علت های طعم بد قهوه چیست؟

قهوه یکی از نوشیدنی های است که در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد و بیشتر مردم حداقل روزانه ۳ فنجان قهوه می نوشند. اما ممکن است بیشتر شما در آماده کردن قهوه مبتدی باشید و قهوه شما طعم خوبی نداشته باشد. البته طعم بد قهوه دلایل مختلفی دارد که مبتدی بودن یکی از دلایل آن می باشد. قطعاً بعد از یک روز خسته کننده نوشیدن یک قهوه با طعم عالی خیلی لذت بخش خواهد بود.

دلایل مختلف طعم بد قهوه

تماس با اکسیژن و نور آفتاب

شما حتماً باید قهوه خود را در ظرفی درب دار و دور از تماس با اکسیژن قرار دهید. زیرا اگر دانه های قهوه با اکسیژن ارتباط داشته باشند طعم بدی خواهند داشت و به مرور زمان فاسد و خراب میشوند. پس حتما به یاد داشته باشید که بعد از خرید قهوه و باز کردن آن حتماً قهوه را در ظرفی درب دار دور از اکسیژن و نور آفتاب قرار بدهید. چرا که دانه‌های رست داده شده قهوه نباید با نور آفتاب و اکسیژن تماس داشته باشند. تا بتوانند طعم و بوی خوب خود را حفظ کنند و شما هم از طعم خوب قهوه لذت ببرید.

 دانه های آسیاب شده

در شرایطی خاص که شما آموزش آماده کردن دانه های قهوه را داشته باشید، می توانید دانه های قهوه کامل را به جای دانه های آسیاب شده تهیه کنید که این باعث می شود عطر و طعم بیشتری داشته باشند.

خرید قهوه از مکانی معتبر

قهوه های خود را همیشه از مکانی معتبر تهیه کنید. چرا که آماده کردن و رست دادن دانه های قهوه بیشترین تاثیر را در داشتن طعم و بوی خوب در دانه های قهوه ایجاد میکند. رست قهوه از مهمترین نکاتی است که حتماً باید آن را رعایت کنند. رست دادن بیش از حد دانه های قهوه باعث ایجاد طعم بدی در آنها خواهد شد.
پس حتماً باید قهوه های خود را از مکانی آشنا و معتبر خریداری کنید که تجربه کافی برای آماده کردن دانه های قهوه را داشته باشند.

 

بد طعم شدن قهوه

 

شستن وسایل

همچنین وسیله ای که قهوه شما با آن آماده می شود از اهمیت خاصی برخوردار است. قبل از آماده کردن قهوه حتما باید دستگاه اسپرسو را کامل تمیز کنید تا با کثیفی خود، باعث ایجاد طعم بد در قهوه نشود.

زمان دم کشیدن قهوه

یکی دیگر از عواملی که در ایجاد طعم بد در قهوه بسیار موثر است، مدت زمان دم کشیدن قهوه می باشد. اگر زمان دم کردن قهوه از زمان استاندارد بیشتر شود قطعاً باعث ایجاد سوختن دانه های قهوه و ایجاد طعم بد خواهد شد. البته مدت زمان دم کشیدن قهوه زمان معینی را ندارد اما افرادی که در آماده کردن قهوه ماهر هستند، زمان مناسب برای دم کشیدن قهوه را هم به خوبی تشخیص می‌دهند.

حتما بخوانید:   انواع فیلتر قهوه کاغذی

جالب است بدانید

که دانه های قهوه ای که مدت زمان کمتری را رست داده شده‌اند در زمان کوتاه تری دم می شوند و قهوه هایی که با درجه بالاتری رست داده شده‌اند، مدت زمان بیشتری برای دم کشیدن لازم دارند.

 کلر موجود در آب آشامیدنی

همانطور که می‌دانید برای از بین بردن ویروس ها و میکروب های آب از کلر درون آن استفاده می شود. کلر موجود در آب باعث می‌شود تا قهوه طعم خیلی بدی داشته باشد. برای اینکه قهوه شما طعم خوبی داشته باشد کیفیت آب بسیار مورد اهمیت قرار دارد. آب های شهری کیفیت بالایی ندارند. اما آب های آشامیدنی شرکتی کیفیت و طعم خوبی دارند. قهوه خود را با آب جوش دم نکنید، چرا که باعث ایجاد طمع بعدی در قهوه خواهد شد. و دمای مناسب برای آب و دم کردن قهوه زیر ۹۶ درجه می باشد.

آسیاب دانه های قهوه

قطعا آسیاب خیلی ریز دانه های قهوه باعث تلخی قهوه خواهد شد.
اگر دانه های قهوه خیلی ریز آسیاب شوند، آب به سختی از بین ذرات قهوه عبور کرده و ساختار های اسیدیته را از بین میبرد وقهوه عصاره‌گیری شده خیلی تلخ می شود.
البته با توجه به روش تهیه قهوه شما، آسیاب ها متفاوت می باشد؛ برای وسیله فرنچ پرس آسیاب درشت، برای وسیله پور اور آسیاب متوسط و کمی ریز، برای کمکس آسیاب متوسط و کمی درشت، برای قهوه ساز برقی آسیاب متوسط، برای موکاپات و اسپرسوساز آسیاب ریز مناسب ترین گزینه ها می باشند که می توانید مورد استفاده قرار دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید