مهمترین اشتباهات هنگام دم کردن قهوه چیست؟

نوشیدن روزانه قهوه بخش عمده ای از زندگی روزمره مردم سراسر جهان می باشد. فقط در ایالات متحده مردم روزانه دو فنجان قهوه می نوشند. که این معادل ۶۳۳ میلیون فنجون در روز می باشد. در کشور ایران هم مردم روز به روز به سمت قهوه گرایش پیدا می کنند. هر چند که تا به امروز  آمار دقیقی از مصرف قهوه در ایران منتشر نشده است. متاسفانه  توجه نکردن  به بعضی از  جزییات در فرایند تهیه و تولید قهوه می تواند کیفیت و طعم نهایی را تا میزان چشم گیری پایین آورد. پس در نتیجه قبل از تهیه یک فنجان قهوه اطمینان داشته باشید که کلیه شرایط برای اینکار فراهم باشد.

اشتباهات رایج در دم کردن قهوه

۱. مصرف قهوه کهنه

تازه بودن قهوه امری بسیار مهم در تهیه قهوه مناسب می باشد و در صورت استفاده کردن از قهوه کهنه با رعایت کردن هیچ کدام از این موارد دیگر اثری ندارد. در مرحله نخست تازه بودن دانه قهوه از اهمیت بالایی برخوردار است به این صورت که بازه زمانی استفاده از قهوه بعد از گاز زدایی در فرآیند برشته کاری، تا حدود ۴۰ روز است و بعد از این دوره قهوه کهنه می شود  و هر چقدر از زمان برشته کاری دور شویم مقدار بیات شدن و کهنگی قهوه نیز بالا می رود.

نکته قابل توجه دیگر در خصوص تازگی قهوه استفاده از قهوه تازه آسیاب شده می باشد. به هیچ عنوان اگر احتیاج ندارید و نمیخواهید از قهوه استفاده کنید قهوه را آسیاب نکنید. قهوه در پانزده دقیقه اول آسیاب شدن به علت افزایش سطح تماس با هوا قسمت عمده ای از عطر و طعم خود را از دست میدهد.

 

فواید قهوه چیست

 

۲. به روش درست آسیاب نشود

منظور از آسیاب نادرست، درجه آسیاب اشتباه و همچنین انتخاب ابزار آسیاب غلط است. درجه آسیاب اشتباه باعث بیش عصاره گیری و یا کم عصاره گیری می شود. برای نمونه در روش سایفون که یک روش غوطه وری می باشد باید از درجه آسیاب درشت استفاده شود و در صورت انتخاب درجه آسیاب ریز، قهوه به علت بیش عصاره گیری بسیار تلخ خواهد بود و گروه های طعمی شیرین و ترش از بین خواهد رفت.

انتخاب ابزار آسیاب نامناسب نیز باعث می شود که قهوه آسیاب شده به صورت غیر یکنواخت باشد که این غیر یکنواختی باعث  عصاره گیری غیر یکنواخت و طعم نامناسب قهوه می شود . برای مثال در هنگام عصاره گیری اسپرسو آب از بین پودر قهوه های درشت تر رد می شود و عصاره گیری ناقص صورت می گیرد.

۳. مصرف آب بی کیفیت

حتما به این نکته توجه کنید که اصلی ترین عامل عصاره گیری قهوه آب است و ۹۸ در صد از یک فنجان قهوه را آب تشکیل می دهد پس در نتیجه بدون تردید استفاده از آب بی کیفیت باعث می شود تا قهوه بی کیفیتی داشته باشید. از سوی دیگر آب اگر مملو و املاح معدنی باشد فضای مولکولی مناسبی برای عصاره گیری از پودر قهوه نخواهد داشت و همین امر موجب کم عصاره گیری می شود. این عامل توسط شاخص TDS به معنی مواد جامد حل شده در آب سنجیده می شود. طبق معیار انجمن تخصصی قهوه میزان شاخص آب برای عصاره گیری قهوه باید بین ۷۵ تا ۲۲۵ ppm باشد و میانگین این عدد ایده آل است. از سمت دیگر این شاخص پس از عصاره گیری در روش های دمی ۵/۱۱ تا ۵/۱۳ گرم بر لیتر عنوان شده است. همچنین اسیدی و یا قلیایی بودن آب که با pH سنجیده می شود در عصاره گیری درست نیز اثر می گذارد و ایده آل ترین حالت استفاده از آب با pH خنثی می باشد.

حتما بخوانید:   قهوه نماد کدام کشور است؟

روش ترکی دم کردن قهوه

یکی ازروش هایی که در زمان قدیم برای دم کردن قهوه استفاده می شد و همچنان در خاورمیانه، آفریقای شمالی، ترکیه و یونان به کار می رود این روش است که قهوه را به همراه آب، داخل قوری می ریزند و اجازه می دهند که آرام به جوش آید. روش تهیه دقیق این نوع قهوه را در ادامه به شما آموزش می دهیم.

  1. حتما باید دانه های قهوه را به ریز ترین حالت ممکن آسیاب کنید.
  2. در شروع آب سرد را داخل قهوه جوش ریخته و به ازای هر فنجان قهوه معادل سه‌چهارم فنجان را با آب سرد پر نمایید و درون قهوه‌جوش بریزید. سطح آب باید تا ابتدای گردنه یا تنگی قهوه‌جوش برسد و از آن بالاتر نرود در غیر این صورت سرریز می‌شود.
  3. الان در این مرحله پودر قهوه را به آب اضافه نمایید. به‌ازای هر فنجان قهوه‌خوری آب، دو قاشق چای‌خوری قهوه اضافه کنید.
  4. شما این امکان را دارید که در صورت تمایل به ازای هر دو قاشق چای‌خوری پودر قهوه، یک قاشق چای‌خوری شکر هم به قهوه اضافه کنید.
  5. زمانی که شکر به خوبی در آب حل شد، اجاق گاز را روشن کنید؛ با شعله‌ای متوسط رو به کم. اگر شعله زیاد باشد قهوه‌تان می‌سوزد. در این مرحله قهوه را هم نزنید.
  6. بعد از گذر زمان اندکی -حدود دو دقیقه- یعنی زمانی که حرارت به حدود ۷۰ درجه می‌رسد، قهوه شروع به حباب زدن از کناره‌ها می‌کند. جمع شدن حباب‌ها حالتی روی سطح قهوه تشکیل می دهد که آن را اصطلاحا «خامه قهوه» می گویند. در این مرحله قهوه را از روی حرارت‌ بردارید تا حرارت و خامه کمی فروکش کنند. به هیچ عنوان اجازه ندهید حرارت به بالاتر از ۷۵ درجه برسد زیرا مزه قهوه بیش از حد استخراج خواهد شد.
  7. قهوه‌جوش را مجددا به آرامی و دقت روی شعله کم بگذارید و سه بار این عمل را تکرار کنید تا خامه قهوه قوام بیاید.
  8. و در پایان قهوه را به آرامی در داخل فنجان بریزید.
ممکن است شما دوست داشته باشید