انواع رست یا برشته کاری قهوه

حاصل دست رنج ده ها یا حتی صد ها نفر دانه قهوه ای است که روبه روی شما قرار داده شده است. دانه های قهوه راه زیادیی را طی کرده اند و دست های زیادی با عشق به آنها زیبایی بخشیده اند تا به قدم های آخر راه برسند که خط پایان آن فنجان قهوه دلچسبی است که در دست شما قرار می گیرد.

رست قهوه

رست یا برشته کاری قهوه

قهوه در دنیای عجیب و بزرگی قرار دارد و مراحل زیادی را می پیماید تا از مزرعه برداشت، فرآوری و عرضه شود. طعم قهوه به شدت به محل کشت یا خاستگاه آن بستگی دارد اما این همۀ آن چیزی نیست که باعث دل نشین یا نامطلوب بودن طعم آن می شود. یکی از آن کارهای مهمی که باعث از بین رفتن طعم قهوه میشود، رست یا برشته کاری آن میباشد.

بعد از انجام مرحله برداشت و فرآوری(جدا کردن پوست میوه قهوه)، کاری که قهوه را به چرخه مصرف متصل میکند، رست یا برشته کاری قهوه میباشد. رست در واقع یک هنر و حرفه ای تخصصی میباشد و یک شبه نمیتوان در آن به دستی چیره رسید.

رست یا برشته کاری قهوه همان گرما دادن یکنواخت و برابری به دانه سبز قهوه میباشد که باعث تغییرات شیمایی و فیزیکی در آن میشود.

رست به شدت بر طعم قهوه تأثیر میگذارد. چند ثانیه کوتاهی شخص رست کننده (Master Roaster) میتواند به کلی شخصیت طعمی قهوه را تغییر دهد و یا آن را در دسته رست های نامرغوب قرار دهد. به همین علت میباشد که تجربه در بحث رستیگ حرف اول را میزند. دانه سبز بسته به نوع، مکان کشت، روش فرآوری، شرایط و مدت زمان نگهداری، ویژگی های منحصر به فرد خود را دارا میباشد که فرد رستر باید آن ها را به خوبی بشناسد تا بر اساس آنها پروفایل رست را تنظیم کند. گاهی رست تیره جفای بزرگی برای نوعی خاص از قهوه میباشد و آن را به کلی نابود میکند. همانطور که گاهی رست روشن نمیتواند به خوبی طعم نوعی خاص را نشان دهد. در این میان درخواست مشتریان نیز دخیل میباشد. گاهی مشتریان یکجا قهوۀ رست تیره را بیشتر میپسندند. شخص رستر باید تمامی عوامل دخیل در رست را شناسایی کند تا بهترین رست را به نمایش بگذارد.

رست قوه

انواع رست(برشتگی) قهوه

۱-رست روشن (Light Roast)

 • رنگ قهوه‌ای روشن
 • سطح غیر روغنی
 • عطر میوه‌ای
 • سبکی (تلخی کم‌تر و طعم ترشی (اسیدیتی) بیش‌تر)

در رست روشن میزان کافئین بیشتر از بقیه درجات برشتگی میباشد و همچنین اسیدیته بیشتر در این درجه رست وجود دارد. که خصوصیات عطری، طعمی نوع دانه کشت شده در این رست بیشتر حفظ میشود. دمای درجه رست قهوه لایت بین ۱۹۶ تا ۲۰۵ درجه سانتیگراد میباشد. از اسم های دیگر این درجه رست میتوان به این موارد اشاره نمود: Light City, Half City, Cinnamon Roast

حتما بخوانید:   مضرات قهوه چیست؟

۲-رست متوسط (Medium Roast)

 • رنگ قهوه‌ای میانه
 • سطح غیر روغنی
 • نسبت به لایت روست طعم سنگین‌تری داره (تلخی بیش‌تر و ترشی کمتر)

در برشتگی متوسط هم هنوز روغن قهوه روی آن خیلی به چشم نمیاد، همچنین میزان کافئین نسبت به قهوه های تیره تر بیشتر میباشد. دمای مناسب این درجه رست ۲۱۰ تا ۲۱۹ درجه سانتیگراد میباشد. از اسم های دیگر رست متوسط میشه به این موارد اشاره کرد: Regular Roast, American Roast, City Roast, Breakfast Roast

۳-رست متوسط – تیره (Medium-dark roast)

 • رنگ قهوه‌ ای تیره
 • سطح کمی روغنی
 • میزان تلخی از اسیدیته قهوه بیشتر می‌شود اما همچنان تعادل خوبی بین تلخی و ترشی قهوه برقرار است.

در این درجه رست کم کم نشانه هایی از روغن قهوه پدیدار نشان داده میشود، بادی قهوه سنگین تر و و طعم آن به سمت تلخی بیشتر میرود. ۲۲۵ تا ۲۳۰ درجه دمای مناسب برای این نوع برشتگی میباشد. از نام های دیگر این رست میشه به موارد زیر اشاره کرد:

Full-City Roast, After Dinner Roast, Vienna Roast

۴-رست تیره (Dark Roast)

 • رنگ قهوه‌ای تیره و براق
 • سطح روغنی
 • تلخی زیاد

قهوه رست تیره دارای رنگ تیره مانند شکلات و حتی سیاه میباشد، سطح آن آغشته به کمی روغن است. کافئین آن به کمترین و تلخی به بیشترین مقدار خودش میرسد. وقتی دما بیشتر میباشد کار حساس تر و سخت تر میشود، دمای بین ۲۴۰ تا ۲۴۵ درجه سانتیگراد درجه ی دمای مناسب این رست میباشد. در این درجه رست نام های اروپایی به چشم می آید که میشه به این موارد اشاره کرد: French Roast, Italian Roast, Espresso Roast, Continental Roast, New Orleans Roast, Spanish Roast

ممکن است شما دوست داشته باشید