تاثیر قهوه بر کاهش احتمال ابتلا به دیابت

پیش از این مطالعات انجام شده در این زمینه با دیده تردید نسبت به تاثیر قهوه بر کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌نگریست. اما محققان دانشگاه ‌UCLA به نتایجی رسیده‌اند که ثابت می‌کند قهوه می‌تواند اثر کاهنده  در برابر ابتلای افراد به این بیماری داشته باشد. این تحقیقات نشان می‌دهد کافئین موجود در قهوه از طریق تاثیر بر پروتئینی به‌نام SHBG یا Sex Hormone-Binding Globulin که تنظیم‌کننده‌ی  فعالیت‌های بیولوژیکی هورمون‌های جنسی بدن است٬ شانس ابتلا به دیابت ۲ در خانم‌ها را پایین می‌آورد.

به گزارش فاکس نیوز در این تحقیق سوابق پزشکی و عادات قهوه‌نوشی ۳۵۹ زن مبتلا به دیابت و ۳۵۹ زن سالم به مدت ۱۰ سال تحت بررسی و مطالعه قرار گرفت. پس از پایان این تحقیق پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که زن‌هایی که به‌طور متوسط روزی ۴ فنجان قهوه می‌نوشند، نسبت به آن‌هایی که اصلا قهوه نمی‌نوشند سطح بالاتری از پروتئین SHBG در خون‌شان وجود دارد و نیز ۵۶ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند. نتایج این تحقیق همچنین روشن ساخت که میزان نوشیدن قهوه نسبت عکس با احتمال ابتلا به این نوع از دیابت دارد.

موسسه دیابت آمریکا اما نتایج این تحقیق را تایید نکرده است. محققان این موسسه معتقدند آزمایشات بیشتری در این زمینه باید انجام شود تا بتوان به‌یقین در این زمینه اظهار نظر کرد.

گفتنی‌ست هر ۶ اونس قهوه معمولی (معادل ۱۷۰ گرم) حاوی ۱۰۳ میلی‌گرم کافئین است.

کافئین موجب بالا رفتن فشار خون در بعضی از افراد می‌شود.

علاوه بر این افزودن شیرین‌کننده‌های سرشار از کالری و نیز انواع شیرهای خامه‌ای پرچرب می‌تواند اثرات سودمند احتمالی نوشیدن قهوه را خنثی کند.

حتما بخوانید:   بررسی انواع دانه قهوه
منبع سایت آی کافه
ممکن است شما دوست داشته باشید