موکاپات Moka Pot چیست و چطور کار می کند؟

اگر در حال خواندن این مطلب هستید بنظر میاد شما یک موکوپات (Moka Pot) زیبا خریدین و می خواهید هر چه زود تر روش کار کردن باهاش رو یاد بگیرین یا اینکه میخواهید درمورد موکوپات اطلاعات کسب کنید.

در اینجا اطلاعات کافی راجب به موکوپات و همچنین روش استفاده از آن را قرار دادیم.

معرفی موکوپات Moka Pot

موکاپات (moka pot) که با نام اسپرسو ساز رو گازی یا اجاقی نیز رویت می شود، از قوانین پایه فیزیک برای تهیه یک فنجان قهوه عالی بکار می رود. این دستگاه عملکردی شبیه اسپرسو ساز برقی دارد و با فشار آب عصاره قهوه را میگیرد، در حالی که از لحاظ قیمت برای خرید، انتخاب بهتری می باشد.

به طور کلی موکوپات ها از سه بخش اصلی ایجاد می شوند: یکی برای آب، یکی برای پودر قهوه و قسمتی هم برای قهوه اسپرسو آماده شده مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگامی که موکاپات روی گاز قرار می‌ گیرد، آب داغ می‌ شود و بخار تولید می‌ کند. بخار فشار را در محفظه پایینی زیاد می کند، آب را با فشار از بین دانه‌های قهوه عبور می دهد و به محفظه بالایی می‌ فرستد. جایی که قهوه اسپرسو آماده سرو می باشد.

فشار محفظه بخار موکاپات فقط ۱.۵ بار است، این اندازه حتی نزدیک به اسپرسو سازهای سنتی هم نیست که حدود ۹ بار فشار تشکیل میدادند. با وجود این طراحی شایسته و توانایی موکاپات در تهیه یک فنجان قهوه عالی، موجب شد این دستگاه در میان خانواده‌ها محبوب شود.

تاریخچه موکاپات

لوئیجی دو پونتی در سال ۱۹۳۳ از خاصیت حیرت آور آب برای تهیه اسپرسو بهره برد. اون سیستمی رو به کار گرفت که در یک فضای قوری مانند به کمک گرما، آب رو با فشار از بین ذرات قهوه عبور می دهد و عصاره قهوه رو در قسمت بالای قوری خالی می کند. این طراح هنرمند موکاپات رو برای شرکت ایتالیایی آلفانسو بیالتی به ثبت رسوند و به این سبب برند بیالتی برند مطرح موکاپات شد. امروزه موکوپات هایی باقیمت متوسط در بازار وجود دارند که طرح بیالتی هستند اما شرکت بیالتی آن ها را تولید نکرده است.

انواع موکوپات ها

موکاپات ها از نظر اندازه و شکل و جنس، از گوناگونی خوبی بر خوردار هستند و بنابر نیاز و سلیقه مصرف کننده میتواند بیشتر سلیقه ها را پوشش دهد. از نظر اندازه ؛ موکاپات ها در سایزهای ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۶ و ۹ و ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ فنجان تولید و عرضه میشود.

از نظر جنس: موکاپات ها از آلیاژ آلومینیوم؛ استیل و در نمونه های قدیمی تر از جنس چدنی تولید شده اند. همچنین بعضی کارخانه های تولیدی ترکیبی خلاقانه از جنس استیل و آلومینیوم و یا ترکیبی از استیل و سرامیک و یا آلومینیوم و شیشه را بهره می گیرند.

حتما بخوانید:   خواص قهوه و نکاتی درباره آماده کردن آن

روش کارکرد موکوپات

 1. پیمانه کردن قهوه: در ابتدا می توانید با استفاده از سبد موکاپات، مقدار دانه قهوه را اندازه گیری نمایید. پس سبد قهوه ساز را از دانه قهوه غنی کنید.
 2. دانه قهوه را در آسیاب قهوه بریزید و با درجه آسیاب متوسط آسیاب کنید.
 3. سبد موکاپات را با قهوه آسیاب شده پر نمایید و در آخر سطح قهوه را با کشیدن انگشت از یک طرف به سمت دیگر، صاف کنید. توجه کنید که در استفاده از موکاپات نیازی به فشرده ساختن و کوبیدن سطح قهوه نیست!
 4. مخزن پایینی موکاپات را تا نقطه زیر سوپاپ قهوه ساز، با آب خنک پر کنید.
 5. سبد قهوه ساز را روی مخزن پایینی قرار داده و اجزای موکاپات را به همدیگر ببندید، مخزن بالایی را کامل به مخزن پایینی قهوه ساز بسته تا کاملا آب بندی شود.
 6. اسپرسوساز رو گازی را بر روی شعله حرارت متوسط قرار داده و منتظر بمانید تا آب داخل قهوه ساز موکاپات جوش کند.
 7. پس از جوش کردن آب داخل مخزن، آب با فشار از میان قهوه عبور میکند و قهوه را دم آورده و شروع به حرکت به مخزن بالایی و خروج از نازل قهوه ساز می کند. پس از خروج کامل قهوه دم شده از نازل شعله را خاموش کرده و قهوه تان را در فنجان قهوه بریزید و سرو و نوش جان کنید.

نکات مهم استفاده از موکاپات

 • موکاپات ها یک دریچه اطمینان دارند، باید آب رو تا زیر قسمت دریچه اطمینان پر کنید، چونکه در فشارهای بالا اگر دریچه اطمینان درست کار نکند و آب نتواند از محفظه اسپرسو به هر علتی عبور کند، امکان ترکیدن موکاپات خواهد بود. دریچه اطمینان میتونه در فشار های خیلی زیاد، آب رو خارج و خطر را رفع کند.موکاپات ها دارای انواع گازی و برقی هستن، شما می توانید بسته به سلیقه خوداتان هر نوع خواستین استفاده کنیدو
 • سعی کنید از اجاق گازی برای تهیه قهوه با موکاپات استفاده کنید که شعله های آتش قسمت پایینی موکاپات رو گرم کنه و اطراف اونو شعله نگیرد. این امر را برای امنیت بیشتر بخش دریچه اطمینان انجام می دهیم.
 • برای اینکه آب از اطراف موکاپات بیرون نزنه از یک واشر پلاستیکی برای چفت شدن قسمت بالایی و پایینی موکاپات استفاده می‌کنند، هر از چند وقت یکبار این واشر رو چک کنید که عملکردش صحیح باشد و آب از کناره های اسپرسو بیرون نزند.
 • مخزن قهوه رو پر کنید و خیلی فشرده اش نکنید. برای این کار میتوانید از خود محفظه نگهداری پودر قهوه به عنوان پیمانه دانه های قهوه برای آسیاب استفاده کنید.
 • مخزن آب موکاپات را بهتر است با آب داغ پر کنید(البته آبی که جوش نباشد).
 • از قهوه ترک و قهوه فرانسه برای تهیه اسپرسو استفاده نکنید، چون نتیجه ندارد و یا قهوه‌ شما ناقص عصاره‌ گیری میشود یا می‌ سوزد.
حتما بخوانید:   قهوه کوبایی با لیموناد

سوالات متداول درباره موکاپات

با موکاپات میشه چه قهوه‌هایی درست کرد؟

موکاپات برای عصاره گیری قهوه و تهیه اسپرسو مناسب می باشد.

داخل موکاپات آب داغ بریزیم یا آب سرد بهتر است؟

مخزن آب موکاپات را بهتر است با آب داغ (نه جوش) پر کنید.

چه نوع پودر قهوه‌ای برای موکاپات مناسب می باشد؟

قهوه‌ای که به صورت متوسط آسیاب شده باشد (از ترک درشت‌تر و از فرانسه نرم‎تر)

 

ممکن است شما دوست داشته باشید