مدت زمان و شرایط نگهداری قهوه

قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها در کل جهان میباشد. قهوه و نوشیدنی های بر پایه قهوه انواع مختلفی دارند که از لحاظ طعم و مقداراثرگذاری متفاوت هستند.

بارز ترین ویژگی قهوه این است که باعث افزایش انرژی میشود و  و به دلیل وجود آنتی اکسیدان بالا درآن ، باعث تقویت و حفظ  سلامتی بدن نیز میشود.

شاید این پرسش برای شما هم پیش آمده باشد که قهوه در انواع مختلف (دانه، پودر، دم کرده و غیره) تا چه مدت زمانی ماندگاری دارد.

متاسفانه تحقیقات و پژوهش های علمی و راهنمای ایمنی اندکی در رابطه با نحوه نگهداری مناسب قهوه وجود دارد. به همین دلیل نیاز به تحقیقات بیشتری در خصوص نحوه نگهداری و ایمنی قهوه در این زمینه است.در ادامه به بررسی زمان صحیح نگهداری قهوه هم میپردازیم.

زمان نگهداری قهوه چقدر است؟

همانطور که می دانید شرایط نگهداری قهوه، چندان پیچیده نیست، کافیست برای نگهداری دانه و پودر قهوه به چند نکته مهم توجه کنید. در شرایط مناسب نگهداری، دانه سبز قهوه را میتوان زمان بیشتری نسبت به دانه برشته شده  نگهداری کرد. دانه قهوه رست شده حدود یک ماه و قهوه آسیاب شده در حدود یک هفته عطر و طعم خود را حفظ می‌کند و به مرور با کاهش تجریجی کیفیت همراه است. در پودر و دانه قهوه‌های بسته بندی شده، پس از باز شدن درب محصول، کیفیت محصول به مرور کاهش می یابد.

شرایط نگهداری قهوه سبز یا خام

ابتدا درباره شرایط نگهداری قهوه سبز یا قهوه خام صحبت کنیم. یکی از موارد بسیار مهم در نگهداری قهوه رطوبت است. اگر در نگهداری قهوه سبز رطوبت بالا باشد، مزه قهوه تغییر می‌کند و ممکن است قهوه کپک هم بزند هم چنین شرایط نگهداری خشک، باعث کاهش رطوبتی می‌شود که در هنگام رست دانه، به آن نیاز است.
برای نگهداری دانه های خام، دمای ۲۳ درجه و رطوبت نسبی۶۰% مناسب است. همچنین می‌توانید دانه‌های قهوه را در پاکت های پلاستیکی بریزید و پاکت ها را در ظرف های دربسته‌ای که، امکان ورود هوا ندارند، قرار دهید.

 

coffe in iran

 

شرایط ماندگاری قهوه آسیاب شده چگونه است؟

اگر قهوه را به صورت آسیاب شده خریداری میکنید، بهتر است به مقداری سفارش دهید که تا ۱۰ روز آن را استفاده کنید  و اگر ظرف وکیوم دارید به اندازه ای باشد که تا یک ماه آن را مصرف کنید.

ماندگاری قهوه دم کرده در دمای محیط

پس از دم کردن قهوه، اگر آن را در دمای اتاق نگه داری کنید ، ترجیحاً ظرف ۱۲ ساعت ، باید قهوه خود را بنوشید. میتوان قهوه دم کرده را  ظرف سه الی چهار روز در یخچال نگهداری کرد.

حتما بخوانید:   همه چیز درباره قهوه اسپرسو Espresso

ماندگاری قهوه فوری چقدر است؟

اگرقهوه فوریمصرف می کنید، باید آن را طی مدت دو هفته پس از باز کردن ، حتما استفاده کنید.

مدت زمان نگهداری دانه های کامل قهوه

دانه های کامل و بو داده شده قهوه (منوط به نحوه نگهداری) می توانند برای چندین هفته، ماه و در برخی موارد حتی سال ها تازه بمانند.

وابسته به برند، نحوه بسته بندی و زمان خرید محصول، این دانه ها می توانند برای چندین هفته، ماه یا حتی بیشتر دوام بیاورند.

از هنگامی که پکیج دانه های قهوه باز شود، میزان تازگی و ماندگاری آنها به مدت ۱ تا ۳ هفته خواهد بود.

برای افزایش ماندگاری می توان دانه های قهوه را از پکیج بازه شده به ظرفی خشک و بدون امکان نفوذ هوا و نور منتقل کرد. این ظرف باید در دمای اتاق و بدور از هر گونه نور و گرما نگهداری شود.

همچنین دانه های قهوه را می توان در فریزر نیز نگهداری کرد. در صورتی که ظرف بصورت کامل بسته شده باشد و امکان نفوذ هوا  به آن وجود نداشته باشد، دانه های قهوه به مدت ۳ تا ۴ ماه در فریزر قابل نگهداری هستند.

خطرات نوشیدن قهوه خراب شده و یا درست نگهداری نشده

خیلی بعید است  که قهوه ای که به درستی نگهداری شده باعث ایجاد بیماری های ناشی از غذا بشود.

قهوه تهیه شده از دانه یا پودر قهوه کهنه، مزه خوب و تازگی نمیدهد و معمولا خطرناک هم نیست. اما همچنان مهم است که علائم قهوه را قبل از نوشیدن بررسی کنید.

کپک، تغییر رنگ و بوی بد از جمله علائمی هستند که نشان از خراب شدن قهوه میدهد و آن را غیر قابل استفاده میکند. بعلاوه در خصوص نوشیدن قهوه همراه با شیر یا خامه باید بیشتر مراقب باشید.

برای جلوگیری از رشد باکتری ها،  شیر را نباید بیش از ۲ ساعت در دمای اتاق نگهداری کرد.

نوشیدن شیر فاسد باعث بیشتر شدن خطر بروز بیماری های ناشی از غذا می شود. بنابراین باید شیر یا محصولات دارای شیر طی مدت ۲ ساعت مصرف شوند. بعد از این زمان آن را دور بریزید مگر اینکه در یخچال نگهداری شود.

 

خرید آسان اینترنتی انواع قهوه در تمام نقاط کشور را با کافه خانه تجربه کنید ما طعم دلخواه قهوه را در کمترین زمان ممکن به شما ارائه می دهیم.بهترین قیمت و بیشترین تنوع محصولات و ارسال در کمترین زمان ممکن ،گامی مطلوب در جهت رفاه حال مشتریان کافه خانه می باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید