فرنچ پرس

فرنچ پرس که در ایتالیایی کافه تیرا ، در استرالیا و آفریقای جنوبی کافی پلانجر و در زبان فرانسوی با اسم های عام تجاری همچون بودوم و ملیور مشهور است را آتیلیو کالیمانی در سال ۱۹۲۹ طراحی کرد و چندی بعد آن را با نام تجاری ملیور در فرانسه به بازار عرضه کرد. چندی بعد در سال ۱۹۶۵ در فیلم مشهور پرونده ایپکرس ساخته سیدنی جی. فیوری در سکانسی از این قهوه ساز نوظهور استفاده شد که اسباب همه گیری آن را فراهم کرد.

فرنچ پرس های امروزی عموما از یک محفظه سیلندری شکل از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف و صافی استیل زد زنگ یا نایلونی ساخته شده اند.

دم آوری با فرنچ پرس

برای دم آوری قهوه با فرنچ پرس به صورت حرفه ای به این ابزارها نیاز خواهید داشت:

  • فرنچ پرس
  • دانه قهوه
  • آب تسویه شده
  • قاشق چوبی
  • کتری گردن غازی
  • آسیاب

 

 

۱. آسیاب: قهوه را به مقدار موردنیاز آسیاب کنید. نسبت صحیح قهوه به آب در منابع مختلف با هم کمی تفاوت دارد؛ اما عموم منابع کم و بیش نسبت ۱۰:۱ را توصیه کرده اند. یعنی برای تهیه یک فنجان ۱۰۰ میلی لیتری قهوه، به ۱۰۰ میلی لیتر آب و ۱۰ گرم قهوه آسیاب شده نیاز دارید. آسیاب را باید درجه صحیح قرار دهید . اگر آسیاب بیش از حد درشت باشد، قهوه آبکی می شود و اگر بیش از حد ریز باشد، قهوه ای گل آلود با بافتی بسیار سنگین را تجربه خواهید کرد.

*نکته: اگر پس از دم آوری قهوه، پیستون سفت پایین برود، یعنی قهوه بیش از حد ریز آسیاب شده و اگر پیستون به راحتی پایین برود، یعنی قهوه بیش از حد درشت آسیاب شده است.

۲. آب: آب را به نزدیک نقطه جوش برسانید. سپس یک دقیقه صبر کنید تا دمای آب از نقطه جوش پایین تر بیاید. مناسب ترین دمای آب برای دم آوری قهوه ۹۳ درجه است.

*نکته: هر چه دمای آب بیشتر باشد عصاره گیری سریع تر انجام می شود. دلیل این امر خاصیت انحلال پذیری بالای ترکیبات قهوه در دماهای بالاتر است.

* نکته: دما بر طعم نیز تأثیر می گذارد. ذرات مختلف قهوه خاصیت انحلال پذیری متنوعی در دماهای مختلف دارند. توصیه می شود که از آب با دمای ۹۱ تا ۹۴ درجه برای دم آوری قهوه استفاده شود. چنانچه دمای آب به زیر ۹۱ درجه سلسیوس برسد، نوشیدنی نهایی کمی اسیدی و ترش مزه می شود. از سوی دیگر چنانچه دما از ۹۴ درجه سلسیوس بالاتر برود، طعم قهوه بسیار تلخ و تند می شود.

٣. شکفتن: قهوه آسیاب شده را در فرنچ پرس بریزید و یک سوم کل حجم آب را به آن اضافه کنید. در این مرحله بسیاری از گازهای محبوس در دانه های آسیاب شده قهوه با برخورد آب داغ از آن خارج می شوند. به این مرحله که نوعی پیش عصاره گیری محسوب می شود، شکوفا شدن می گویند. ۳۰ تا ۴۵ ثانیه به قهوه زمان استراحت دهید.

حتما بخوانید:   آیا قهوه مضر است؟

* نکته: در این مرحله تمام قهوه تقریبا در یک زمان خیس می شود. این بدین معنی است که مرحله پیش عصاره گیری برای تمام مقادیر قهوه در یک زمان آغاز می شود.

۴. تلاطم: با قاشق چوبی برای ۵ ثانیه آن را به آرامی هم بزنید تا کمی تلاطم ایجاد شود.

* نکته: هم زدن با قاشق فلزی سبب کاهش دمای قهوه می شود؛ پس بهتر است از قاشق چوبی که دمای کمتری جذب می کند استفاده کنید.

*نکته: به هر نوع ناآرامی در هنگام دم آوری قهوه تلاطم می گویند. تلاطم ایجاد شده بر اثر هم زدن به یکنواختی عصاره گیری کمک می کند حال آن که تلاطم حاصل از خروج گاز دی اکسید کربن ذرات قهوه نتیجه عصاره گیری را گاه غیر قابل پیش بینی می کند.

*نکته: همیشه قهوه را به آرامی و یکنواخت هم بزنید تا عصاره گیری یکنواخت و یکسانی داشته باشید. اگر هم زدن شما در هر بار دم آوری متفاوت باشد، طبیعتا نتیجه کار شما هر بار متفاوت و غیر قابل پیش بینی خواهد بود.

*نکته: توجه داشته باشید که هم زدن با سرعت زیاد در هر ثانیه حدود نیم درجه دمای آب را کاهش می دهد. پس بهتر است که هم زدن با سرعت بسیار پایین انجام شود.

۵. ادامه آب را درون فرنچ پرس بریزید و در آن را بگذارید. پس از ۴ دقیقه به آرامی پیستون را به پایین فشار دهید.

*نکته: حدود دو سوم قهوه برشته و آسیاب شده سلولز انحلال ناپذیر است. حدود ۳۳ درصد دیگر مواد حل شونده ای همچون اسیدها و شکری است که در آب داغ حل می شود. از این مقدار حدود ۱۹ تا ۲۰ درصد اولی که در آب حل می شود عطر و طعم ایده آلی دارد. چنانچه عصاره گیری بیشتر از ۲۰ درصد انجام شود، قهوه تلخ می شود که به آن اصطلاحا سوختن می گویند.

*نکته: هیچ گاه پس از پرس کردن قهوه را درون فرنچ پرس باقی نگذارید. این کار سبب می شود دم آوری متوقف نشود و قهوه بسوزد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید