راهنمای خرید فنجان قهوه

فنجان قهوه یکی از ابتدایی ترین و در عین حال مهم ترین وسایل و تجهیزات تهیه کردن قهوه است که خیلی از افراد اصول انتخاب و استفاده از آنها را نمی دانیم و همین موضوع سبب شده تا کیفیت نتیجه نهایی کار ما و قهوه ای که درست می کنیم کاهش پیدا کند. فنجان های قهوه دارای ابعاد های  متفاوت و جنس های گوناگونی(سرامیکی، شیشه ای، استیل و…) می باشد.

منظور از فنجان قهوه چیست؟

به طور کلی فنجان قهوه Coffee cup ظرفی است که برای نوشیدنی مدل های متفاوت قهوه استفاده می شود که اصلی ترین آن فنجان های اسپرسو است که بسیار پر کاربرد می باشد.

بیشترافراد به اشتباه برای فنجان های قهوه از اسم ماگ نیز استفاده می کنیم که احتیاج است بدانیم که ماگ خودش یکی از انواع لیوان های قهوه محسوب می شود که در ادامه مقاله به بررسی آن می پردازیم.

موارد بسیاری در عطر و طعم نهایی قهوه شما تاثیر گذار می باشد، از دانه قهوه خریداری شده گرفته تا نوع آسیاب، رست قهوه و طرز تهیه ای که برای آن استفاده می شود. شاید جالب باشد بدانید که حتی انتخاب یک فنجان مناسب نیز روی مزه قهوه شما موثر خواهد بود.

انواع فنجان قهوه

دو نوع دسته بندی کلی برای فنجان های قهوه وجود دارد، یکی از نظر نوع جنس آنها است و یکی از نظراندازه و سایز آنها.

۱. شناخت فنجان قهوه از نظر جنس

در زمان های قدیم جنس و ماده اولیه ای که برای درست کردن فنجان قهوه بکار گرفته می شد با امروزه فرق دارد. در گذشته خاک رس و چوب مهم ترین مواد اولیه به حساب می آمدند، در صورتی که امروزه سرامیک، شیشه، کاغذ و استیل است.

فنجان های سرامیکی

فنجان قهوه سرامیکی اصلی ترین و پر کابرد ترین نوع فنجان است. علت محبوبیت بالای این فنجان ها عایق حرارتی بودن آنها می باشد که موجب می شود قهوه را گرم نگه دارد.

از مرایای اصلی استفاده از این فنجان ها همانگونه که گفتیم عایق حرارتی بودن و قابلیت شستشوی بسیار راحت می باشد که به آسانی با یک آب سرد تمیز می شوند.

از عیب های این فنجان ها نیز شکننده بودن و تَرَک برداشتن سریع آن است. یادتان باشد که جنس و کیفیت فنجان های سرامیکی بسیار حائز اهمیت است.

در حالی که فنجان سرامیکی شما از مواد اولیه نامرغوب تهیه و تحت دمای ناکافی پخت شده باشد، می تواند در طولانی مدت مواد سمی درون قهوه شما آزاد کند که موجب بروز بیماری های گوناگون شود. پس شاید برندهای معتبر قیمت بالاتری برای خرید داشته باشند اما از نظر سلامتی بسیار قابل اطمینان تر می باشند.

حتما بخوانید:   آشنایی با انواع دان قهوه

فنجان قهوه شیشه ای

خیلی از طرفداران قهوه برایشان بسیار اهمیت دارد که بتوانند قهوه ای را که درست می کنند، از بیرون لیوان و فنجان قهوه مشاهده کنند. این موضوع در مورد قهوه های لایه ای همانند ماکیاتو، موکا و… بسیار بیشتر است. به همین دلیل به جای استفاده از سرامیک از جنس شیشه برای تهیه لیوان های قهوه استفاده شده است.

استفاده از لیوان های شیشه ای حرارت دیده در بسیاری از کافی شاپ ها رایج است. قابل بازیافت بودن شیشه اصلی ترین مزایای این نوع لیوان ها می باشد که می توان برای سلامت محیط زیست ما بسیار مفید باشد.

از عیب های مهم این نوع فنجون ها فاقد عایق بودن حرارتی می باشد که موجب می شود هم قهوه شما سریع تر سرد شود و هم زمانی که قصد خوردن آن در زمانی که قهوه داغ است، سخت کند و موجب سوختن دست شود.

پس هنگام خرید به این نکته توجه کنید که لیوان های شیشه ای را انتخاب کنید که ترجیحاً دسته دار باشد و تا جای ممکن عایق حرارتی باشند.

۲. شناخت فنجان قهوه از لحاظ اندازه

در خصوص فنجان قهوه اندازه بسیار اهمیت دارد و عدم استفاده از یک فنجان مناسب موجب می شود که قهوه شما طعم و عطر خود را از دست بدهید. لیست انواع فنجون های قهوه به ترتیب زیر می باشد:

دمیتاس اسپرسو

قهوه اسپرسو که رایج ترین روش تهیه قهوه است دارای یک فنجان های ویژه می باشد که آن را با نام دمیتاس یا دمیتاش نیز می شناسیم.

شات های اسپرسو به دلیل غلظت عصاره گیری بالای این قهوه نسبت به دیگر روش های تهیه قهوه کوچک تر است. اندازه استاندارد برای فنجان اسپرسو ۶۰ تا ۹۰ میلی لیتر حجم دارد و اصولاً دارای جنس سرامیکی و شیشه ای می باشد.

به این نکته توجه کنید که بهتر است دهانه فنجان قهوه اسپرسو کمی باز باشد تا عطر و رایحه آن بهتر به مشام برسد.

فنجان کاپوچینو

کاپوچینو یکی از اصلی ترین نوشیدنی های کافی شاپی محسوب می شود که از ترکیب شیر فوم دار و اسپرسو تهیه می شود. به دلیل اضافه شدن شیر حجم کاپوچنیو نسبت به قهوه های معمولی کمی بیشتر می باشد و به همین دلیل فنجان های استفاده شده برای آن بزرگتر از قهوه است.

اندازه استاندارد برای فنجان کاپوچینو بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلی لیتر می باشد. شکل ظاهری این نوع فنجان ها اصولاً گرد است و از آنجایی که قهوه لب تا لب فنجان پر می شود دارای نعلبکی (بشقاب زیر فنجون) می باشد.

فنجان قهوه استاندارد

این نوع فنجان قهوه برای سرو نوع هایی از قهوه بکار می رود که غلظت بسیاری نداشته باشد. قهوه فرانسه که با فرنچ پرس تهیه می شود و قهوه های قطره چکانی از مهمترین آنها می باشد.

حتما بخوانید:   قهوه اسپشیالیتی چیست؟

اندازه فنجان استاندارد برای قهوه ۲۴۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر می باشد. این نوع فنجون ها اصولاً سرامیکی می باشند و کمی شبیه به قیف می باشند. دهانه ای پهن و انتهایی کمی باریک تر.

ممکن است شما دوست داشته باشید