قوی ترین قهوه ها از نظر کافئین کدامند؟

کافئین «Caffeine» ماده‌ای است که در مواد مصرفی روزانه ما وجود دارد و تاثیرات متفاوتی روی بدن ما می‌گذارد.سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) کافئین را هم به عنوان یک دارو و هم یک ماده غذایی اعتیاد آور (در صورت مصرف زیاد) معرفی کرده است. کافئین در نسخه‌های دارویی، بعنوان دارویی برای رفع خستگی، خواب آلودگی و همچنین کمک به اثرات درد ناشی از مصرف برخی داروها تجویز خواهد شد .

فرمول شیمیایی کافئین C8H10N4O2 است و متعلق به یک گروه از داروها بنام ”تحریک کننده‌های سیستم اعصاب مرکزی” میباشد و می‌تواند به ترمیم اختلالات عصبی و ذهنی کمک کند.

در آمریکا، بیشتر از ۹۰ درصد افراد بالغ بطور منظم کافئین مصرف می‌کنند. یعنی بطور میانگین بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز .

اما کافئین « Caffeine » در چه چیزهایی یافت می‌شود؟

کافئین بطور طبیعی در برگ، دانه و یا میوه‌ بیشتر از ۶۰ گونه‌ گیاهی در دنیا یافت می‌شود که بعضی از آنها شامل موارد زیر است :

دانه درخت قهوه
برگ درخت چای
مغز دانه درخت کولا ( درختی در آفریقا )
دانه درخت کاکائو
دانه درخت گوارانا ( درختی در برزیل )
و چندین درخت دیگر در مناطق مختلف جهان
Caffeine همچنین به عنوان یک محافظ برای گیاهان عمل کرده و حشراتی را که قصد تغذیه از این گیاهان دارند را از بین می‌برد.

مزیت های کافئین برای سلامتی بدن انسان

خوردن قهوه کافئین بالا اگر متعادل باشد، مفید است. تحقیقات نشان داده که کافئین تاثیرات مثبت و مفیدی بر روی بدن ما خواهد گذاشت. برخی از این تاثیرات عبارتند از :

 • کاهش وزن بدن
 • کاهش اشتها به عنوان عاملی برای لاغری
 • سوزاندن کالری‌های اضافه بدن
 • افزایش ضریب هوشیاری
 • افزایش متابولیسم بدن برای انجام تمرینات ورزشی
 • بهبود عملکرد مغز
 • بهبود عملکرد حافظه
 • بهتر شدن عملکرد جگر و روده بزرگ
 • کاهش دادن خطر ابتلا به برخی از بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید
 • جلوگیری از سرطان پوست و دهان و گلو
 • پیشگیری از بروز سنگ کلیه
 • کاهش پوکی استخوان ( بخصوص در خانم‌ها )
 • کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دوم

قهوه

قوی ترین قهوه از نظر میزان کافئین چیست؟

میزان کافئین در فنجان قهوه شما به چند عامل بستگی دارد، که مهم ترین آن ها موارد زیر است:

 • نوع دانه قهوه – عربیکا یا روبوستا
 • روش دم آوری قهوه – فیلتری (چکه ای)، اسپرسو، کلد برو و غیره
 • نوع رست قهوه – لایت، مدیوم یا دارک

همچنین می توانید با آسیاب کردن قهوه در ریزترین حد خود، افزایش نسبت قهوه به آب، افزایش زمان خیساندن قهوه یا عصاره گیری در دمای بالاتر، عصاره گیری کافئین را به حداکثر برسانید.

حتما بخوانید:   معرفی قهوه ترک مهمت افندی

اندازه متداول برای سرو نوع خاصی از قهوه نیز باید در نظر گرفته شود. معمولاً هرچه اندازه نوشیدنی قهوه شما بزرگتر باشد، کافئین آن بیشتر است.

قهوه روبوستا در برابر قهوه عربیکا

تفاوت واقعی در اینجا است. وقتی می خواهید; تصمیم بگیرید کدام دانه را استفاده کنید، یک انتخاب بزرگ پیش روی شما است، عربیکا یا روبوستا.

دانه های روبوستا

یک دانه معمول قهوه روبوستا در مقایسه با عربیکا تقریبا دارای دو برابر کافئین است (و در برخی این میزان چهار برابر است). هزینه تولید قهوه روبوستا ارزان تر است و کافئین بیشتر به معنای مقاومت بیشتر در برابر آفت ها است. به همین خاطر معمولا این دانه ها را در ترکیبات ارزان تر یا قهوه های خواهید دید.

بنابراین انتظار طعم فوق العاده ای را نباید داشته باشید. قهوه روبوستا تلخ مزه است و مزه متمایزی ندارد (بخشی از آن بدلیل کافئین اضافی است که باعث تلخی بیشتر میشود).

برخی ترکیبات اسپرسو دارای میزان کمی از روبوستا است اما در غیر اینصورت; اگر بدنبال خرید قهوه با کیفیت هستید امکان برخورد با آن کم است.

مگر اینکه به صورت فعالانه ;به دنبال قهوه با کافئین بالا هستید. بنابراین نوشیدنی های پمپ بنزینی; که به شما وعده سرحال شدن در صبح را می دهد معمولا از روبوستا درست شده است. به این خاطر است که ارزان و موثر هستند.

دانه های قهوه عربیکا

به خاطر مزه بی کیفیت قهوه روبوستا،بیشتر کافی شاپ ها و برشته کننده ها; از دانه های عربیکا استفاده می کنند. عربیکا طعم های پیچیده تری را تولید می کند و می تواند نتایج بهتری; را برای برشته های سبک، متوسط و تیره ارائه کند.

بیشتر این پیچیدگی از کافئین کمتر حاصل می شود. قهوه عربیکا با داشتن میزان  caffeine  به اندازه نصف دانه های روبوستا، تلخ نیست.

اگر تنها به دنبال ویژگی تحریک کننده قهوه هستید، پس به دنبال قهوه روبوستا بروید. تاثیر آن بیشتر است اما ;احتمالا شاهد تفاوت در کیفیت خواهید بود. از آنجایی که بیشتر برشته کننده ها از دانه های قهوه عربیکا استفاده می کنند، برای یافتن بسته های با کیفیت تر باید بیشتر جستجو کنید.

کدام نوع رست قهوه بالاترین میزان کافئین را دارد؟

کافئین یک ترکیب ثابت میباشد که فرآیند رست تاثیر خیلی زیادی بر روی آن نخواهد گذاشت.

دانه قهوه حتی اگر در معرض دمای بالا هم قرار گیرد مقدار قابل توجهی کافئین از دست نمی دهد. در حین فرآیند رست، دانه ی قهوه اندازه اش بزرگتر می شود، رنگش تغییر می کند و کمی از وزن خود را از دست می دهد. میزان کافئینی که که یک دانه قهوه دارد در فرآیند رست خیلی تحت تاثیر قرار نمی گیرد. دانه قهوه سبز هم اندازه قهوه با رست لایت، مدیوم یا دارک و شاید فقط کمی بیشتر از آن ها کافئین داشته باشد.

حتما بخوانید:   فروش قهوه در رشت

پس اگر میزان کافئین یک دانه قهوه را در رست های لایت، مدیوم و دارک مقایسه کنیم، تفاوت آن ها درواقع  بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی میباشد.با این حال وقتی قهوه رست می شود، دانه قهوه مقداری رطوبت از دست می دهد و چگالی قهوه کاهش پیدا می کند. یعنی وزن قهوه نسبت به حجمش کمتر می شود. این یعنی به طور مثال، ۱۰ گرم قهوه با رست دارک مقدار کافئین بیشتری نسبت به ۱۰ گرم قهوه با رست لایت دارد.

شیوه دم کردن قهوه

اگر تفاوت برشته کردن اندک باشد، شیوه دم کردن چه تاثیری دارد؟ آیا یک شات اسپرسو از یک فنجان قهوه دم کرده کافئین بیشتری دارد؟

میزان کافئین استخراج شده در طول رویه دم کردن بر اساس روش دم آوری آن فرق می کند. اما با این حال ممکن است آن چیزی که فکر می کنید نباشد.

بر اساس یک قاعده کلی، هرچه زمان دم آوری روش دم طولانی تر باشد، میزان کافئین در هر بار سرو کردن بیشتر خواهد بود. نکته کلیدی در اینجا میزان کافئین به ازای هر بار سرو کردن است.

بنا به گفته Kicking Horse Coffee، یک اونس از شات اسپرسو در حدود ۴۰ میلی گرم; کافئین و فنجان ۱۲ اونسی قهوه دم کشیده در حدود ۱۲۰ میلی گرم کافئین دارد.

نتیجه گیری

بنابراین در مقایسه از لحاظ اُنس، اسپرسو بسیار قوی تر است(۴۰ میلی گرم در برابر ۱۰ میلی گرم در هر اُنس). اما معمولا در یک بار، ۱۲ اونس اسپرسو را مصرف نمی کنیم. این بدان معنا است که ;در هر بار سرو کردن،در مقایسه با یک شات اسپرسو، در یک فنجان دم کشیده کافئین بیشتری را دریافت خواهید کرد.

معمولا قهوه دم کشیده سرد در مقایسه با روش قهوه چکه ای کافئین بیشتری دارد (یکی از دلایل آن این است که با میزان آب/قهوه بیشتری درست می شوند). این مسئله به چگونگی دم کردن و میزان رقیق کردن شما دارد که می تواند از فردی به فرد دیگر تفاوت کند.

در مورد شیوه دم کردن، احتمالا هنوز باید تصمیم خود را بر اساس ترجیح خود برای مزه استوار کنید. به یاد داشته باشید که دو شات اسپرسو در حدود یک فنجان ۸ اونسی قهوه، کافئین دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید