اثر رست قهوه در آن به وجود می آید. ازدیاد این ماده در بدن موجب افزایش ابتلا به سرطان و اختلالات عصبی می شود. آکریل آمید در بیشتر موادی که روزانه با آن در تماسیم، وجود دارد از جمله سیگار، غذاها و لوازم بهداشتی. البته میزان آن در قهوه و سایر غذاها به ندرت موجب بروز مشکلات می شود و سرطان زا نمی باشد.

حتما بخوانید:   بهترین زمان نوشیدن قهوه در روز

کافئین موجود در قهوه می تواند علایم استرس، دلهره و تپش قلب را تشدید نماید پس در نتیجه بهتر است روزانه بیشتر از ۲ فنجان قهوه میل نکنید.

نوشیدن روزانه بیشتر از یک فنجان قهوه برای زنان باردار و شیرده مجاز نمی باشد.

زنان شیرده بهتر است از نوشیدن قهوه دوری کنند، کافئین قهوه از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و امکان دارد موجب  بروز بی خوابی ، تحریک پذیری ، امتناع از شیر خوردن و عصبی شدن شیرخوار شود. کبد نوزاد به میزان کافی رشد نکرده و آنزیم های خاص را ندارد پس در نتیجه تجزیه کافئین در بدن نوزاد بیشتر طول می کشد و عوارض زیادی دارد.

کافئین در کودکان منجر به پیش فعالی و عصبی شدن خواهد شد پس در نتیجه توصیه میشود برای پیشگیری از افزایش شیطنت کودکان به آن ها قهوه ندهید.

نوشیدن قهوه برای پرفشاری خون، تپش قلب ، غدد فیبروکیستیک سینه زنان مفید نمی باشد و بهتر است اشخاص مبتلا کمتر از این نوشیدنی استفاده کنند.

میزان کافئین نسکافه 

  • مقدار کافئین: ۵۰ میلی گرم
  • قدرت کافئین: متوسط
  • کالری: ۷۴ کیلو کالری
  • اندازه سرو: فنجان ۶ اونس
  • شکر: ۹.۲ گرم
ممکن است شما دوست داشته باشید