معرفی قهوه ترک مهمت افندی

قهوه ترک مهمت افندی تولید کشور ترکیه، یکی از برترین و قدیمی‌ترین برند‌های موجود در بازار میباشد. مهمت افندی عطر قوی، طعم ملایم و فوم مخملی دارد. شما قطعا از دم کردن این قهوه لذت می برید.

بررسی تاریخ قهوه ترک مهمت افندی

مهمت افندی،موسس و مبتکر فروش قهوه آسیاب شده در سال ۱۸۵۷ در استانبول به دنیا آمد، پدر مهمت یک فروشگاه عطاری داشت که در آن گیاهان دارویی، قهوه سبز و ادویه‌جات می‌فروخت.

در آن زمان قهوه رست شده در دسترس نبود، پس مردم دانه‌های قهوه را درحالی‌که هنوز سبز بودند، خریداری و آن‌ها را در خانه‌هایشان در ظرف‌های فلزی غذا روست و سپس با استفاده از آسیاب‌های دستی، آسیاب می‌کردند. هر چند این روش برای آماده‌سازی قهوه ترک به‌اندازه کافی مناسب نبود ولی مردم چاره دیگری نداشتند و برای لذت بردن از قهوه به آن ادامه می‌دادند.

مهمت جوان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در فروشگاه پدرش مشغول به کار شد و بعد از آن در سال ۱۸۷۱ اداره‌ی فروشگاه را برعهده گرفت. مهمت با هوش بسیار و خلاق خود برای نخستین بار قهوه خام را روست کرده، آسیاب و به بازار عرضه کرد به همین دلیل عطر خوش قهوه‌ی تازه روست شده در بازار استانبول می‌پیچید و مشتریان را به وجد می‌آورد. بدین ترتیب برند قهوه ترک مهمت افندی در میان مردم معروف گردید.

پس از درگذشت مهمت افندی در سال ۱۹۳۱ خانواده‌اش نام کوروکهوچی (به معنی فروشنده قهوه روست شده) را برای نام فامیلی خود انتخاب کردند. پسران مهمت بعد از مرگ پدر، به تجارت قهوه ادامه دادند و پسر بزرگ او حسن سِلاحِتین پیشگام عرضه قهوه ترکی در بازارهای داخل و خارج از ترکیه گردید. هلوسی ِبی فرزند دیگر مهمت، در سال‌های ۱۹۱۹ تا ۱۹۴۰ به توسعه فناوری‌های مرتبط با روست و آسیاب قهوه توجه و تولید انبوه قهوه را آغاز کرد. در این میان فروشگاه خیابان تهمیس در استانبول با یک ساختمان دکوآرت که توسط معمار مشهوری در آن زمان، طراحی‌شده و تا به امروز هم مورداستفاده قرار می‌گیرد جابه‌جا شد. در همان دوره این شرکت شروع به بسته‌بندی قهوه‌های روست شده با کاغذهای پوستی کرد و پس در فروشگاه‌های مواد غذایی و مغازه‌ها توزیع نمود. این کار به نوآوری دیگری در ترکیه تبدیل شد و پس‌ازآن شرکت آغاز به ایجاد شعبه‌های دیگری در جای‌جای استانبول نمود.

گسترش برند مهمت افندی

پس از هلوسی ِبی، این کمپانی به دست جوان‌ترین برادرش، احمدرضا کوروکهوچی که تحصیلاتش را در خارج از کشور گذرانده بود رسید. احمد بِی روند گسترش تجارت جهانی را در تمام جهان از نزدیک مشاهده نموده بود و به همین دلیل بر بهینه‌سازی تبلیغات و ترویج مصرف قهوه در دنیا متمرکز گردید.

حتما بخوانید:   نسکافه چیست و چقدر کافئین دارد؟

در سال ۱۹۳۳، یکی از برترین طراحان گرافیک آن زمان از خانواده مهمت افندی مأمور شد تا برای این کمپانی، لوگو طراحی کند و این لوگو کماکان در بسته‌بندی‌های قهوه مهمت افندی وجود دارد.

افزون بر این، رویکرد تبلیغاتی شرکت که شامل پوسترهای تبلیغاتی و تقویم‌ها می‌شد در آن زمان کاملاً نوآورانه بود. در این دوره شرکت کوروکهوچی مهمت افندی شروع به توزیع قهوه با خودروهایی که لوگوی شرکت روی آن‌ها حک‌شده بود کرد و شعبه‌ی دیگری هم در خیابان صحنه درگالاتاسرای افتتاح نمود.

وضعیت کنونی شرکت مهمت افندی

در حال حاظر اداره‌ی شرکت کوروکهوچی مهمت افندی به عهده نوه‌های احمد بِی است که بعد از درگذشت او کسب‌وکار خانوادگی‌شان را ادامه می‌دهند. قهوه ترک مهمت افندی در ۲۵ کشور اروپا، آمریکا، آسیا و استرالیا در بسته‌های مدرن توزیع و برای مصرف‌کنندگان ارایه می گردد.

هر چند کوروکهوچی مهمت افندی به یک تولیدکننده قهوه جهانی تبدیل‌شده است ولی همچنان جزء مشاغل خانوادگی کشور ترکیه به حساب می‌آید.

سوالات متداول:

مهمت افندی چیست؟

مهمت افندی اسم برند قهوه ترک و بنیانگذار فروش قهوه روست و آسیاب شده میباشد.

کوروکهوچی چیست؟

کوروکهوچی نام کمپانی تولید کننده قهوه مهمت افندی و اسم فامیل خانواده آقای مهمت افندی و به معنی فروشنده قهوه است.

 

تصاویر مربوط به فروشگاه مهمت افندی در بازار قدیم استانبول

فروشگاه مهمت افندیفروشگاه مهمت افندیفروشگاه مهمت افندیفروشگاه مهمت افندی

ممکن است شما دوست داشته باشید