خشک کردن، یکدست سازی و صادرات دانه های قهوه

 

مرحله چهارم: خشک کردن دانه های قهوه

اگر گیلاس های قهوه به روش مرطوب عمل آوری شده باشند، هنوز نیاز است که رطوبت آنها گرفته شود تا به ۱۱ درصد برسد. این میزان از رطوبت بهترین حالت برای انبار کردن دانه های قهوه است. گیلاس های قهوه پس از عمل آوری به روش مرطوب را هم می توان زیر آفتاب پهن کرد و هم می توان درون دستگاه های خشک کن ریخت. دانه های قهوه خشک شده که به آن قهوه پوست کاغذی نیز می گویند را پس از خشک کردن تا زمانی که آماده صادرات بشوند، درون کیسه هایی از جنس چتایی (کنف هندی) یا سیسال نگه داری می کنند.

مرحله پنجم: یکدست سازی و صیقل کاری دانه های قهوه

پیش از صادر کردن قهوه، دانه های قهوه پوست کاغذی را طی فرآیندی عمل آوری می کنند. ابتدا با استفاده از دستگاه پوست کنی تمام غلاف های نازک باقی مانده را از گیلاس ها جدا می کنند. بعد از این فرآیند، ممکن است مقداری پوست نقره ای رنگ روی دانه های قهوه باقی مانده باشد. اگرچه این ذرات نقره ای تأثیر بسیار اندکی روی کیفیت قهوه می گذارند، بعضی از کارخانه ها جهت زدودن این ذرات، آنها را طی فرآیندی صیقل می دهند. در بازار دانه قهوه صیقل داده شده از ارزش بیشتری برخوردار است. این مرحله کاملا اختیاری است و بسیاری انجام آن را ضروری نمی دانند.

پس از این دو مرحله، قهوه آماده صادر شدن است؛ اما ابتدا رنگ و شکل ظاهری دانه های قهوه مورد بررسی قرار می گیرد تا مبادا ایرادی داشته باشد. اندازه دانه های قهوه با گذشتن از روی صفحه هایی مورد بررسی قرار می گیرد و سپس با استفاده از روش پنوماتیک و فشار هوای زیاد، دانه های سنگین از دانه های سبک تفکیک می شود.

سایز دانه های قهوه را با مقیاسی از ۱۰ تا ۲۰ معین می کنند. این رقم بر مبنای یک/شصت و چهارم اینچ و بر اساس قطر دانه قهوه در نظر گرفته می شود؛ یعنی قطر یک دانه قهوه با سایز ده، ۶۴/۱۰ اینچ و قطر یک دانه قهوه با سایز پانزده، ۶۴/۱۵ اینچ است.

سر آخر هم دانه های قهوه ای که از لحاظ اندازه، وزن، رنگ، شکل مناسب نیستند، با استفاده از دست یا دستگاه سوا می شوند. در بسیاری از کشورها این کار را هم با دست و هم با دستگاه انجام می دهند تا مطمئن شوند هیچ دانه معیوبی صادر نخواهد شد.

مرحله ششم: صادرات دانه های قهوه

قهوه های یکدست شده و صیقل خورده که حالا دیگر قهوه سبز نامیده می شوند، پس از بسته بندی در کیسه هایی از جنس چتایی (کنف هندی) یا سیسال به کشتی های کانتینر بر یا کشتی های باربری فله منتقل می شوند تا به سایر نقاط جهان فرستاده شوند.

حتما بخوانید:   فرنچ پرس

 

ممکن است شما دوست داشته باشید