تفاوت کافه لاته با کاپوچینو

آشنایی با کاپوچینو

یکی از محبوب‌ترین قهوه‌های دنیا کاپوچینو می باشد. کاپوچینو یکی از قهوه‌های تخصصی باریستاهای ایتالیایی است و نخستین بار در ایتالیا این قهوه کشف شد.

کاپوچینو و بسیاری دیگر از قهوه‌هایی که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم بر پایه اسپرسو می باشد یعنی برای تهیه کردن آن‌ها نخست باید قهوه اسپرسو خود را به یکی از روش‌های استفاده از موکاپات یا استفاده از دستگاه اسپرسوساز درست کرده باشید سپس طبق ترکیباتی که به اسپرسو اضافه می‌کنید نوشیدنی جدید درست می‌شود.

تفاوت لته با کاپوچینو

کاپوچینو و لته بسیار شبیه هم می باشند و بسیار مشاهده شده است که بعضی باریستاهای کافه‌ها هم این دو نوع قهوه را کاملا مشابه هم تهیه می‌کنند. ولی این دو قهوه طبق نوع لایه‌های بکار رفته در آن از هم تفکیک می‌شوند.

آشنایی با لایه‌های کاپوچینو

کاپوچینو از سه لایه تشکیل می‌شود. لایه‌ی اول یک شات قهوه اسپرسو می باشد. لایه‌ی دوم یک شات شیر جوشیده و لایه‌ی سوم و لایه پایانی یک شات شیر کف کرده به صورت فوم می باشد.

طرز تهیه کاپوچینو

برای تهیه کردن قهوه کاپوچینو نخست قهوه اسپرسو را با موکاپات و یا دستگاه اسپرسوساز درست نمایید سپس به میزان قهوه اسپرسو شیر گرم شده به آن اضافه کنید و در پایان به میزان قهوه اسپرسو و شیر گرم شده فوم به آن اضافه کنید.

میزان بکار رفته شده قهوه اسپرسو، شیر گرم شده و فوم شیر در کاپوچینو برابر می باشد.

بعضی مواقع برای خوش عطر و خوش طعم شدن کاپوچینو به آن دارچین و شکلات رنده شده هم اضافه می‌کنند.

منظور از لته چیست؟

لته همانند کاپوچینو و امریکانو نوعی نوشیدنی بر پایه‌ی قهوه اسپرسو می باشد و تنها لایه‌های بکار رفته شده در کاپوچینو و لته مختلف می باشد.

معرفی لایه‌های لته

لته از سه لایه درست می‌شود. لایه‌ی نخست یک شات قهوه اسپرسو می باشد. لایه‌ی دوم یک و نیم شات شیر جوشیده و لایه‌ی سوم و لایه پایانی نیم شات شیر کف کرده به صورت فوم می باشد.اگر توجه کرده باشید تفاوت لته و کاپوچبنو در نیم لایه شیر گرم شده و فوم شیر است.

لته نوعی کاپوچینو می باشد که میزان شیر جوشیده بیشتر و فوم کمتری نسبت به کاپوچینو دارد.

برخلاف کاپوچینو که یکی از قهوه‌هایی می باشد که در ایتالیا کشف شده، لته نخستین بار در سیاتل آمریکا و توسط آقای دیوید شومر در سال ۱۹۸۰ میلادی کشف شد. هدف اولیه از کشف لاته تهیه کردن نوشیدنی با تلخی و سنگینی کمتر بود. امروزه لته بیشتر در آمریکا و اروپا استفاده می‌شود.

حتما بخوانید:   شیر

استانداردهای حجم لته و کاپوچینو در کشورهای گوناگون و در کافه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد ولی در بسیاری از نقاط و کافه‌ها حجم لته از کاپوچینو بیشتر می باشد. یکی از علت های این امر کاهش تلخی و سنگینی لته نسبت به کاپوچینو می باشد.

یکی از سبک‌های لته که این روزها در کافی شاپ‌ها بسیار دیده می‌شود لته آرت می باشد. لته آرت همان لته است که باریستاها با هنرنمایی فوم و شیر را به آن اضافه می‌کنند و طرح‌های زیبا بر روی آن ایجاد می‌کنند.

امروزه در بیشتر کافه‌ها در سراسر جهان لته را با انواع ترکیبات دیگر از جمله خامه، بستنی، وانیل و غیره نیز سرو می کنند.

معرفی فلت وایت

فلت وایت اسم کمتر آشنایی در بین مردم می باشد و فقط این اسم در منوی کافه‌ها به مشاهده می شود در صورتی که بیشتر طرفداران قهوه این نوشیدنی را بدون دانستن اسم آن هر روز در خانه‌ی خود میل می‌کنند.

منظور از فلت وایت چیست؟

اگر بخواهیم به طور ساده فلت وایت را معرفی نماییم باید بگویم که این نوشیدنی همان کاپوچینو و لته می باشد که در آن دیگر خبری از فوم نمی باشد و فقط لایه‌ی خیلی نازکی از حباب شیر روی آن واقع شده است.

یکی از گلایه‌هایی که بیشتر طرفداران قهوه دارند خراب کردن کاپوچینو و نداشتن لایه‌ی فوم در کاپوچینو می باشد. علت عدم ایجاد فوم قوی در کاپوچینو و لته‌هایی می باشد که در منزل تهیه می‌شود.

پس فلت وایت نوشیدنی با طعم قوی‌تری از قهوه با شیر میکرو فوم می باشد. فلت وایت شباهت بسیاری به لته دارد ولی برای تهیه کردن آن شیر از ته پارچ (یعنی شیری که کف نکرده و غلیظ تر است) به شات اسپرسو اضافه می‌شود. البته در برخی کافه ها بین فلت وایت و لته تفاوتی قائل نمی‌شوند و هر دو را یکی می‌دانند.

معرفی ترکیبات لته آرت

هنر لاته مخلوطی می باشد از کرما، که یک امولسیون از روغن قهوه و قهوه دم کرده است. و میکرو فوم، که یک کف هوا در شیر است.شیر به خودی خود امولسیونی از کره چربی در آب می باشد. در صورتی که قهوه مخلوطی از مواد جامد قهوه در آب است.هیچ یک از این این ترکیبات پایدار نمی باشند. کرما از اسپرسو پراکنده می شود، در صورتی که میکرو فوم از کف خشک تر و شیر مایع جدا می شود.هر دو در عرض چند ثانیه به طور قابل توجهی تخریب می شوند، پس در نتیجه هنر لاته فقط به مدت کوتاه ادامه پیدا می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید