خواص قهوه تلخ | قهوه تلخ برای چی خوبه؟

طبع قهوه تلخ سرد و خشک میباشد و کالری یک فنجان قهوه تلخ ۲ تا ۵ کالری است. قهوه تلخ سبب می‌شود کمتر احساس خستگی داشته باشید و هشیاری شما را زیادتر می کند. این خاصیت به جهت وجود یک ماده‌ی محرک در قهوه به نام کافئین است که در واقع، معروف ترین ماده‌ی روان‌گردان در جهان است. کافئین یکی از معدود مواد طبیعی می باشد که خاصیت چربی‌سوزی آن، در عمل، اثبات شده است. کافئین، سیستم عصبی را تحریک نموده و این کار باعث می گردد که سیگنال‌ شکستن چربی بدن به سلول‌ها فرستاده بشود.

با توجه به بعضی دلایل، میزان ابتلا به دیابت نوع ۲ در کسانی‌ که قهوه مصرف می‌کنند، به طور چشمگیری پایین میباشد.

نوشیدن قهوه احتمال ابتلا به آلزایمر را خیلی کم می کند.

طبق مطالعات انجام شده، مصرف قهوه خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را بین ۳۲ تا ۶۰ درصد کاهش می‌دهد.

ثابت شده است که قهوه می‌تواند در برابر سیروز، از کبد محافظت کند. کسانی‌ که هر روز ۴ فنجان یا بیشتر قهوه ‌می‌نوشند، ۸۰ درصد کمتر در معرض این بیماری هستند.

زنانی که هر روز ۴ فنجان یا بیشتر قهوه می‌خوردند، ۲۰ درصد کمتر دچار افسردگی می‌شوند.

قهوه، به ظاهر، مقابل انواعی از سرطان از جمله سرطان کبد و روده‌ی بزرگ، خاصیت دفاعی دارد. سرطان کبد، سومین دلیل عمده‌ی مرگ در دنیا است، در حالی که سرطان روده بزرگ در رده‌ی چهارم قرار دارد.

مطالعات انجام شده با این افسانه که قهوه، خطر بیماری‌ قلبی را افزایش می‌دهد، مغایر است.

با در نظر گرفتن اینکه قهوه احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش می‌دهد، منطقی به نظر می‌رسد که منجر به افزایش عمر انسان شود.

قهوه در رژیم غذایی غربی، بزرگترین منبع آنتی‌اکسیدان‌ها‌ قلمداد می‌شود.

نقش قهوه تلخ در حافظه

خواص قهوه تلخ در پروسه یادگیری به شما قدرت میدهد. در مطالعه ای در سال ۲۰۰۵ به وسیله انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی ، مشخص گردید که مصرف دو فنجان قهوه کافئین دار ممکن است، سبب بهبود حافظه و افزایش سرعت واکنش فرد بشود.

بهتر است بدانید، نتایج تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد نشان داد. که آیا زنان ۶۵ ساله و بالاتر که ۳ فنجان قهوه در طول روز می نوشند ، به طور قابل توجهی حافظه قوی تری دارند و از نظر حافظه اختلالی نسبت به کسانی که یک فنجان می نوشند ندارند.

کمتر شدن خطر ابتلا به سرطان با نوشیدن قهوه تلخ

از مهمترین خواص سلامتی قهوه تلخ که باید بدانیم کاهش خطر سرطان می باشد. تصور میشود که مصرف قهوه با کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد ، سرطان پستان ، سرطان پروستات ، چاقی و انسولین یا استروژن در ارتباط است. تحقیقات انجام شده در سوئد در سال ۲۰۰۸ نشان داد که مصرف ۲-۳ فنجان قهوه در روز می تواند خطر سرطان را کاهش یا پیشگیری نماید.

حتما بخوانید:   آب در قهوه | مولکول آب

افزایش دوپامین با قهوه تلخ

دوپامین هورمونی بوده که سبب ایجاد احساس لذت می شود. Huffpost در مقاله ای ترشح هورمون هایی مانند دوپامین یا سروتونین را از طریق مصرف روزانه قهوه از طریق مطالعه هاروارد برجسته میکند.

از خواص قهوه تلخ میتوان کمک به کاهش وزن هم اشاره داشت.

در مقیاس کوچک، قهوه میتواند کمی متابولیسم شما را افزایش دهد، به این معنی که شما مقداری کالری اضافی می سوزانید. به ویژه ماده اصلی چربی سوز است.
مقاله ای در Optimyself به شما امکان می دهد همه چیزهایی را که مصرف قهوه و کاهش وزن را مرتبط می کند، بدانید.

معرفی مواد مغذی قهوه تلخ

در هر فنجان قهوه تلخ ترکیباتی زیر شامل هستند:
۱۰ درصد از نیاز روزانه به ویتامین B2
، ۵ درصد از نیاز ویتامین B5،
۳ درصد از مصرف منگنز و پتاسیم،
۲ درصد از توصیه های روزانه منیزیم و ویتامین B3

هر چند قهوه کالری ندارد، ولی نوشیدن قهوه به شما این امکان را می دهد که به لطف ویتامین ها سالم تر باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید