روش های ترک اعتیاد به کافئین قهوه

برای بیشتر افراد نوشیدن قهوه به معنای انرژی، کارآمدی و سرعت بیشتر در انجام کارهای روزمره می باشد و بعضی مواقع بدون آنکه متوجه باشیم بشدت وابسته اش می شویم.

اعتیاد به قهوه، استفاده بیش از اندازه و مضر از قهوه در یک دوره زمانی معین می باشد، به صورتی که اثرات منفی بر سلامت، تعاملات اجتماعی یا دیگر بخش‌های زندگی شما می‌گذارد.

همانگونه که خود ما تجربه کرده‌ایم و یا از منابع گوناگون در خصوص آن مطالعه کرده ایم، قهوه دارای تعداد بسیاری اثرات مثبت برای ما و سلامتیمان است. تحقیقات بر روی تاثیرات مصرف قهوه و مواد محرک موجود در آن، نتایجی را نشان می‌دهد که خبر از بهبود خلق و خو، تسکین سردرد و شاید کاهش خطر دیگر مسائل مهم پزشکی مثل سکته مغزی، پارکینسون و آلزایمر می‌دهد.

با این حال، بعضی از اشخاص در نتیجه استفاده از قهوه مشکلات منفی را تجربه می کنند. اگرچه نادر می باشد، ولی اوردوز بر اثر کافیین هم وجود داشته است. نخست یک سری موارد را در خصوص کافئین توضیح میدهیم سپس درباره قهوه و علائم اعتیاد به آن صحبت میکنیم، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

منظور از کافئین چیست؟

شاید اسم کافئین هزاران بار به گوش شما خورده باشد، ولی می‌خواهیم کمی دقیق تر به آن بپردازیم. کافئین یک محرک طبیعی می باشد که بیشتر در چای، قهوه و گیاه کاکائو پیدا می‌شود.

کافئین ماده تلخی می باشد که به صورت طبیعی در بیش از ۶۰ گیاه وجود دارد از جمله:

 • دانه های قهوه
 • برگ های چای
 • آجیل کولا که برای طعم دادن به نوشابه های کولا بکار گرفته می‌شود.
 • دانه کاکائو که برای درست کردن محصولات شکلاتی استفاده می شود.

همچنین کافئین مصنوعی (ساخت بشر) وجود دارد که به بعضی داروها، غذاها و نوشیدنی ها اضافه می شود. برای نمونه، بعضی از مسکن ها، داروهای سرماخوردگی و داروهای بدون نسخه برای هوشیاری دارای کافئین مصنوعی می باشند. نوشیدنی‌های انرژی‌زا و آدامس‌ها نیز از جمله این موارد هستند.

بیشتر مردم کافئین را از نوشیدنی ها جذب می کنند. مقدار کافئین در نوشیدنی‌های گوناگون می‌تواند بسیار متفاوت باشد، ولی به صورت کلی به شرح زیر است:

 • یک فنجان قهوه ۲۲۰ گرمی: ۹۵-۲۰۰ میلی گرم
 • یک قوطی ۳۴۰ گرم نوشابه: ۳۵-۴۵ میلی گرم
 • یک نوشیدنی انرژی زا ۲۲۰ گرمی: ۷۰-۱۰۰ میلی گرم
 • یک فنجان چای ۲۲۰ گرمی اونس: ۱۴-۶۰ میلی گرم

تاریخ دانان بنابر شواهد تاریخی نخستین چای دم کرده را در ۲۷۳۷ قبل از میلاد تخمین زده‌اند. طبق گزارش ها، سال ها بعد قهوه توسط یک چوپان اتیوپیایی کشف شد که متوجه انرژی اضافی بزهایش پس از مصرف آن شد. نوشابه های کافئین دار در اواخر دهه ۱۸۰۰ وارد بازار شدند و نوشیدنی های انرژی زا نیز بعد از آن به بازار راه پیدا کردند.

حتما بخوانید:   آشنایی با دستگاه قهوه ساز صنعتی

امروزه، ۸۰ درصد از جمعیت جهان هر روز یک محصول کافئین دار استفاده می کنند.

تاثیرات کافئین بر بدن

کافئین از معده و روده کوچک به جریان خون شما وارد می شود. زمانی که کافئین وارد جریان خون شما می شود، سیستم عصبی مرکزی شما – اعصاب، مغز و نخاع – را تحریک می نماید تا احساس بیداری و هوشیاری زیاد تری داشته باشید. اگر هر روز صبح خود را با قهوه آغاز می کنید، بهتر است در خصوص نوشیدن قهوه ناشتا نیز مطالعه نمایید.

کافئین خستگی را کاهش می دهد و تمرکز را بهبود می بخشد. همچنین موجب ترشح اسید در معده می شود و امکان دارد پس از مصرف کافئین دچار سوزش سر دل یا سوء هاضمه شوید.

زمانی که کافئین می نوشید یا می خورید، سیگنال دهی دوپامین در مغز شما افزایش پیدا می کند. دوپامین یک ماده شیمیایی می باشد که به کنترل انگیزه، احساسات و حرکت کمک می نماید. وقتی سیگنالینگ افزایش باید احساس هوشیاری و بیداری زیاد تری کنید.

آیا کافئین اعتیادآور می باشد؟

بدن بیشتر افراد نسبت به کافئین مقاومت دارد. این بدان معناست که بدن شما هر روز به مصرف کافئین عادت می کند. با گذشت زمان، امکان دارد متوجه شوید که باید مصرف کافئین خود را افزایش دهید تا به اثرات مطلوب هوشیاری و توانایی تمرکز دست پیدا نمایید.

چه میزان استفاده از کافئین مجاز می باشد؟

یک فرد بالغ به طور متوسط ​​۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز استفاده می کند. این معادل دو فنجان قهوه می باشد. مصرف حداکثر ۴۰۰ میلی گرم یا چهار فنجان قهوه برای بیشتر افراد مشکلی ایجاد نمی کند. ولی، کافئین بسته به اندازه، جنسیت و حساسیت اشخاص به آن، اثرات گوناگونی بر آنها می گذارد.

اگر به کافئین حساس می باشید، حتی مقادیر متوسط ​​آن می تواند موجب بی خوابی (مشکل در خواب)، ضربان قلب سریع، اضطراب و احساس بی قراری شود. کارشناسان بهداشت و تغذیه موافق هستند که مصرف بیش از ۶۰۰ میلی گرم کافئین در روز (معادل چهار تا هفت فنجان قهوه) بیش از اندازه است.

بررسی ماندگاری کافئین در بدن انسان

تاثیرات کافئین را می‌توان بلافاصله و یا تا ۱۵ دقیقه پس از مصرف آن احساس نمود. سطح کافئین در خون شما حدود یک ساعت بعد به اوج خود می‌رسد و برای بیشتر افراد چندین ساعت در این سطح باقی می ماند. شش ساعت پس از استفاده کافئین، نیمی از تاثیرات آن هنوز در بدن شما وجود دارد. پاکسازی کامل کافئین از جریان خون می تواند تا ۱۰ ساعت طول بکشد.

اگر دارای بیماری های زمینه ای می باشید، مطالبی مانند رابطه بین قهوه و سرطان سینه و تاثیر قهوه بر تیروئید و قهوه و میگرن می‌تواند به شما کمک کند تا فواید و ریسک‌های مصرف قهوه را بهتر بشناسید.

آشنایی با قهوه و اعتیاد به آن

هنگامی که قهوه مشکل ساز می شود، زمانی می باشد که زندگی شما را به شکلی منفی مختل می کند، ولی نمی‌توانید مصرف آن را متوقف نمایید، یا آن را در مقادیری مصرف می کنید که به طور بالقوه برای سلامتی شما خطرناک می باشد، علیرغم اینکه می‌دانید امکان دارد از لحاظ روحی یا جسمی به شما آسیب وارد کند.

حتما بخوانید:   تاثیر قهوه بر کاهش وزن فوری

از چه طریقی قهوه می تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد

قهوه اثرات گوناگونی بر بدن دارد که به طور بالقوه برای سلامتی مضر می باشد. ارتباط قهوه با افزایش فشار خون و تغییرات ضربان قلب وجود دارد. همچنین این سوال وجود دارد که آیا قهوه امکان دارد با افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان مرتبط باشد یا خیر. قهوه اگر شش ساعت قبل از خواب مصرف شود با ایجاد اختلال در خواب، میتواند سلامتی شما رو به خطر اندازد.

معرفی علائم اعتیاد به قهوه

از آنجایی که قهوه یک محرک می باشد، مصرف بیش از اندازه آن می تواند موجب ایجاد مجموعه ای از علائم مرتبط با تحریک مغز و سیستم عصبی شود. این علائم عبارتند از:

 • سرگیجه
 • احساس لرزش
 • سردرد
 • افزایش فشار خون
 • عصبی بودن
 • ضربان قلب یا سایر ناهنجاری های ضربان قلب
 • مشکلات خواب

مانند کلیه اعتیادها، اثرات لذت بخش قهوه نیز بعضی مواقع می تواند سایر مسائل را پنهان کند. کمبود انرژی و افسردگی امکان دارد زمینه ساز اعتیاد به قهوه باشد. برخی افراد ممکن است برای جبران اختلالات خواب به قهوه اعتماد نمایند.

آشنایی با چند نکته مهم برای ترک قهوه

به آهستگی میزان قهوه را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. این اشتباه را نکنید که کاملا مصرفش رو متوقف نمایید. احتمالاً علائم ترک را تجربه خواهید کرد، اجتناب از علائم ترک یکی از شایع ترین علت هایی است که موجب می شود اشخاص به عادت خود به قهوه ادامه دهند.

برای کاهش موفقیت آمیز مصرف قهوه، به تدریج میزان قهوه ای را که در روز استفاده می کنید، کاهش دهید. شروع به جایگزینی قهوه با آب نمایید. آب یک انتخاب سالم می باشد و احتیاج به نوشیدن مایعات را برطرف می‌کند. آب همچنین به طور طبیعی کافئین را از بدن شما دفع می نماید و شما را هیدراته نگه می دارد.

به تدریج از مصرف قهوه معمولی را به قهوه بدون کافئین تغییر دهید. نخست قهوه معمولی و بدون کافئین را به‌طور متناوب تغییر دهید. کاهش تدریجی مصرف کافئین در طی دو تا سه هفته به شما کمک می کند تا عادت خود را بدون ایجاد علائم ترک با موفقیت تکمیل کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید