قهوه دمی یا اسپرسو، جدالی بی‌پایان بر سر برتری

کافه‌هایی که قهوه‌ی تخصصی سرو می‌کنند از اساس برداشت ما را از این نوشیدنی دوست‌داشتنی که سال‌ها همراه‌مان بوده دگرگون کرده‌اند. قهوه تخصصی چشم قهوه‌نوشان و حتا مخالفان قهوه را به سوی دیگری از عطر و طعم قهوه باز کرده‌ که تا پیش از این پوشیده بوده است. ابزارهایی به کار گرفته شده که شکل و شمایل آن‌ها را قبلا فقط در آزمایش‌گاه‌ها می‌شد دید. همین تغییر نگاه باعث شده تفاوت‌هایی جزئی در فنجان ما ایجاد شود. با این‌وجود اسپرسو و نوشیدنی‌های مبتنی بر اسپرسو همچنان جایگاه مهمی در فرهنگ قهوه‌نوشی بسیاری از کشورها دارند. جدال بین طرفداران قهوه دمی و قهوه اسپرسو را ظاهرا پایانی نیست.

مختصات اسپرسو

اسپرسو پاسخ ایتالیا است به کسی که یک شات قهوه‌ی تازه و قوی می‌خواهد. حتی نام این نوشیدنی محبوب هم مفهوم اساسی در موردش را آشکار می‌کند: اسپرسو فوری است، سریع آماده می‌شود و نوشیدن‌اش هم زیاد وقت نمی‌گیرد.

یکی از تفاوت‌های اصلی اسپرسو با قهوه دمی این است که برای تهیه‌ی یک فنجان اسپرسو، آب در دمای بالا و فشار زیاد از میان سابه‌ی قهوه گذر می‌کند و حاصل نوشیدنی‌ای غلیظ و قدرتمند است. اسپرسو آن‌چنان قوی است که برخی از آن گریزان‌اند. البته جای نگرانی نیست و این عصاره‌ی قوی و جادویی را می‌توان با شیر، خامه و حتی آب رقیق تلطیف کرد. اسپرسو پایه‌ی نوشیدنی‌های محبوب بسیاری چون آمریکانو، کاپوچینو و لاته است. همچنین برای تهیه‌ی اسپرسو معمولا از قهوه ترکیبی استفاده می‌کنند و همین تکنیک‌های مختلف ترکیب‌سازی قهوه است که نوشیدنی‌ای چندلایه در فنجان به‌دست شما می‌دهد.

اگر عشق اسپرسو باشید احتمالا با «آناتومی» و اجزای این نوشیدنی محبوب آشنا هستید. اسپرسو در قیاس با قهوه‌ دمی نه تنها قوی‌تر است، بلکه اجزای متنوعی هم دارد.

کریما (Crema) لایه‌ی نازک طلایی-قهوه‌ای روی سطح اسپرسو است که از آمیزش مواد قندی با آمینواسیدها ایجاد می‌شود. مواد تشکیل دهنده‌ی کریما پروتئین، مواد روغنی و ملانوئیدین‌ها هستند. با استفاده از هر قهوه‌ای نمی‌توان کریما به‌دست آورد. به این نکته هم توجه داشته باشید که بر سر این‌که وجود کریما مطلوب است یا نه میان قهوه‌ دوستان بحث ادامه‌داری در جریان است. برخی بر این باورند که کریما نوشیدنی را زیادی تلخ می‌کند و گروهی دیگر آن را یکی از نشانه‌های اصلی خوب بودن قهوه می‌دانند. با این‌حال کریما همچنان در مسابقات جهانی باریستا به‌عنوان یکی از اجزای یک اسپرسوی مرغوب به‌حساب می‌آید و اگر اسپرسوی سروشده کریما نداشته باشد، باریستا یک امتیاز از دست می‌دهد.

بخش دیگر، مایع اصلی است که حس اسیدیتی و شیرینی اسپرسو را ایجاد می‌کند. خود این قسمت را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد: بدنه‌ی اصلی و قلب اسپرسو. بدنه‌ی اصلی معمولا در میانه‌ی فنجان قرار می‌گیرد و کاراملی-قهوه‌ای رنگ است. قلب اسپرسو کف فنجان است، این قسمت از نوشیدنی غنی‌تر و تیره رنگ‌تر است.

حتما بخوانید:   رقابت باریستا ها در مسابقات چگونه است؟
منبع سایت آی کافه
ممکن است شما دوست داشته باشید