مصرف قهوه برای سالمندان

مصرف قهوه برای سالمندان می‌تواند بسیاری از بیماری های مربوط به افزایش سن و کهنسالی، مانند زوال عقل، آلزایمر و مشکلات قلبی جلوگیری نماید. برسی های اخیر نشان میدهد که مصرف قهوه میتواند از قلب افراد سالمندحفاظت نماید؛ چراکه قهوه میتواند باعث تغییر رفتار سیستمی قلبی و عروقی شود. قهوه بر فعالیت پروتئینی به نام پی۲۷ تاثیر بسیار زیادی دارد؛ این پروتئین به قلب کمک می‌کند تا قلب بهتر ضربان داشته باشد. این پروتئین ها با مصرف قهوه فعال شده و می‌تواند سلول‌های خونی در قلب را حمایت کنند.

مزایای مصرف قهوه برای سالمندان

قهوه وضعیت شناختی را بهبود میبخشد.
مصرف قهوه در دوران سالمندی باعث میشود از اختلالات خفیف شناختی که در اثر افزایش سن رخ میدهد، جلوگیری شود. همچنین باعث میشود از زوال عقل پیشگیری شده یا بروز آن را به تعویق بیندازد. مطابق تحقیقات انجام شده خطرات ناشی از حمله های قلبی عروقی و زوال عقل در گروه سنی میانسال میباشد که کافئین موجود در قهوه ممکن است این خطرات را در یک فرد مسن کاهش دهد.

خطر سکته مغزی را کاهش میدهد.
طبق تحقیقات انجام شده، گرفتگی عروق در سالمندی موجب سکته مغزی و در نهایت بروز اختلالات حرکتی مثل انواع فلجی ها می‌شود. یک برسی جدید در سال ۲۰۱۸ نشان میدهد که فقط مصرف یک فنجان قهوه در طول یک هفته می‌تواند خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی را کاهش دهد و از عوارض شدید این موارد جلوگیری نماید.

 

ضرر قهوهطول عمر را زیاد میکند.
با نوشیدن قهوه، زندگی طولانی‌تری را تجربه کنید. یک مطالعه مشترک در بین چند ایالت که به طور همزمان انجام شد، نشان داد که افرادی که قهوه می‌نوشند خطر کلی مرگ آنان کمتر است.

باعث بهبود سلامت روح و روان میشود.

مصرف قهوه می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد و آن را تقویت کند. قهوه به شما کمک می‌کند تا احساس انگیزه و هوشیاری و امید بیشتری را تجربه کرده و از کسالت‌ و خستگی دور بمانید، همچنین مصرف قهوه در سالمندی میتواند از برخی اختلالات روانی مانند افسردگی در دوران سالمندی جلوگیری کند یا به تاخیر اندازد.

باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان میشود.

مصرف قهوه ۴ روز در هفته باعث می‌شود از خطر ابتلا به انواع سرطان های دهان و دستگاه گوارش پیشگیری شود.

مصرف قهوه علاوه بر فوایدی که برای سالمندان دارد می‌تواند مضراتی را هم داشته باشد این مضرات عبارتند از:

•اسهال و مشکلات گوارشی
•افزایش ضربان قلب
•کاهش آب بدن
•افزایش فشار خون

همچنین مصرف قهوه می‌تواند برخی از عوارض جانبی را به دنبال داشته باشد. عوارضی چون:

•بی خوابی
•تکرر ادرار
•میگرن
•لرزش دست ها
•زخم معده
•افزایش اضطراب

نکاتی برای مصرف قهوه برای سالمندان:

•فقط مصرف حداکثر ۴۰۰ میلی گرم قهوه در روز مجاز است.

حتما بخوانید:   معرفی انواع قهوه

•مراقب باشید مصرف قهوه با برخی از داروها در تداخل است. داروهایی مثل افدرین یا تئوفلین.

• سالمندانی که داروی خاصی مصرف می کند باید پیش از مصرف قهوه با پزشک خود مشورت کنند.

از نظر کارشناسان و متخصصان سن سالمندی از حدود ۶۰ الی ۶۵ سال آغاز می شود.
یعنی درست زمانی که اغلب افراد بازنشسته میشوند.
اما به طور قطعی نمی توان برای سالمندی سن خاصی را تعیین نمود؛زیرا یک فرد ۶۵ ساله می تواند امید به زندگی برای ۱۲ سال آینده را داشته باشد. و اگر تا ۸۰ سالگی دوام آورد ممکن است ۱۰ سال دیگر هم زندگی کند. از نظر متخصصان سن تقویمی شاخص ناقصی برای تعیین سن سالمندی میباشد. زیرا افراد از لحاظ زیستی به صورت های مختلفی پیر می شوند. سالخوردگان پیری که شکننده و بیمار و ضعیف هستند و سالخوردگان پیرجوانی که علی رغم سنشان بدن سالمی داشته و جوان به نظر می رسند.
درحال حاضر دنیا در حال تغییر است و با افزایش سریع جمعیت سالمندان رو به رو شده است. در حالی که در سال ۱۹۷۵ افراد بالای ۶۰ سال ۳۵۰ میلیون نفر بوده است. در سال ۲۰۲۵ تعداد سالمندان به یک میلیارد و یکصد و بیست و یک میلیون نفر خواهد رسید. پس لزوم شناختن بیشتر سالخوردگان ائم از نیازهایشان، مشکلات، احساسات، تغذیه صحیح، طب و تحرکات بدنی سالمندان بیشتر می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید