راهنما تمیز کردن دستگاه قهوه ساز

علاقه مندان به قهوه را از تمیزی قهوه سازشان می توان تشخیص داد به خصوص اگر بدانند سرکه ی سفید چه معجزه ای برای تمیز کردن قهوه ساز می‌کند. بهتر است حداقل هر ۶ماه یکبار قهوه ساز را با سرکه تمیز نمایید تا جرم و رسوباتی که در دستگاه جمع می شود روی طعم قهوه تاثیر نگذارد. ما در این مقاله روش های تمیز کردن قهوه ساز را برای علاقه مندان قهوه توضیح داده ایم.

 بکار گیری از سرکه برای تمیز کردن قهوه ساز

نخست باقیمانده های قهوه را از دستگاه قهوه ساز خارج نموده و فیلتر قدیمی آن را دور بیندازید. سبد قهوه را با آب گرم به خوبی ششست و شو دهید و مجدد داخل قهوه ساز قرار دهید. یک پیمانه سرکه را با دو پیمانه آب مخلوط نمایید. البته بسته به جنس دستگاه شاید بهتر است از میزان کمتری سرکه، برای مثال نصف یک پیمانه استفاده نمایید. این محلول را برای تمیز کردن قهوه ساز داخل دستگاه ریخته به طوری که مخزن آب پر شود.

در صورتی که محلول سرکه داخل دستگاه می باشد آن را روشن نمایید و اجازه دهید دستگاه تا نصف زمانی که برای دم کردن قهوه احتیاج است روشن باشد دستگاه را سپس خاموش نمایید و اجازه دهید محلول ۳۰دقیقه الی ۱ ساعت داخل دستگاه بماند تا به خوبی جرم زدایی کند.

پس از این زمان مجدد دستگاه را برای نیم دور دیگر روشن نمایید. احتمالا در این زمان محلول به رنگ زرد یا قهوه ای کمرنگ در آید که نشان دهنده این است که جرم ها درحال جدا شدن می باشند.
بعد از پایان این فرایند دستگاه را تخلیه نموده و به خوبی با آب گرم و مایع ظرفشویی شست و شو دهید و مجدد آن را پر از آب کنید و دستگاه را روشن نمایید. جوشاندن آب در دستگاه موجب از بین رفتن بوی سرکه می شود. این کار را دو یا سه بار تکرار نمایید تا هنگامی که بوی سرکه به طور کامل از بین برود. بهتر است هربار آب مخزن را تعویض نمایید.
برای تمیز کردن قهوه ساز و سطح بیرونی آن می‌توانید از یک پارچه و آب استفاده نمایید و یا اگر حساس می باشید ترکیب رقیق آب و سرکه نیز می تواند پاک کننده ی مناسبی برای شما باشد.

نحوه تمیز کردن و رسوب زدایی دستگاه اسپرسو ساز تمام خودکار

اگر دستگاه اسپرسوساز تمام خودکار شما از قابلیت چرخه‌ی شستشوی خودکار برخوردار است مراحل را طبق دستورالعمل خود دستگاه انجام دهید. ولی اگر قابلیت شستشوی خودکار را ندارد به روش های زیر اقدام کنید:

 • نخست ماده شوینده یا جرم گیر را داخل مخزن پر از آب دستگاه حل کنید.
 • در مرحله بعد از نازل بخار دستگاه یک فنجان آب بگیرید . با این کار محلول آب و ماده‌ی شوینده به داخل دستگاه راه پیدا می کند.
 • دستگاه را به مدت ۲۰ دقیقه خاموش نمایید .
 • بعد از گذشت ۲۰ دقیقه دستگاه را روشن کنید و حدودا نیمی از آب موجود در داخل مخزن را از طریق نازل بخار دستگاه از آن خارج کنید.
 • مجدد دستگاه را به مدت ۲۰ دقیقه خاموش نمایید.
 • سپس،باقی مانده آب داخل مخزن را از طریق نازل بخار دستگاه از آن خارج کنید و برای تمیز شدن دستگاه از محلول ، مخزن آب را مجدد با آب تمیز پر کنید و از طریق نازل بخار از دستگاه خارج کنید.
حتما بخوانید:   اسپرسو

نحوه رسوبزدایی قسمت قهوه دستگاه اسپرسوساز

پیشنهاد می‌شود بعد از تهیه ۲۰۰ فنجان قهوه، این قسمت را رسوب‌زدایی نمایید. هم‌چنین برای رسوب‌زدایی می‌توانید از مایع رسوب‌زدای دلونگی که در نمایندگی ما موجود می باشد، بکار بگیرید.

جهت رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسو ساز طبق روش زیر عمل نمایید:

۱. مخزن آب دسـتگاه را از مایع رسوب زدا پر نمایید. این مایع باید طبق دستور العملی که در قسمت بسته‌بندی ذکر می‌شود، با آب رقیق شود.
۲.با چرخاندن دکمــه‌ی تنظیم‌گر به وضعیت دستگاه را روشن نمایید و صبر کنید تا چراغ ok بر روی صفحه‌ی نمایش‌گر مشاهده شود.
۳.اطمینان حاصل کنید که نگه‌دارنـده‌ی صافی در دستگاه نصب نشده باشد. سپس ظرفی را در زیر دهانه‌ی خروجی دستگاه بگذارید.
۴.دکمه‌ی تنظیم‌گر را در وضعیت بگذارید و اجازه دهید یک‌ چهارم آب مخزن خارج شود. سپس در فواصل زمانی گوناگون دکمه‌ی تنظیم‌گر اسپرسوساز را بچرخانید و اجــازه دهید تا مقداری مایع رسوب‌زدا از لوله‌ی کف‌ساز در درون ظرف ریخته شود. سپس برای متوقف شدن عملیات ۵.رسوب‌زدایی دکمه‌ی تنظیم‌گر را در وضعیت بگذارید و اجازه دهید تا باقی‌ مانده‌ی مایع رسوب‌زدا به مدت ۵ دقیقه در مخزن باقی بماند.
۶.مرحله‌ی ۴ را ۳ بار تکرار نمایید تا مایع رسوب‌زدا در مخزن به طور کامل خارج شود.
۷.برای اطمینان پیدا کردن از تخلیه‌ی کامل مایع مخزن، آن را با آب به خوبی شست و شو دهید و با آب تمیز بدون مایع رسوب‌زدا پر کنید.
۸.دکمه‌ی تنظیم‌گر را در وضعیت بگذارید و اجازه دهید تا آب مخزن به طور کامل تخلیه شود.
۹.مرحله‌ی ۶ و ۷ را مجدد تکرار کنید.

تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز طبق عیب یابی

 • عیب: قهوه غلیظ و پررنگ می باشد.
 • راه کار: سری بخار اسپرسو مسدود شده است یا سوراخ صافی مسدود می باشد. ذرات قهــوه‌ی پــودر را از هم باز نمایید و عملکرد تمیز کاری که توضیح داده شد را انجام دهید.
 • عیب: قهوه فرانسه یا اسپرسو طعم اسیدی پیدا کرده است.
 • راه کار: بعــد از مرحله‌ی رســوب زدایی، دستگاه به خوبی شسته نشده است. طبق روشی که در قسمت رسوب زدایی ذکر شد، دستگاه را به خوبی شست و شو داده و تمیز کنید.
 • عیب: مدت زمان بسیاری طول می‌کشد تا قهوه‌ فرانسه از صافی عبور کند.
 • راه کار: دستگاه احتیاج به رسوب زدایی دارد. طبق روشی که در قسمت رسوب زدایی ذکر شد، دستگاه را به خوبی شست و شو داده و تمیز کنید.

آشنایی با قرص رسوب زدایی دستگاه اسپرسو ساز

باید دقت کنید که مواد شوینده یا جرم گیر متعددی و به اشکال مختلفی داخل بازار وجود دارد. این مواد را می‌توان به صورت پودر ، مایع و قرص رسوب زدایی دستگاه اسپرسو ساز پیدا نمود. ماده شستشو یا جرم زدا همیشه با دستگاه قهوه ساز ارایه نمی‌شود و خریداران باید جدا آن را خریداری کنند. بعضی از پکیج‌های رسوب زدایی دستگاه اسپرسو ساز، جهت رسوب زدایی کلیه مدل دستگاه‌ها قابل استفاده است.

حتما بخوانید:   آموزش رست قهوه در خانه
ممکن است شما دوست داشته باشید