رابطه قهوه و قاعدگی

بیشتر افراد به گوششان می رسد که بهتر است میزان مصرف قهوه در طول دوره های قاعدگی کاهش پیدا کند. ولی چرا؟! هر خانمی قاعدگی را پشت سر می گذارد، ولی درد و استرس ناشی از آن برای هرکسی به یک نحوی است. ازجمله رایج ترین علائم قاعدگی در بین خانم ها، درد شکم و سردرد می باشد. درد شکم به علت انقباضات عضلانی ایجاد می شود، ولی سردرد می تواند به علت تغییرات هورمونی در بعضی از خانم ها مشاهده شود. در این میان، نوشیدن کافئین که در قهوه به فراوانی دیده می شود، کاهش آب بدن و درنهایت، گرفتگی عضلات را در پی دارد. ولی این تنها علت توصیه پزشکان برای کاهش میزان قهوه طی دوره ماهانه بانوان نیست. در ادامه به بررسی علت های مهم و علمی می پردازیم که شما را مجاب به کاهش مصرف کافئین در این دوره می کنند.

به چه دلیل کافئین در دوران قاعدگی کمتر توصیه میشود؟

می دانیم که مشکل اساسی ما با قهوه نیست، بلکه با کافئین آن می باشد و همینطور لازم به ذکر است که قهوه تنها منبع کافئین نیست. نوشیدنی های انرژی زا، نوشابه، چای و بسیاری نوشیدنی های دیگر را می توان یافت که از منابع مهم کافئین به حساب می آیند. طیف وسیعی از عوارض جانبی وجود دارند که با مصرف بیش از اندازه کافئین به سراغ بدن ما می آیند.

کافئین موجب اختلال در خواب می شود

کمبود انرژی و خستگی از علائم رایج قاعدگی می باشد که می توانند ناشی از نوسان هورمون ها باشند. طی چند روز قبل از قاعدگی، میزان استروژن به شدت کاهش پیدا می کند که این می تواند در شما احساس کمبود انرژی ایجاد کند. سطح پایین انرژی در دوره قاعدگی همچنین می تواند ناشی از کمبود آهن نیز باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. اکنون تصور کنید در این شرایط که کنار آمدن با حس خستگی و بی رمقی به تنهایی کار بسیار سختی است، ۱۰ فنجان قهوه را نیز اضافه کنیم. پس در نتیجه، توصیه می شود که تا حد ممکن از نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا مثل قهوه در دوران قاعدگی خودداری نمایید؛ خصوصاً اگر خستگی و کمبود انرژی ازجمله علائمی هستند که هرماه شما را آزار می دهند.

کافئین بر روحیه شما تاثیر می گذارد

ازجمله علائم دیگری که بسیاری از خانم ها باید در طول عادت ماهانه خود تحمل کنند، تغییر خلق وخو، اضطراب، ناراحتی و احساس نیاز به گریه کردن می باشد. اگر از عدم تعادل هورمون رنج می برید، مصرف کافئین می تواند باعث بدتر شدن اوضاع شود. کافئین موجب تحریک سیستم عصبی سمپاتیک و ترشح آدرنالین می شود. این بدان معنی است که مصرف بیش از اندازه منابع غنی کافئین مثل قهوه می تواند موجب عصبی شدن، عصبانیت و اضطراب شود. البته بعضی راه ها برای کاهش اضطراب ناشی از مصرف قهوه وجود دارد که می توانید آنها را امتحان نمایید.

حتما بخوانید:   کرم مو کا با پنیر خامه ای

کافئین موجب اختلال در هضم غذا می شود

شاید از قبل این را می دانستید که هضم شما در هفته منتهی به پریود در حالت ایده آل خود نیست. بسیاری از خانم ها در روزهای قبل از قاعدگی دچار تنبلی روده ها می شوند. چون در زمان آماده شدن برای قاعدگی، مقدار بسیاری خون به شکم و اندام های تولید مثل هدایت می شود. پس در نتیجه، دیگر فرآیندهای بدن امکان دارد دچار دشواری شوند. علاوه بر این، افت سطح استروژن می تواند انقباضات روده را کند کرده و عبور مواد زائد را سخت کند.

در بعضی از اشخاص این موارد کمی شدیدتر است و امکان دارد ابتلا به اسهال نیز در آن ها دیده شود. این روند می تواند با اضافه شدن کافئین به معادله بسیار بدتر شود. کافئین یک ماده محرک می باشد که می تواند فرآیندهایی مثل هضم را در بدن سرعت ببخشد. پس در نتیجه، آخرین کاری که می خواهید هنگامی که روده های شما در حال هشدار دادن هستند انجام دهید، نوشیدن مقدار بسیاری قهوه و افزایش رنج خودتان در زمان قاعدگی خواهد بود.

کافئین موجب کم آبی در بدن می شود

باوجود نیاز شدید بدن به آب، بدن خانم ها در دوران قاعدگی به آب رسانی بالاتری احتیاج دارد. اگر به اندازه کافی آب نمی نوشید یا مستعد اسهال در دوران قاعدگی هستید، امکان دارد بدن شما در معرض کمبود آب قرار بگیرد. همان گونه که در ابتدای مقاله بیان کردیم، عضلات در شرایط کمبود آب دچار گرفتگی می شوند و این می تواند درد مضاعفی را ایجاد نماید. حال فکر کنید در روز مقدار بسیاری قهوه نیز نوشیده باشید. کافئین یک ادرارآور طبیعی می باشد و مقدار بسیاری از آن می تواند باعث افزایش ادرار، از دست دادن آب و کم آبی بدن شود. به این ترتیب، کاهش مصرف کافئین در این دوران و جایگزینی آب معدنی موجب هیدراته شدن بدن و کاهش احتمال ابتلا به علائم دوره قاعدگی می شود. پس در نتیجه حتما آب بنوشید!

کافئین موجب کاهش جذب مواد مغذی می شود

لازم به ذکر است که طی عادت ماهانه بدن به دریافت مقدار مناسبی مواد مغذی احتیاج دارد تا از علائم ناخواسته پیشگیری کرده و چرخه ماهانه شما را بهبود ببخشد. برای نمونه، سطح پایین منیزیم می تواند گرفتگی عضلات را بدتر کند و احتمال ابتلا به اضطراب و تغییرات خلق وخو را افزایش دهد. همان گونه که اشاره کردیم، کافئین می تواند به عنوان یک ماده ادرارآور باعث افزایش دفع مایعات حیاتی بدن شود؛ به خصوص هنگامی که مقدار بسیاری از آن مصرف شده باشد. با افزایش میزان دفع ادرار، مقدار زیادی از مواد معدنی حیاتی بدن را از طریق ادرار از دست می دهید. به این ترتیب، جایگزین کردن نوشیدنی های حاوی مواد معدنی با قهوه می تواند انرژی موردنیاز بدنتان را تأمین کند و مواد معدنی مثل منیزیم، پتاسیم و ویتامین ها را به بدن برساند. با افزایش میزان قهوه نوشی حتما به کنترل مواد معدنی در بدن دقت کنید!

حتما بخوانید:   تفاوت قهوه فرانسه و بقیه قهوه ها چیست؟

می‌توانید برای مدتی از انواع قهوه های کم کافئین استفاده کنید تا میزان وابستگی شما به آن کاهش پیدا نماید.

کافئین مانع از جذب آهن می شود.

از دیگر دلایل مخالفت با مصرف بالای قهوه در طول عادت ماهانه، تأثیر منفی میزان بالای کافئین بر جذب آهن بدن می باشد. این امر در مورد نوشیدنی هایی مثل قهوه و چای بسیار جدی تر می باشد. زیرا این دو نوشیدنی حاوی نوعی پلی فنول به نام تانن هستند که علاوه بر جذب، از ذخیره آهن در بدن نیز پیشگیری می کنند. از آنجا که بانوان زمان قاعدگی آهن بدن خود را از طریق خون از دست می دهند (به ویژه افرادی که دوره های طولانی و سختی را تجربه می کنند) در طول دوره قاعدگی در معرض خطر پایین بودن سطح آهن هستند که می تواند احساس سرگیجه و بی حالی را در آن ها افزایش دهد. تصور کنید این تجربه به صورت ماهانه تکرار شود! به این ترتیب، برای پیشگیری از کاهش میزان انرژی بدن و کنترل پذیر شدن دوره قاعدگی حتما میزان جذب آهن و نوشیدن قهوه را کنترل کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید