معرفی انواع قهوه

زمان خستگی که انرژی کمی داریم، راه حلی که به ما کمک میکنه و انتخاب خیلی از ماها می باشد نوشیدن یک فنجان قهوست حالا یک فنجان قهوه را میتونیم در کافی شاپ بنوشیم یا خانه که به خودمان بستگی دارد. نکته مهم انتخاب نوع قهوه ای است که قراره بنوشیم. با توجه به اینکه تنوع قهوه خیلی زیاده ما باید شناختی نسبت به انواع قهوه پیدا کنیم. من اینجا انواع قهوه را با توضیح خلاصه ای براتون آوردم.

قهوه سبز (Green)

دانه های قهوه سبز به شکل ساده دانه های قهوه معمولی هستند که هنوز بو داده نشده و کاملاً خام می باشند.

عصاره آنها به عنوان یک مکمل رژیم غذایی محبوب است. آن را می توانید به صورت دانه ای تهیه کرده و درست مثل قهوه رست شده مصرف کنید.

این ماده با دارا بودن اسیدهای کلروژنیک فراوان، ترکیباتی با اثرات آنتی اکسیدان و ضد التهابی قوی، فواید سلامتی زیادی را دارا می باشد.

قهوه ترک (Turkish)

همان طور که از نامش پیداست قهوه ترک تخصصا در کشور ترکیه و همنطور در کشورهای خاورمیانه و اروپای شرقی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. این قهوه ۶۰۰ سال قبل در دربار پادشاه عثمانی ترویج داده شد. در حقیقت قهوه ترک روشی برای تهیه قهوه از دانه های آسیاب شده آن می باشد. تفاوت مهم و چشم گیری که قهوه ترک با دیگر قهوه ها دارد این می باشد که پودر قهوه از هیچ فیلتری عبور نمی کند و به همان صورت داخل فنجان ریخته می شود. یکی از زیبا ترین جذابیت های قهوه ترک گرفتن فال قهوه است زیرا پودر قهوه پس از نوشیدن ته فنجان باقی خواهند ماند تا باعث شود افراد زیادی در سر تا سر جهان به دنبال پیدا کردن مسیر سرنوشت خود در طرح ایجاد شده در کف فنجان های قهوه ترک باشند.

قهوه ترک در ظرف مخصوصی به نام جزوه  (Jezve) درست می شود. جزوه را معمولا روی اجاق یا شن داغ قرار می دهند و قهوه را هم میزنند تا به جوش رسد.

قهوهقهوه اسپرسو (Espresso)

یکی از معروف ترین انواع قهوه اسپرسو است و بسیاری از قهوه های دیگر بر اساس اسپرسو آماده می شوند. برای تهیه اسپرسو، آب جوش با فشار زیاد از بین دانه های آسیاب شده قهوه می گذرد و داخل فنجان کوچک ریخته می شود. شاید به نظرتان این روند واقعا ساده باشد، اما باید دانست که درست کردن انواع اسپرسو نیاز به مهارت و تسلط بالای باریستا دارد و هر شخصی نمی تواند آن را به راحتی انجام دهد. اسپرسو خالص ترین قهوه ای است که می توان نوشید و قهوه خور های قهار معمولا اسپرسو می نوشند. به این دلیل که طعم تلخی دارد شاید هرکسی آن را دوست نداشته باشد و دارای طرفدارن خاص خود است.

حتما بخوانید:   راهکار های رفع مشکلات کار با موکاپات

قهوه دابل اسپرسو (Double Espresso)

دابل اسپرسو همان اسپرسو است و همان طور که از نامش پیداست به جای یک شات از دو شات اسپرسو آماده می شود. پس دابل اسپرسو یعنی دو شات اسپرسو در یک فنجان قهوه.

قهوه لاته (Latte)

کافه لاته محبوب و مشهور یک نوشیدنی اسپرسوی ایتالیایی می باشد که دارای دو بخش میباشد، یک بخش شیر جوشیده و یک بخش قهوه است. گاهی اوقات از کاپوچینو بزرگتر است و شیر بیشتری دارد و در فنجان ۷ اونسی (۱۹۸ گرمی) سرو می شود. از آنجایی که شیر فقط جوشانده می شود و دارای کف زیادی نمی باشد، سطح مناسبی برای ایجاد طرح های هنری فراهم خواهم شد. شیر بیشتر به منظور طعم رقیق تر است و برای افرادی که تازه با طعم قهوه آشنایی پیدا کرده اند مناسب تر می باشد.

قهوه آمریکانو (Americano)

قهوه آمریکانو یک قطره اسپرسو و آب زیاد برای بیشتر کردن آن میباشد. این طعم رقیقی که ایجاد می کند بیشتر شبیه قهوه صاف شده آمریکایی است تا یک جرعه اسپرسو. میتوان ۶ تا ۸ اونس آب (۱۷۰ تا ۲۲۰ گرم آب) به آن افزود، البته مقدار آن به دلخواه تغییر می کند. این قهوه بدون شیر و به شکل قهوه سیاه سرو میشود.

قهوه ماکیاتو (Macchiato)

در همان هنگام که این استارباکس بود که ماکیاتو را معروف کرد، اما ماکیاتوی استارباکس تشابه کمی به ماکیاتوی حقیقی دارد. ماکیاتوی سنتی یک قطره اسپرسو و جزء کوچکی از شیر کف دار در بالای آن می باشد. این نوشیدنی کوچک خیلی قوی می باشد چون غلیظ ترین چاشنی اسپرسو را دارا است و شیر اضافه شده به آن، از شدت این طعم کاهش می دهد. ماکیاتو به معنای طرح دار است و به الگو هایی که روی کف شیر داده می شود دلالت می کند.

قهوه فلت وایت (Flat White)

یک اسپرسوی استرلایی که در آمریکا و  استرالیا مورد پسند عام قرار گرفته، فلت وایت می باشد فلت وایت چیزی میان کاپوچینو و لاته است که در لیوان ۶ اونسی (۱۷۰ گرمی) سرو می شود. سایز آن کم و بیش اندازه کاپوچینو است، ولی شیر آن مانند لاته، کاملاً جوشانده می شود.

قهوه موکا (Mocha)

موکا یه قهوه سرد، مشهور و دسری به همراه شکلات است. معمولا همه آن را با ترکیب یک قطره اسپرسو و پودر کاکائوی مخلوط با شیر درست می کنند. شیر را می جوشانند و نوشیدنی را با هنر لاته تزئین می کنند. یکی از نوع های آن بیچرین است که نوشیدنی ویژه شهر تورین در ایتالیا است و ترکیبی از قهوه، خامه شکلاتی با مزه فندق و خامه غلیظ می باشد.

نام دیگر این نوشیدنی موکاچینو (Mochaccino) می باشد.

قهوه آفوگاتو (Affogato)

در لیست انواع قهوه آفاتو را هم به شما معرفی میکنیم ولی به راستی، آفوگاتو یک قهوه حقیقی نیست. آفوگاتو با ریختن یک شات اسپرسو روی یک دسر، معمولا با بستنی آماده می شود. آمیخیتن تلخی اسپرسو با بستنی بسیار خوشمزه است و به همین سبب آن را در این لیست آوردیم.

حتما بخوانید:   چه افرادی نباید قهوه بخورند؟

معرفی انواع قهوه در ایرانقهوه کاپوچینو (Cappuccino)

احتمالا معروف ترین نوع قهوه در جهان کاپوچینو می باشد. کاپوچینو از سه لایه ایجاد می شود: اولین لایه یک شات اسپرسو است، بعد یک لایه شیر بخار داده شده و در آخر یک لایه شیر کف دار و پف دار به قهوه می افزایند. باریستا ها معمولا لایه آخر را با پودر کاکائو زینت می دهند و طرح های بسیار زیبایی روی آن ایجاد می کنند. ایتالیایی ها به روش سنتی کاپوچینو را هنگام صبحانه مصرف می کنند. کاپوچینو بسیار خوش طعم و شیرین می باشد و افرادی هم که طعم تلخ قهوه را دوست ندارند نیز عاشق این نوشیدنی می شوند.

قهوه چشم سیاه (Black Eye)

قهوه بلک آی یا چشم سیاه نوشیدنی ‌ای بر پایه اسپرسو و قهوه دمی است و برای تهیه آن باید دو شات قهوه اسپرسو را عصاره گیری کنید و سپس به آن یک فنجان قهوه دمی افزود. این نوشیدنی به دلیل بالا بودن میزان کافئین بین دانشجویان طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

قهوه چشم قرمز (Red Eye)

گاهی اوقات قهوه فیلتری را برای افزایش شدت طعم و عطر و یا کافئین با قهوه اسپرسو؛ ترکیب می کنند و یکی از این ترکیبات ؛قهوه RED EYE است که یک قهوه تقویت شده است و از ترکیب یک شات قهوه اسپرسو با ۱۲۰ میلی لیتر قهوه فیلتری (دریپ کافی یا فرانسه ؛ فرنچ پرس) تهیه می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید