راهنما جامع آسیاب کردن قهوه

در این مقاله از قهوه خانه به بررسی و معرفی نکات مهم آسیاب قهوه می پردازیم:

۱. قبل از آسیاب قهوه حتما باید دانه‌هایی که رست آن‌ها به طور کامل و یکدست (نسبت به بقیه دانه‌ها) انجام نشده است را جدا کنید.

۲. دستگاه آسیاب قهوه را پس از هر بار استفاده حتما تمیز نمایید تا ذرات قهوه‌ در آن باقی نماند.

۳. با توجه به روش تهیه، قهوه را آسیاب کنید چون هر کدام از روش‌های تهیه‌ی قهوه فرانسه، اسپرسو و ترک، درجه آسیاب خاص خود را دارد.

اگر قهوه‌ی آسیاب شده مناسب با روش دم کردن شما نباشد، هرچند بهترین قهوه ساز و بهترین قهوه را در اختیار داشته باشید قهوه‌ای که ایجاد می شود کیفیت مطلوب نخواهد داشت. پس حتما باید از درجه آسیاب مناسب با روش دم کردن قهوه اطلاع داشته باشید.

برای نمونه درجه‌ آسیاب اسپرسو بسیار ریز می باشد به همین علت برای آسیاب این نوع قهوه احتیاج به ماشین‌ آسیابی دارید که بتواند دانه‌های قهوه را به صورت خیلی خوب آسیاب کند.

آشنایی با انواع درجه آسیاب قهوه برای روش‌های گوناگون تهیه قهوه

در این مقاله ما درجه آسیاب را شماره گذاری می‌کنیم تا تفاوت میزان آسیاب بهتر درک شود. عدد ۷ به معنی بسیار درشت می باشد.‌

بررسی درجه آسیاب برای تهیه قهوه با کلد برو

شماره درجه آسیاب: هفت

پودر قهوه بسیار درشت برای Cold brew بهترین گزینه می باشد.کلد برو روشی است که زمان بالاتری را نسبت به دیگر روش‌ها برای آماده سازی قهوه احتیاج دارد البته برای تهیه قهوه با استفاده از کلد برو به فضای بسیاری نیاز ندارید. اگر در کلد برو، از پودر قهوه با درجه آسیاب ریز استفاده کنید هم مدت زمان آماده سازی قهوه زیاد شده و هم طعم آن تلخ می‌شود. همچنین در صورت بکار گیری از قهوه با آسیاب ریز، ذرات قهوه در نوشیدنی نهایی وارد می‌شوند. در صورتی که با استفاده از دانه‌های خیلی درشت، علاوه بر عطر و طعم بهتر قهوه، دانه‌های قهوه در نوشیدنی نهایی شما وجود نخواهد داشت .

بررسی درجه آسیاب قهوه برای  Percolator Coffee

شماره درجه آسیاب: هفت

برای قهوه ساز Percolator آسیاب درشت دانه‌های قهوه مناسب ترین گزینه می باشد. اگر از پودر قهوه با درجه آسیاب ریز استفاده کنید شاید تجربه خوبی نداشته باشید، برای دستیابی به نتیجه مطلوب، باید از پودر قهوه با درجه آسیاب درشت استفاده کنید چرا که سیستم تصفیه در Percolator ریز نمی باشد.

حتما بخوانید:   روش تهیه اسپرسو و لاته و گرانیته

 دانه درشت قهوه به کاهش ذرات شناور یا ته‌نشین شده در فنجان قهوه کمک می‌کند. علاوه بر این اندازه درشت قهوه در این دستگاه به خروج بالاتر قهوه کمک می کند. از آنجا که Percolator قهوه را در دمای زیاد دم می‌کند و آن را چندین بار می‌چرخاند، عصاره بسیاری از دانه بیرون می‌کشد و امکان دارد قهوه کمی ترش شود.

بررسی درجه آسیاب مناسب برای فرنچ پرس

شماره درجه آسیاب: شش

یکی از رایج‌ترین روش‌های دم نمودن قهوه، بکار گیری از فرنچ پرس می باشد که به علت آسانی و سهولت در تهیه قهوه و ارزان بودن محبوبیت زیادی دارد. قهوه مورد استفاده در فرنچ پرس باید با درجه درشت، آسیاب شود.

علت استفاده از پودر درشت‌، عدم خروج پودر از فیلتر می باشد. اگر پودر ریز باشد و از فیلتر خارج شود زمان نوشیدن قهوه آن را در دهان خود حس خواهید کرد که می‌تواند تجربه‌ی ناخوشایندی برای شما به وجود آورد.

بررسی درجه آسیاب پودر قهوه برای قهوه‌ساز کمکس

شماره درجه آسیاب: پنج

مناسب ترین درجه آسیاب برای تهیه قهوه با کمکس پودر قهوه متوسط و کمی درشت می باشد.

قهوه ساز کمکس دارای یک فیلتر کاغذی ضخیم می باشد و شما نباید از دانه‌های ریز در اندازه قهوه ترک استفاده کنید. چون اگر از دانه‌های ریز استفاده کنید، فیلتر مسدود می‌شود و هنگام دم کشیدن قهوه در کمکس افزایش پیدا می‌کند. در کمکس، برای حفظ جریان ثابت بهتر است از آسیاب با درجه متوسط و درشت استفاده کنید و اجازه دهید قهوه در دستگاه به مدت سه تا پنج دقیقه دم بکشد. اگر قصد دارید زمان دم کشیدن را کوتاه نمایید، باید از آسیاب با درجه کمی درشت استفاده کنید و اگر تمایل دارید زمان دم کشیدن را طولانی نمایید مناسب تر است از آسیاب کمی ریزتر استفاده کنید.

همانگونه که در بالا اشاره شد استفاده از اندازه‌های گوناگون آسیاب علاوه بر زمان، بر عطر، طعم، ترشی و تلخی قهوه هم موثر است.

بررسی درجه آسیاب پودر قهوه‌ برای تهیه قهوه با پوراور

شماره درجه آسیاب: پنج

برای این نوع قهوه ساز بکار گیری از پودر قهوه با درجه آسیاب متوسط و کمی ریز گزینه بسیار مناسبی  است. اندازه آسیاب قهوه نه تنها عطر و طعم کلی قهوه را تغییر می‌دهد بلکه بر روی مدت زمان دم کشیدن قهوه هم موثر است. در بیشتر مواقع پودر قهوه با اندازه متوسط و کمی ریز بهترین گزینه برای این کار می باشد. اگر قهوه شما بیش از اندازه ترش شد، از دانه‌های ریزتر استفاده کنید. از سمتی دیگر،اگر قهوه خیلی تلخ شد، دانه‌های درشت‌تر را امتحان کنید.

بررسی درجه آسیاب مناسب قهوه برای قهوه‌ساز برقی چکه‌ای

شماره درجه آسیاب: چهار

مناسب ترین انتخاب برای این روش دم کردن، بکار گیری از پودر قهوه با درجه آسیاب متوسط می باشد. قهوه‌ساز برقی چکه‌ای به علت آسانی و سرعت بیشتر در آماده سازی قهوه مورد علاقه بسیاری از طرفداران قهوه است.

حتما بخوانید:   قهوه‌ی اوگاندا زیر تیغ تغییرات اقلیمی

فیلترهای قهوه‌ساز چکه‌ای به دو صورت مخروطی و تخت می باشند که نیاز است آسیاب این دو نوع با یکدیگر متفاوت باشد.

برای فیلترهای مخروطی، بهتر است از پودر قهوه متوسط و ریز استفاده کنید و در فیلترهایی که پایین آن‌ها تخت است از پودر قهوه با درجه آسیاب متوسط استفاده کنید. شاید این سوال در ذهنتان به وجود آید که:

شکل فیلتر چگونه بر نوع درجه آسیاب تاثیر دارد؟

شکل فیلتر و سبد فیلتر بر مدت زمان عبور آب از میان پودر قهوه موثر است که همانگونه پیش‌تر نیز اشاره شد زمان عبور آب هم بر طعم و عطر قهوه تاثیرگذار است.

در دستگاه‌هایی با فیلتر مخروطی زمان دم کشیدن کاهش پیدا می‌کند و مناسب است از پودر ریزتر استفاده کنید و در دستگاه‌هایی با فیلترهای تخت قهوه مدت زمان بالاتری با آب در ارتباط است پس در نتیجه آسیاب متوسط مناسب‌تر است.

بررسی درجه آسیاب قهوه برای سایفون

شماره درجه آسیاب: چهار

یکی دیگر از ابزارهای تهیه قهوه سایفون می باشد. سایفون هم مثل بعضی از ابزارهای تهیه قهوه که در فوق اشاره شد دارای فیلتر کاغذی می باشد. اندازه آسیاب مناسب این دستگاه متوسط است. مدت زمان تقریبی لازم برای تهیه قهوه با استفاده از سایفون حدود سه دقیقه است.

ممکن است شما دوست داشته باشید