راهکار های رفع مشکلات کار با موکاپات

دم کردن قهوه صبحگاهی همیشه کار راحتی نمی باشد ولی در صورتی که روش دم کردن قهوه و اسپرسو با اجاق گاز و موکاپات را بلد باشید، کاره راحتی خواهد بود. طعم اسپرسویی که با موکاپات دم بکشد قطعا منحصر به فرد و خاص خواهد بود. قهوه اسپرسو را می‌توان به تنهایی مصرف کنید یا می‌توان از آن برای درست کردن لاته، کاپوچینو و دیگر نوشیدنی‌ها استفاده نمود. پس در نتیجه اگر تصور می‌کنید خرید و استفاده از موکاپات کار نادرستی است، اشتباه می کنید! اگر با دم کردن قهوه روی اجاق مشکل دارید، نباید از طعم دلچسب قهوه دست بکشید. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با راه حل هایی برای برطرف کردن بعضی از مشکلات کار با موکاپات آشنا نماییم.

اصلی ترین مشکلات و راه حل های کار با موکاپات

۱.مشکل بیرون زدن آب از وسط اسپرسوساز

 

وسط موکاپات مکانی می باشد که محفظه بالایی به پایین وصل می‌شود. اگر قسمت بالا و پایین به صورت محکم یا مناسب به هم وصل نشده باشند، آب از بین آن‌ها بیرون می زند. این مشکل همچنین امکان دارد به معنی انسداد واشر موکاپات باشد، در این صورت نیاز است که واشر این قسمت را عوض کنید.

۲.مشکل بیرون زدگی بخار از سوپاپ اطمینان

این مشکل می‌تواند سه علت عمده داشته باشد:

سوپاپ اطمینان یا فیلتر مسدود شده است. اگر بعد از هربار مصرف از قهوه آسیاب شده محفظه را تمیز نکنید، دانه‌های آسیاب شده در درون آن محفظه ریخته و به تدریج آن را مسدود می نماید. اگر موکاپات خود را تمیز نکنید، انسداد به وجود آمده موجب افزایش فشار بخار آب می شود و دریچه در مقابل آن مقاومت خود را از دست می‌دهد. بنابراین  از آن بخار خارج می‌شود.

برای برطرف کردن این مشکل باید کل موکاپات، از جمله فیلتر و واشر را جدا کنید و همه چیز را کاملاً بشویید. می‌توانید با مسواک شیر اطمینان را تمیز نمایید. سعی نکنید شیر ایمنی را جدا کنید، چون برای جدا شدن طراحی نشده است. ضمنا می‌توانید برای رسوب زدایی موکاپات را با سرکه و آب لیمو شستشو دهید.

اول کار با موکاپات،امکان دارد آب زیادی درون مخزن بریزید و همین مورد امکان دارد موجب خروج بخار آب از شیر اطمینان شود. بهتر است همیشه تا زیر شیر ایمنی را از آب پر نمایید.
امکان دارد دانه‌های آسیاب شده خیلی فشرده شده باشند. برعکس دستگاه‌های قهوه ساز الکتریکی در زمان استفاده از موکا لازم نیست که قهوه شما در انتهای ظرف فشرده شود. این کار می‌تواند موجب افزایش فشار بخار آب در فضای مخزن شود.

حتما بخوانید:   قهوه پرتقالی با قهوه و کشمش

۳.مشکل بیرون زدگی قهوه از موکاپات زمان دم کشیدن

درجه حرارت را پایین بیاورید! این مشکل فقط زمانی اتفاق می افتد که موکاپات مدت بسیاری روی شعله قرار گیرد و قهوه به نقطه جوش خود برسد. زمان درست کردن اسپرسو و کار با کار با موکاپات بهتر است درجه حرارت اجاق گاز خود را روی کم یا متوسط تنظیم کنید.

۴.وجود علائم سوختگی بر روی موکاپات

نیاز نیست نگران باشید، در این زمان موکاپات شما کمی زیبایی خود را از دست می دهد، شما می‌توانید پس از کمی تمیز کردن و رسوب زدایی، دوباره از موکاپات خود استفاده نمایید. این علائم سوختگی قابل پیشگیری می باشند و همیشه به دو علت زیر ظاهر می‌شوند:

۱. به دلیل درجه بالای حرارت

اگر از شعله کنترل نشده آتش برای دم نمودن قهوه استفاده می‌کنید، باید همواره مراقب باشید که شعله‌ها از پایه موکاپات بالاتر نرود. در غیر این صورت حرارت به ظاهر موکاپات آسیب رسانده و نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

۲.گذاشتن موکاپات به مدت زیادی بر روی حرارت

تمامی انسان‌ها امکان دارد دچار حواس پرتی شده و زمان کار با موکاپات، فراموش کنند که گاز را خاموش کنند. دقت کنید که پس از عبور قهوه از قیف فیلتر باید حرارت را سریعا کم نمایید و پس از توقف غلغل، موکاپات را از روی حرارت بردارید.

۵.میزان قهوه‌ای که از قیف موکاپات وارد محفظه می‌شود بسیار کم است

در صورت بروز چنین مشکلی بهتر است موارد زیر را چک نمایید:

۱.چک کردن فیلتر از لحاظ انسداد

فیلتر باید عاری از زباله، رسوبات کلسیم یا دانه‌های آسیاب شده قهوه باشد. انسداد فیلتر موجب پیشگیری از عبور قهوه می‌شود. فیلترها قابل جدا شدن و تمیز شدن می باشند. برای این کار باید با بکار گیری از چاقوی ویژه مهر و موم سیلیکونی را به آهستگی بردارید و صفحه فیلتر را برای تمیز کردن جدا نمایید. اطمینان حاصل کنید که مهر و موم سیلیکونی را احتیاج ندارید و یا در صورت لزوم آن را عوض کنید چون در صورت آسیب دیدگی امکان دارد دیگر قابل استفاده نباشد.

۲.عوض کردن فیلتر قیف

فیلتر قیف موکاپات باید به خوبی در محفظه پایینی قرار گیرد. اگر در اطراف لبه‌ها دچار خمیدگی یا فرسودگی شود، باید عوض شود.

۳.دانه‌های قهوه زیادی آسیاب شده‌اند

برعکس دستگاه‌های قهوه ساز برقی یا قهوه سازهای قطره ای، زمان کار با موکاپات احتیاجی به فشرده سازی قهوه در انتهای مخزن نمی باشد، در صورتی که قهوه در آن ناحیه فشرده شود، مانع جریان آب در زمان نفوذ میان دانه‌های قهوه خواهد شد.

اگر پودر قهوه خیلی ریز است(مانند قهوه ترک)، این مشکل امکان دارد بیشتر رخ دهد. حتی ممکن است در قهوه‌ی دم کشیده هم دانه‌های آسیاب شده را ببینید.

۶.ماشین ظرفشویی موجب سیاه شدن دستگاه موکاپات می شود

موکاپات‌های آلومینیومی قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نمی باشند. آن‌ها از آلومینیوم آنودایز ساخته شده‌اند و وقتی در ماشین ظرفشویی قرار می گیرند، آنودایز خود را از دست می دهند و اکسید خواهند شد. در این صورت موکاپات دیگر قابل مصرف نیست. بهتر است قوه جوش خود را به آهستگی و با آب و یک اسفنج نرم بشویید. در زمان  شستن صفحه فیلتر، آن را از لحاظ وجود هرگونه انسداد بررسی کنید.

حتما بخوانید:   قهوه در طب سنتی

۷.بعد از دم کشیدن قهوه، آب در مخزن می ماند

طبیعی است که مقداری آب پس از دم کشیدن در موکاپات باقی بماند. موکاپات‌ها به این شکل طراحی شده اند. این آب اضافی از موکاپات در مقابل گرم شدن در حالت خشک محافظت می‌کند. اگر این آب هم از درون موکاپات تبخیر شود و هنوز به آن حرارت برسد، آن‌گاه قوه جوش شما در معرض آسیب خواهد بود.

۸.دسته موکاپات زمان دم کشیدن داغ می‌شود، آیا این طبیعی است؟

زمان کار با موکاپات دسته آن نباید داغ شود. اگر حرارت را بیش از اندازه افزایش دهید، دسته داغ می‌شود. همیشه از شعله کوچک و متناسب با سایز موکاپات خود استفاده نمایید. ضمنا حرارت را هم نباید خیلی بالا ببرید که دسته داغ نشود.

ممکن است شما دوست داشته باشید