مهمترین دلایل طعم بده قهوه چیست؟

ممکن است در خیلی از مواقع برای شما حداقل یکبار اتفاق افتاده باشد که وقتی قهوه تان را دم کرده اید طعمی مثل سوختگی در قهوه احساس کرده باشید! در ادامه این مقاله از قهوه خانه به بررسی علل این موضوع پرداخته ایم.

فاسد و بی رنگ بودن دانه های قهوه

یکی از با اهمیت ترین علل طعم بد قهوه، قرار گرفتن دانه های قهوه رست داده شده شما در معرض اکسیژن است که سبب می شود طعم و عطر قهوه شما از بین برود.

با اهمیت ترین کاری که برای پیشگیری از این اتفاق ضروری می باشد این است که پس از خرید دانه های قهوه (البته از فروشگاه های مطمئن در عرضه قهوه تازه) آن ها را درون ظروف مناسب که تا حد امکان از ورود اکسیژن پیش گیری کند قرار بدهید.

پس از اینکار آن را در یک مکان مناسب، جای خشک و تاریک که نور به آن جا دسترسی نداشته باشد قرار بدهید (از قرار دادن قهوه در یخچال به خاطر رطوبت آن خودداری نمایید).

مورد مهم دیگری که می توان به آن اشاره نمود خرید دانه های قهوه کامل به جا آسیاب شده می باشد، هرچند این کار شاید دردسر بیشتری برای شما ایجاد نماید اما در حفظ عطر و طعم واقعی قهوه بسیار مفید است.

رست نامناسب قهوه

مورد دیگری که در ایجاد طعم بد قهوه بسیار موثر می باشد عدم رست مناسب می باشد، که اصولا باعث ایجاد طعم تلخ در قهوه شما میشود.

رست کردن قهوه یک هنر بوده و هر کسی قادر به انجام این کار نیست، انجام رست بسیار بالا و بیش از حد باعث ایجاد یک طعم تلخ و سوختگی در قهوه شما می شود که خیلی زننده است.

موضوعی که بسیار از مردم به آن توجه نمیکنند که وقتی طعم قهوه شما تلخ یا سوخته میشود انگشت اشاره خود را به سمت شخص تهیه کننده می برند و به موضوع رست قهوه و دانه قهوه استفاده شده توجهی نمی کنند، که این موضوع هم فقط با انجام آزمایش و تست کردن است که رست مورد علاقه خود را بیابید.

تمیز نبودن تجهیزات شما

فرنچ پرس، دستگاه قهوه ساز یا اسپروسو ساز کثیف و یا فرقی نمیکند هر وسیله دیگری که در تهیه قهوه شما کثیف باشد سبب ایجاد طعم بد و زننده ای در قهوه تهیه شده شما دارد.

تصور کنید یک سیب قرمز و خوش عطر را با یک چاقوی کثیف پوست بگیرید، قهوه هم مانند هر خوراکی دیگری از این قضیه مستثنی نمی باشد، در نهایت در تمیز کردن وسایل خود حداکثر توجه را داشته باشید.

حتما بخوانید:   کیک قهوه با پسته

 

فواید قهوه چیست

 

مدت زمانی که دم کردن قهوه طول می کشد

یکی از عوامل مهمی که باعث ایجاد طعم سوختگی و طعم بد در قهوه شما میشود مدت زمان دم کردن قهوه شما است.

اطلاع داشتن از این موضوع خیلی مهم است که وقتی قهوه شما در مجاورت با آب داغ قرار می کیرد ابتدا عناصر عطری و طعمی قهوه آزاد می شود و سپس ترکیبات تلخ که سبب ایجاد طعم سوختگی در قهوه شما می شود.

نمی توان در یک جمله گفت که مدت زمان مناسب برای این کار چقدر می باشد چون به درجه سرت قهوه شما و سیله تهیه قهوه شما بسیار وابسته میباشد.

اما نکته کلی این می باشد که در قهوه هایی با رست کمتر این مدت زمان مناسب کمتر می باشد به قهوه هایی با درجه رست زیادتر!

دما و کیفیت آب استفاده شده در تهیه قهوه

موردی که بسیاری از مواقع به آن اشاره نمی شود کیفیت آب استفاده شده در تهیه قهوه میباشد.

هر چند که همه ما می دانیم که کیفیت آب شهری خیلی بالا نمی باشد و استفاده بالا از کلر در آن سبب به وجود آمدن طعم بدی در قهوه شما می باشد و بهتر است از آبی که دارای کیفیت بالایی می باشد و آب های آشامیدنی شرکتی برای این کار استفاده بشود.

منبع: قهوه خانه

ممکن است شما دوست داشته باشید