عوارض مصرف قهوه در دوران بارداری

همان گونه که اطلاع دارید، مصرف بیش از اندازه کافئین، اثرات منفی زیادی به دنبال دارد. طبق نتیجه گزارشی که گروهی از پزشکان ارائه دادند، مصرف به اندازه کافئین هم در بعضی از مادران مشکلاتی ایجاد نموده است. بنابراین مادران باید قبل از مصرف، طبق شناختی که از بیماری‌های خود دارند، تشخیص دهند که چه میزان قهوه برای آن‌ها مناسب میباشد.

در زیر به عوارض مصرف بالا قهوه می‌پردازیم:

  • ۱- بیشتر شدن خطر سقط جنین
  • ۲- کمتر شدن وزن جنین در زمان تولد
  • ۳- افزایش خطر مرگ یکباره نوزاد
  • ۴- ضعیف شدن عملکرد قلب
  • ۵- نقایص مادرزادی مثل کام ‌شکاف‌دار

مصرف قهوه و زایمان زودرس

اغلب این سوال برای خانم‌ها ایجاد می شود که آیا خوردن قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار، سبب زایمان زودرس و نقص مادرزادی می گردد.

مصرف کم کافئین، برای جنین مشکلی ایجاد نخواهد کرد، ولی در صورتی که قهوه‌ای با دوز بالا مصرف کنید، مشکلات بسیاری ایجاد می‎شود؛ از جمله زایمان زودرس، سقط جنین و کم بودن وزن نوزاد. برای همین حتما باید محدود کافئین مصرف نمایید.

مصرف قهوه در ماه‌های آخر بارداری

در ماه‌های اخیر بارداری، اسکلت جنین کامل رشد می کند و چشمهای او باز شده است و می‌تواند تغییرات نور را حس کند. در هر هفته ۲۲۰ گرم به وزن او اضافه می‎شود و ریه‌های او در حال رشد می باشد. مصرف بالا کافئین در این دوران، عوارض زیادی از جمله مشکلات قلبی و کاهش وزن جنین به همراه خواهد داشت.

مصرف قهوه در دوران شیردهی

همواره این نگرانی برای مادران وجود دارد که آیا مصرف قهوه در دوران شیردهی، مشکلی به‌وجود می‌آورد. آیا از طریق شیر، کافئین وارد بدن نوزاد می گردد یا نه. با مصرف قهوه، مقدار کمی از آن وارد شیر مادر می‌شود. اگر سن کودک، بیش از ۳ ماه باشد، آن مقدار کمی از قهوه که وارد شیر مادر شده، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

مصرف مقدار مجاز قهوه در زمان شیردهی

از یک فنجان قهوه، تنها یک درصد از کافئین موجود در آن، وارد شیر مادر خواهد شد. بهتر است بدانید که یک ساعت بعد از خوردن قهوه، شیر بالاترین میزان کافئین را دارد. میزان مجاز خوردن قهوه در دوران شیردهی به مادر و فرزند بستگی دارد. اگر فرآیند جذب و دفع قهوه در زمان کمی انجام شود، اثرات منفی قهوه کمتر می باشد.

به‌طور کلی، در دوران شیردهی در طول روز، نباید بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین وارد بدن شود. ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین تقریبا معادل ۲ فنجان قهوه می باشد.

مطابق تجربه‌های مادران، خوردن محدود قهوه در دوران بارداری و دوران شیردهی، در آرام‌ بودن و قابل کنترل بودن فرزندان تاثیر می‌گذارد.

حتما بخوانید:   کاشت، داشت، برداشت، عمل آوری

کلام آخر:

یک مطالعه تازه نشان داده است که در صورتی که زن یا مرد در هفته‌های قبل از باروری جنین روزی بیش از دو فنجان قهوه مصرف کند احتمال سقط خودبه‌خودی جنین حدود ۷۴ درصد افزایش میابد. همچنین اگر مادر در هفت هفته اول بارداری روزی بیش از دو فنجان قهوه مصرف نماید احتمال سقط خودبه‌خودی افزایش پیدا می‌کند. هر فنجان استاندارد قهوه حدود ۲۲۰ سی‌سی در نظر گرفته خواهد شد.

همین مطالعه ثابت کرده است که مصرف روزانه مولتی‌ویتامین به‌توسط مادر قبل و در طی بارداری می‌تواند احتمال سقط خودبه‌خودی را حدود ۷۹ درصد کاهش بدهد.

مطالعات پیشین هم ارتباط کافئین موجود در قهوه را با سقط خودبه‌خودی نشان داده ولی در این مطالعه تأثیر قهوه در بروز این مشکل حتی در پدر هم مشخص گردیده است. البته کافئین به‌جز قهوه در چای، نوشابه‌های کولا و نوشابه‌های انرژی‌زا هم وجود دارد.

نتایج این تحقیق در شماره مارس ۲۰۱۶ مجله Fertility منتشر گردیده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید