مکانیزم کلی ماشین‌ رست قهوه | نحوه کار دستگاه رست قهوه

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که قهوه چگونه درست میشود؟قهوه، دانه های سبز رنگ، خوشبو و خوش رنگی هستند که به وسیله ماشین رست قهوه تهیه می‌شوند.

قسمت های مختلف دستگاه رست قهوه

درام:

ماشین رست قهوه قسمتهایی دارد شامل درام، که دانه های خام به کمک قیف وارد آن میشوند. در این هنگام دمای آن تا ۲۳۰ درجه بالا میرود و دانه ها شروع به تغییر رنگ میکنند.

رست:

بعد از رست دانه های قهوه دود زیادی تولید می شود که توسط رست خارج می‌شوند.

سینی خنک کننده:

بعد از آن سینی خنک کننده به همراه هواکش روشن میشود. دانه ها وارد سینی خنک کننده می شوند و پس از تایید اپراتور، بسته بندی می شوند.

 

رست قهوه

نکته:

دو نوع حرارت مستقیم و غیر مستقیم در درام صورت می گیرد. در حرارت مستقیم شعله با بدنه در تماس است. و به این وسیله دانه ها داغ می شوند. در حرارت غیر مستقیم شعله با یک مسیر به وسیله لوله حرارت را انتقال میدهد.

انواع شعله های حرارتی

در ماشین های رست قهوه برای ایجاد حرارت از یک مشعل حرارتی استفاده می شود. به این صورت که یک لوله آهنی خم شده به شکل نعل اسب، با ۷۲ سوراخ به وسیله یک دریل دستی به وجود آمده است. و به صورت حرارت دستی کار میکند. دستگاههای رست قهوه که وزن بالای ۳۰ کیلوگرم دارند از شعله تفنگی استفاده شده است.

در این وسیله با حرارت انفجاری از پشت و زیر دستگاه، دانه‌ها داغ می شوند. در بعضی از دستگاه ها به کمک زغال سیاه دانه ها را داغ می کنند که این روش با ثبات بیشتری انجام می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی بیشتر دستگاه ها با استفاده از حرارت تابشی کار می کنند. که اشعه مادون قرمز به گوشه سیلندر دستگاه متصل است و قهوه ها را رست میکند. و این یکی از گرانترین تکنولوژی های دستگاه رست قهوه محسوب می شود.

اگزوز دستگاه رست قهوه

هنگامی که دانه ها را رست میشوند دود زیادی تولید می شود. اگر این دود به درستی از دستگاه خارج نشود دانه ها بوی دود خواهند گرفت. در هنگام رست قهوه حتماً باید در دستگاه باز باشد. تا دود حاصل از آن به راحتی خارج شود و دانه ها را خراب نکند. هنگامی که دانه ها رست می‌شوند پوست آنها از قهوه جدا میشود. این ضایعات توسط اگزوز از دستگاه خارج می شود. اگر به درستی خارج نشوند، دانه های قهوه طعم خوبی نخواهند داشت.
فردی که با دستگاه رست قهوه کار می کند باید تجربه بالایی داشته باشد.باید بتوانید دانه‌های قهوه با طعم، بو و رنگ مناسبی را تهیه کنید. حتما باید هنگام رست قهوه تغییرات حرارتی را به خوبی تشخیص دهید.  برای مثال اگر با حرارت زیاد، حجم دانه قهوه های زیادی را داشته باشید زمان رست قهوه کاهش خواهد یافت. اما اگر حرارت شما کم باشد باید از مقدار کمی دانه های قهوه استفاده کنید.در این صورت زمان رست قهوه بالا خواهد بود.

حتما بخوانید:   نقش کافئین در استرس

این را باید بدانید که دانه های قهوه با یکدیگر تفاوت بسیاری دارند. رست قهوه یکی از مهم ترین نکاتی است که حتماً باید آن را به درستی و با رعایت تمامی نکات انجام دهید تا دانه های قهوه بوی دود و طعم ناخوشایندی نگیرند. و برای این کار حتماً فردی با تجربه و با سابقه بالا را انتخاب کنید. امروزه قهوه یکی از نوشیدنی هایی است که بین مردم طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده و مصرف آن برای افراد فواید زیادی دارد و قطعاً طعم خوب قهوه برای آنها بسیار مهم خواهد بود.

 

مکانیزم کلی ماشین‌های رست قهوه | نحوه کار دستگاه رست قهوه

ممکن است شما دوست داشته باشید