جالب ترین تاثیرات قهوه در ورزش و بدنسازی

یکی از محبوب ترین نوشیدنی هایی که قبل از ورزش  توسط ورزشکاران استفاده می شود قهوه است. قهوه سرشار از کافئین و کم هزینه میباشد و یک نوشیدنی بسیار موثر برای افزایش عملکرد شما در هنگام ورزش به شمار می رود..
فقط کافی است بدانید که زمان و مقدار مناسب مصرف قهوه برای ورزشکارارن، کدام است. در این مقاله با ما همراه باشید تا آن را باهم بررسی کنیم.
برخلاف توصیه‌های عموم که قهوه را مسبب بالا رفتن فشار خون می‌دانند، به نظر می‌رسد از نظر علمی فواید زیادی برای مصرف قهوه پیش از ورزش وجود دارد. در تحقیقی تازه در اسپانیا که در مجله‌ی «تغذیه ورزشی و متابولیسم تمرینات ورزشی»منتشر شده، معلوم شده ورزشکارانی که پیش از تمرینات بدنی کافئین مصرف می‌کردند تا سه ساعت بعد از اتمام تمرین، ۱۵ درصد بیشتر از گروه کنترلی که دارونما مصرف کرده‌ بودند، کالری سوزاندند.

فواید نوشیدن قهوه قبل از تمرین

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است. قهوه یک منبع طبیعی از کافئین، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی میباشد.

خیلی از افراد قبل از ورزش کافئین مصرف می کنند تا انرژی بیشتری پیدا کنند و بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند.

در حقیقت تحقیقات زیادی درباره کافئین به عنوان یک تقویت کننده عملکرد در زمینه تمرینات کاردیو و قدرتی انجام شده است. مزایای قهوه در ورزش شامل این موارد میشود:

افزایش توانایی عضلانی، استقامت و قدرت
افزایش استقامت هوازی
بهبود عملکرد در دو و میدانی، پرش و پرتاب
ذخیره گلیکوژن و استفاده از چربی به عنوان منبع اصلی سوخت
افزایش تمرکز و هوشیاری

 

قهوه خوب

قهوه بعد از ورزش

آن دسته از افرادی که انجام تمرینات ورزشی سخت را در برنامه روزانه خود دارند یا حدود یک ساعت در روز پیاده‌روی سریع انجام می‌دهند، تمایل دارند بعد از ورزش قهوه بنوشند. درست است که یک فنجان قهوه بعد از ورزش شما را سرحال می‌کند، اما تاثیری بر سوزاندن کالری ندارد.

در واقع بهتر است که قبل از شروع حرکات ورزشی قهوه بدون شکر بنوشید. از مهمترین تاثیرات نوشیدن قهوه قبل از ورزش این است که به شما کمک می‌کند، کالری بیشتری بسوزانید. کافئین موجود در قهوه باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول می‌شود و در نتیجه شما انرژی بیشتری برای انجام تمرینات خواهید داشت.

تحقیقی بر روی تاثیر نوشیدن قهوه قبل از ورزش انجام شد که در آن مشخص شد، افرادی که قهوه می‌نوشند، مدت زمان بیشتری ورزش می‌کنند و دیرتر خسته می‌شوند. بالا رفتن انرژی بدن باعث افزایش سوخت‌وساز می‌شود و چربی‌سوزی در بدن را زیاد می‌کند.

زمان و مقدار مصرف قهوه قبل از ورزش

بیشتر محققان توصیه می کنند که بهترین زمان نوشیدن قهوه ۴۵ تا ۶۰ دقیقه قبل از ورزش میباشد تا کافئین وارد جریان خون شما شود و به اوج اثربخشی خود برسد.

حتما بخوانید:   خرید قهوه در اصفهان

انجمن بین المللی تغذیه ورزشی بر این باور است بهترین قهوه برای ورزشکاران قهوه ایست که به ازای هر ۱ کیلوگرم از وزن بدن، میزان ۲ تا ۴ میلی گرم کافئین به بدن برساند. یعنی مثلاً اگر شما ۶۸ کیلوگرم وزن دارید، حدود ۱۳۵ تا ۴۰۵ میلیگرم کافئین نیاز خواهید داشت.

از آنجایی که یک فنجان متوسط قهوه تقریباً ۱۰۰ میلی گرم کافئین دارد، نوشیدن ۱ تا ۲ فنجان قهوه ۴۵ تا ۶۰ دقیقه قبل از ورزش به راحتی کافئین مورد نیاز برای ورزش شما را فراهم می کند.

از آنجایی که قهوه روبوستا بیشترین مقدار کافئین را دارا میباشد بهترین قهوه برای ورزشکاران محسوب می شود. بهتر است از قهوه ای استفاده کنید که صد درصد و یا بیشتر آن روبوستا باشد و رست های مدیوم تا دارک مناسب تر می باشد چرا که محتوای کافئین بیشتری دارد.

تأثیر قهوه در افراد مختلف، متفاوت است

بدن شما منحصر به فرد است. بنابراین ، نباید انتظار داشته باشید که تجربه شما در مورد مصرف قهوه و کافئین همانند تاثیر آن بر روی سایر افراد باشد. این به این معنی است که حداقل مقدار مصرف قهوه برای بهره مندی از فواید آن برای هر کس منحصر به فرد است.

ورزش بدنسازی نیاز دارد که شما در مورد تغذیه خود دقیق باشید و اگر می خواهید به اهداف جدی برسید، چاره ای جز این کار نخواهید داشت. برای این امر نیاز است که کافئین خود را از منبعی دریافت کنید که بتواند مقادیر مشخصی از کافئین را برای شما فراهم کند. می توانید میزان مصرف کافئین را از این طریق با دقت اندازه گیری کنید. شما می‌ توانید میزان مصرف را براساس واکنش منحصر به فرد خود نسبت به آن تنظیم کنید. این کار به شما کمک می‌ کند از حدس و گمان در مورد نوشیدن قهوه اجتناب کنید و تنها کاری که باید بکنید این است که صبر کنید تا کافئین روی بدنتان اثر بگذارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید