لیست اصطلاحات تخصصی قهوه

آیا تا به اکنون برای شما اتفاق افتاده که در کافه برای انتخاب نوشیدنی تان سردرگم شوید یا برای گریز از افتادن در چالش نام های عجیب و غریب در منوی کافه ها ، به “همان همیشگی” امن خود بسنده کنید؟

اکنون که از سمتی قهوه نوشی و کافه گردی جزء لاینفک زندگی شهری شده و از سوی دیگر در منوی برخی از کافه ها به جای ماست و خیار با “کیوکامبر اند یوگرت” و به جای نیمروی زده شده با “اسکرمبل تخم مرغ” رو به رو می شویم ؛  آشنایی اولیه با اصطلاحات و واژه های مرسوم در حوزه قهوه امری ضروری می باشد.

معرفی اصطلاحات قهوه

۱.شناخت اسپرسو(Espresso):

پرکافئین ترین نوع قهوه در واحد حجم می باشد که توسط دستگاه های صنعتی ویژه ای و با عصاره گیری قهوه زیر فشار آب داغ تولید می شود. اسپرسو قهوه ای خالص با طعمی پیچیده است که در پیوستاری از تلخی و ترشی قرار می گیرد. اسپرسو پایه بسیاری از نوشیدنی هایی می باشد که در منوی کلیه کافه ها مشاهده می کنید.

۲.شناخت سولو/سینگل اسپرسو(Single espresso): 

یک شات اسپرسو در حجم حدود ۳۰ سی سی. در کنار اسپرسو همیشه یک فنجان آب برای زدودن هر نوع طعمی از روی زبان و آماده کردن آن برای دریافت کامل طعم و حس قهوه وجود دارد.

همچنین بیشتر افراد مقداری از آب را به پس از نوشیدن اسپرسو موکول می کنند تا هم رنگ قهوه از روی دندان زدوده شود و هم ضربان قلب تنظیم شود.

۳.شناخت دوپیو/دبل اسپرسو (Double espresso): 

یک شات اسپرسو در حجم حدود ۶۰ سی سی. دبل اسپرسو به لحاظ میزان قهوه استفاده شده ، مدت زمان عصاره گیری ، حجم نهایی نوشیدنی و میزان کافئین دو برابر سینگل اسپرسو می باشد.

۴.شناخت ریسترتو (Ristretto):

از ریشه restricted به معنای کوتاه شده است و به اسپرسویی با حجم کمتر (۱۵ تا ۲۰ سی سی) و غلظت بالاتر اطلاق می شود. در ریسترتو از همان مقدار قهوه ای که برای اسپرسو احتیاج است بکار گرفته می شود ولی فرآیند عصاره گیری در ۳/۱ پایانی متوقف شده پس در نتیجه قهوه ای شیرین تر ، کم آب تر و غلیظ تر تولید می شود.

۵.شناخت دبل ریسترتو(Double ristretto): 

دبل اسپرسویی با حجم کمتر (۳۰ تا ۴۰ سی سی) و غلظت بالاتر. دبل ریسترتو یکی از مطلوب ترین پایه های قهوه برای ترکیب با شیر و تهیه کافه لاته می باشد.

حتما بخوانید:   معرفی قهوه ایتالیایی لاواتزا (Lavazza)

۶.شناخت لانگو(Lungo):

اسپرسویی که در مدت زمان بیشتری  از یک سینگل شات تحت عصاره گیری قرار گرفته و در نتیجه حجم بیشتری (حدود ۵۶ گرم) دارد و رقیق تر از اسپرسو می باشد.

۷.شناخت آمریکانو(Americano): 

یک شات اسپرسوی رقیق شده با ۶ تا ۸ اونس آب داغ. بیشتر افراد شکل گیری این نوشیدنی را به زمان  جنگ جهانی دوم و حضور سربازان امریکایی در ایتالیا نسبت می دهند زیرا اسپرسوی ایتالیایی را بسیار متفاوت با قهوه های دمی پرحجم در امریکا یافته بودند ؛ برای دستیابی به قهوه ای با حجم و اندازه دلخواه خود اسپرسو را با آب رقیق می کردند. از آن پس قهوه امریکایی یا به زبان ایتالیایی “کافه امریکانو” جای خود را در منوی کافه ها باز نمود.

۸.شناخت لانگ بلک (Long black):

نوشیدنی که از اضافه کردن اسپرسو به آب داغ تهیه می شود. در واقع لانگ بلک بسیار شبیه امریکانو است با این تفاوت که در امریکانو نخست  اسپرسو گرفته و بعد با آب رقیق می شود.

۹. شناخت کاپوچینو(Cappuccino):

 ترکیب یک شات اسپرسو با شیر بخار داده شده و فوم شیر که در حجم ۱۵۰ تا ۱۸۰ سی سی تهیه و سرو می شود. هر سه قسمت تشکیل دهنده کاپوچینو با نسبت های برابر ترکیب شده و جادو می کنند.

۱۰.شناخت کافه لاته (Caffe latte):

ترکیبی از یک شات اسپرسو ، شیر بخار داده شده و لایه نازکی از فوم شیر می باشد که در حجم۳۵۰-۵۰۰  سی سی عرضه می شود. در کافه لاته با وجود ۳ برابر بودن حجم شیر نسبت به قهوه ، طعم قهوه غالب است.

۱۱.شناخت کافه اوله (Cafe au lait):

نوشیدنی معروف فرانسوی با ترکیب برابری از قهوه دمی و شیر حرارت داده می شود که در حجم ۱۲۰ سی سی عرضه می شود.

۱۲.شناخت اسپرسو ماکیاتو(Espresso macchiato):

یک شات اسپرسو با لکه ای از شیر بخار داده شده. برای حفظ غلبه قهوه در طعم کلی نوشیدنی با کمی چاشنی شیر.

۱۳.شناخت لاته ماکیاتو(Latte macchiato):

شیر داغی که با یک شات اسپرسو لکه دار شده است. لاته ماکیاتو نسبت به کافه لاته فوم شیر زیاد تری دارد و اصولا در لیوان شیشه ای سرو می شود.

۱۴.شناخت کافه موکا/ موکاچینو(Caffe mocha/Mochaccino): 

ترکیبی از یک شات اسپرسو ، شیر بخار داده شده وشکلات. گردهمایی کلیه عناصر جذابیت برای تهیه یک نوشیدنی منحصر به فرد.

۱۵.شناخت آفوگاتو(Affogato): 

بستنی (عموما ً وانیلی) غرق شده در یک شات اسپرسو. پارادوکس دلنشین سردی و گرمی از یک سو و تلخی و شیرینی  از سمتی دیگر آفوگاتو را به یکی از محبوب ترین آیتم های کافه ها تبدیل کرده است.

۱۶.شناخت اسپرسو کن پانا (Espresso con panna):

یک شات اسپرسو همراه با مقداری خامه بر روی آن. برای افرادی که تلخی و سنگینی اسپرسو را به تنهایی برنمی تابند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید