خواص و ویژگی های قهوه کنیا

در ارتفاعات بالای فلات کنیا برخی از بهترین قهوه های لذیذ برتر دنیا کشت می شوند یکی ازدلایلی که قهوه کنیا به عنوان یکی از قهوه های برتر دنیا شناخته می شود این است که آنهاطعم های بسیار متمایزی دارند.
قهوه کنیا به دلیل داشتن طعم مداوم و غنی اش به همراه یک اسیدیته ای عمیق و عطردلپذیر شناخته می شود ، طعم و مزه ای کاملاً روشن و دارای تنوع میوه دارد.

قهوه اولین بار بین سال های ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۳ به کنیا وارد و کشت و برداشت آن زیر نظرانگلیسی ها آغاز شد در سال های ابتدایی ورود قهوه، این محصول در کنیا تولید و برای فروش به انگلیس ارسال می شد اما پس از مدتی امتیاز فروش آن به کنیایی ها داده شد و
در حال حاضر یکی از تولید کنندگان بزرگ قهوه در جهان شناخته شده است.

مزه قهوه های کنیایی به خاطر شیرینی و شخصیت قدرتمندشان شناخته شده اند ، دارای یک حضور درخشنده در فنجان است ، و دارای طعم های شدید با غنای مشخص و خشک و شبیه به اتیوپی هارار است.
دو نوع دانه قهوه در جهان وجود دارد :

عربیکا و روبوستا

دانه های عربیکا طعم بهتر و قهوه ای با کیفیت بالاتر را ارائه می دهد ، در حالی که دانه های روبوستا ، دارای تلخی ذاتی است.
دانه های قهوه کنیا به دلیل داشتن خاکهای آتشفشانی با ارتفاع زیاد و لومی ، یک محصول مشهور در سطح جهان است که برای پرورش دانه های عربیکا ایده آل است. کنیا با جفت کردن این منابع طبیعی با یک سیستم پیشرفته رشد ، تولید و توزیع ، کاملاً از پتانسیل قهوه خود استفاده کرده است.
به طور معمول طعم غنی ، دلپذیر و شیرین را ارائه می دهند بسیاری از دانه ها که در ارتفاعات زیاد در خاکهای آتشفشانی رشد می کنند دارای مقدار زیاد اسیدیته هستند .
دانه های کنیایی دارای جنس متوسط ​​هستند ، در حالی که  طعمی جسورانه و آبدار بودن را روی کام به وجود می آورند.
ارتفاعات کنیا ، دارای خاکهای آتشفشانی و بارندگی خوب می باشد که بهترین محیط را برای تولید قهوه عربیکا با کیفیت عالی کنیا فراهم می کند. علاوه بر شرایط ایده آل برای رشد ،قهوه در کنیا مورد توجه است زیرا به دلیل اهمیت مراقبت تولیدکنندگان از قهوه در طول رشد و فرآوری قهوه خود ، قهوه ای که از آن استفاده می شود برای پیشگیری از بیماری ها و کنترل آفات حشرات مورد توجه ویژه قرار می گیرند. مدیریت فرآیند تولید قهوه که شامل هرس ، برداشت به موقع و فرآوری است ، جدی گرفته می شود.

 

این خاک های آتشفشانی و لومی مناسب برای کشت دانه های عربیکا بوده و تا حد زیادی در تولید محصولات باکیفیت در شهرت کنیا تاثیرگذار است. در حال حاضر حدود ۱۶۰،۰۰۰هکتار زمین برای قهوه کشت می شود.
بیشتر قهوه های سبز کنیا در ارتفاعاتی از ۱۴۰۰ متر تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا در خاکهای آتشفشانی در ارتفاعات مرتفع اطراف تپه های پوشیده از برف رشد می کنند. ماهیت ارتفاع زیاد به این معنی است که قهوه ها به آهستگی رشد می کنند و باعث می شود در زمان کافی تولید شود و مواد مغذی زیادی را برای تهیه دانه قهوه فراهم کند تاریخ قهوه در کنیا همواره شامل : کار سخت ، عزم و اراده و عشق به زمین و زراعت بوده است.
گل دادن گیاهان قهوه در ماه مارس و آوریل رخ می دهد ، با رسیدن میوه قهوه از ماه مه تا جولای ، و سپس دوباره در ماه سپتامبر و اکتبر ، با رسیدن میوه های قهوه در ماه اکتبر تادسامبر قابل برداشت می باشند.
یک پروتکل خاص در پردازش دانه ها در کنیا ایجاد شده است که محصولی با کیفیت بالا وقابل اعتماد تولید می کند. کلیه پردازش ها با روش مرطوب انجام می شود که تمایل به تولید، یک فنجان تمیز ، روشن تر و میوه تر دارد.
در حین چیدن ، فقط گیلاس های قرمز کاملاً رسیده با مراقبت های لازم برای از بین بردن هر گونه میوه آسیب دیده یا بیمار انتخاب می شوند.
دانه ها تا زمان ۳۶ ساعت فرایند تخمیر طولانی دارند این کمک می کند تا پوشش باریک وشیرین از بین برود ، پس از آن مقابل آفتاب خشک شده و سپس برای فرز ارسال می شوند.
درجه بندی مکانیکی و الکترونیکی فله ای – از لحاظ وزن ، اندازه ، شکل و رنگ – پس از فرزصورت می گیرد و به جداسازی بهترین دانه های قهوه کمک می کند و در ضمن دانه های معیوب را نیز حذف می کند .
از بین تمام قهوه های معتبر در جهان – قهوه کنیا شاید قهوه باکیفیت بالا باشد که به طور مداوم در دسترس است.
اکثرا کنیایی ها رست روشن را برای تأکید بهتر بر طعم های میوه ای ظریف دانه انتخاب می کنند.
رسیدن به نقطه اولین ترک ، هنگامی که دانه برای اولین بار هنگام ترکیدن صدای ترک  منتشر می کند ، باید به آرامی انجام شود. خشک کردن آهسته تر به فشار شیرینی کمک می کند و باعث ایجاد ارزش افزوده  می شود.
همچنین پیشنهاد شده است که دانه ها حداقل دو روز پس از فرآیند رست استراحت کنند تابه طور واقعی شیرینی ذاتی آنها را بهینه شود. هر ویژگی قهوه کنیا آن را بی نظیر می کند.
این خصوصیات به آن قدرت می دهد تا با بزرگترین کشورهای تولید کننده قهوه جهان رقابت کند.
صنعت قهوه در کنیا اغلب به عنوان یکی از پیشرفته ترین جهان شناخته می شود این به لطف سیستم تعاونی تولید ، فرآوری و بازاریابی است.
تسهیلات تحقیقاتی پیشرفته و صادرات حراج آزاد را که تصور می شود کلید موفقیت است ،حفظ کرده اند.

حتما بخوانید:   قهوه اسپشیالیتی چیست؟

قهوه خوب کنیا پر جنب و جوش و در عین حال تمیز و شفاف است ، معمولاً بسیار مناسب ومتعادل است. بهترین قهوه های کنیا تازه رست شده های محلی هستند ، که کارگزاران و همچنین کشاورزان مستقیم در داخل کنیا روی آنها کار می کنند و می توانند تنظیماتی را
برای رشد و پردازش انجام دهند. به همین ترتیب ، کشاورزان قادر به اطلاع در مورد تغییرات و تحولات غیر منتظره در قهوه ها هستند تا بتوانند در فرآیند رست اصلاحاتی انجام دهند.
خاکهای آتشفشانی کنیا و آب و هوای معتدل منطقه و همچنین نور خورشید استوایی ایده آل باعث رشد تنوع انواع گیاهان قهوه می شود
SL 28
SL 34
K7
Ruiru 11
باتیان
این گونه ها ، کنیا را به سازنده ترین قهوه با کیفیت برتر دنیا تبدیل می کنند.

ارقام قهوه تجاری تولید شده توسط کنیا

Ruiru 11 :  در آزمایشگاه تولیده شده و در برابر بیماری زنگ زدگی برگ قهوه و آفت مقاوم
است .
SL 34 : در ارتفاعات بالاتر با بارندگی فراوان رشد می کند.
SL 28 : در ارتفاعات زیاد و متوسط ​​رشد می کند و زنگ زدگی برگ قهوه مشکلی چندان
مهم آن محسوب نمی شود.
k7 : در ارتفاعات پایین تر رشد می کند و در برابر زنگ زدگی برگ قهوه آسیب پذیر است .
Batian : در برابر آفت مقاوم است و از سایر گونه ها زودتر رشد می‌کند.
درجه بندی و طبقه بندی قهوه در کارخانه ها انجام می شود ابتدا پوست برداشته می شود
و سپس دانه ها با درجه بندی مکانیکی گرفته می شوند. این طبقه بندی بسته به اندازه ،شکل و وزن دانه های قهوه بستگی دارد.

E :  (دانه‌های فیلی) این دانه‌ها بزرگ‌ترین اندازه دانه قهوه کنیا هستند.
AA : دانه های بزرگی هستند که معمولا به بالاترین قیمت به‌فروش می‌ رسند.
AB : ترکیبی از دانه های A و B هستند.
PB (Peaberry) : (درون میوه آن به جای دو دانه‌ ی قهوه یک دانه‌ ی گرد و مدور تشکیل می‌شود).
C  :  یک محصول با چگالی کم ( دانه‌های کوچک‌تر از دانه‌های AB است).
TT: قهوه ای که از درجه های دیگر ، خرده‌های دانه‌های بزرگ‌تر تشکیل شده .
T: کوچکترین  قهوه ، معمولاً شکسته و معیوب است
علاوه بر این نمرات ، mbuni وجود دارد که شامل دانه‌های بی‌کیفیت و فرآوری‌شده به روش خشک است یا به عنوان mbuni سنگین (MH) یا mbuni سبک (ML) طبقه بندی می شود.
نوشیدنی مزه دار تلخ را تولید می کند و معمولاً قیمت پایین تری نسبت به قهوه استاندارد می گیرد.
نمرات دانه های قهوه کنیا شامل کنیا E (Elephant Bean) ، کنیا PB ( Peaberry ) ، کنیا AA کنیا AB ، کنیا C ، کنیا TT و  T و کنیا MH / ML است. عمده قهوه مخصوصی که توسط واردکنندگان به فروش می رسد ، درجه AA کنیا است .
خود کنیایی ها چای را به قهوه ترجیح می دهند و تنها در چند دهه گذشته قهوه نوشیدن در منطقه آغاز شده است. کنیایی ها از کشوری که بهترین و محبوبترین قهوه را در سطح جهان
تولید می کند ، راه های مختلفی برای لذت بردن از قهوه خود دارند.
رایج ترین اما Kahawa Chungu (قهوه تلخ) است مورد علاقه افراد مسن سواحلی می باشد و معمولا در فنجان های مینیاتوری سرو می شود. روی اجاق زغالی، داخل کتری برنجی بلند به همراه زنجبیل، هل،دارچین و یا سایر ادویه جات دم می شود ( اغلب با خرما و دیگر
خوراکی­های شیرین نوشیده می­ شود).
Kahawa Chungu غالباً به عنوان یک ماده آفروفیزیک مورد حمایت قرار می گیرد زیرا به گردش خون و هوشیاری کمک می کند.

حتما بخوانید:   آموزش تهیه و درست کردن قهوه آمریکایی

مواد لازم برای تهیه (قهوه تلخ) Kahawa Chungu

دانه تازه

یک چوب دارچین

۳ دانه هل

آب سرد

ممکن است شما دوست داشته باشید