سایفون

یکی از قدیمی ترین قهوه سازهای جهان، یکی از پیچیده ترین آنهاست. این قهوه ساز را لوف آلمانی در برلین در دهه ۱۸۳۰ میلادی اختراع کرد. این وسیله بیش از یک سده به همین شکل با تغییرات کمی در ساختار برای دم آوری قهوه استفاده می شد. جنس مخزن قهوه ساز سایفون از شیشه بوروسیلیکات، فلز یا پلاستیک است و فیلتر آن از الیاف شیشه ای، فلزی، کاغذی یا نایلون است.

نحوه کار سایفون به این شکل است که آب در مخزن پایینی ریخته می شود و آن را حرارت می دهند تا به دمای جوش برسد. در اثر افزایش فشار، بخار آب به مخزن بالایی انتقال می یابد و با پودر قهوه که در بالای فیلتر قرار دارد تماس حاصل می کند. بعد از مدتی که بیشتر آب به مخزن بالایی رفت و آب داغ در مخزن بالایی با قهوه پودر شده به خوبی ترکیب شد، با خاموش کردن شعله در اثر افت دما، فشار بخار در مخزن پایینی کاهش می یابد و قهوه از فیلتر در مخزن بالایی می گذرد و به مخزن پائینی می ریزد. قهوه فیلتر شده که حالا در مخزن پائینی ریخته شده، آماده سرو کردن است.

برای دم آوری قهوه با سایفون به این تجهیزات نیاز خواهید داشت:

  • سایفون
  • فیلتر دایره ای
  • آب تصفیه شده
  • دانه قهوه
  • کتری گردن غازی
  • آسیاب قهوه

۱. همیشه ۵ دقیقه قبل از آغاز دم آوری فیلتر پارچه ای سایفون را برای ۵ دقیقه در آب جوش بیاندازید. نکته: بهتر است پس از دم آوری فیلتر پارچه ای درون فریزر نگه داری شود.

۲. قهوه را به مقدار لازم آسیاب کنید. برای دم آوری قهوه باسایفون مقادیر متنوعی توصیه شده است. این مقدار منوط به نوع قهوه، درجه آسیاب و سلیقه شخصی می تواند بین ۶ تا ۸ گرم قهوه به ازای ۱۰۰ میلی لیتر آب باشد.

٣. مقدار آب لازم را که در جای دیگری جوش آورده اید، درون محفظه پایینی بریزید و روی شعله تعبیه شده قرار دهید. هر چه این مقدار بیشتر باشد، قهوه سریع تر آماده می شود.

۴. فیلتر را با استفاده از زنجیر مخصوص، به خوبی روی محفظه بالایی سوار کنید.

۵. آب در محفظه پایین که به جوش آمد، محفظه بالایی را به خوبی روی آن سوار کنید.

۶ حالا آب در اثر افزایش فشار بالا می رود. ۷. دمای آب در محفظه بالا بین ۸۵ تا ۹۱ درجه خواهد بود. حالا وقت اضافه کردن قهوه است. قهوه را به آرامی با یک قاشق چوبی بلند برای ۵ ثانیه هم بزنید.

۸ پس از یک دقیقه و ده ثانیه که آن را به حال خود رها کردید، به طور همزمان شعله را خاموش کنید و قهوه را برای ۵ ثانیه دیگر هم بزنید.

۹. پس از یک دقیقه که قهوه تمام و کمال به محفظه پایینی ریخته شد، کار را تمام شده بدانید.

حتما بخوانید:   چرا قهوه روی من اثر نداره؟

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید