تاثیر قهوه برای کرونا

چندی قبل یک ویروس نوظهور از چین آغاز به پخش شدن نمود به اسم ویروس کرونا که قدرت سرایت بسیار زیادی نیز دارد. با توجه به نوظهور و ناشناخته بودن این ویروس بیشتر اشخاص  مواد خوراکی مثل مصرف قهوه در کرونا را برای درمان این ویروس مفید معرفی کرده و یا آنها را در ابتلا به این ویروس سودمند می خواندند. از این رو یکی از مهمترین مسائل در این زمینه تاثیر کافئین بر ویروس کرونا می باشد.در این مقاله ما قصد داریم تاثیر قهوه بر روی ویروس کرونا را بررسی نماییم.

آشنایی با تاثیرات قهوه بر سیستم ایمنی بدن

منظور از تاثیر قهوه بر ویروس کرونا چیست؟ بعد از ظهور ویروس کرونا مردم جهان برای زنده ماندن حاضر بودند کلیه خوراکی هایی را که برای سیستم ایمنی مفید است را امتحان نمایند. یکی از این مواد موثر و تاثیر گذار بر روی سیستم ایمنی انسان کافئین می باشد. چون کافئین آنتی اکسیدان بوده و با تخریب رادیکال های آزاد سیستم ایمنی بدن را بالا برده و به عدم ابتلا به ویروس هایی مثل ویروس کرونا جلوگیری می کند.

علت مصرف قهوه در کرونا

  • با دارا بودن آنتی اکسیدان از ورود رادیکال های آزاد به بدن و در نتیجه ضعیف شدن بدن پیشگیری می کند.
  • با بالا بردن توان بدنی انرژی شما را برای انجام فعالیت های ورزشی افزایش می دهد.
  • ورزش کردن خود راهی برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن می باشد.

تاثیرات کافئین قهوه بر روی ویروس کرونا

تحقیقات صورت گرفته در خصوص تاثیرات کافئین روی ویروس نشان از آن دارد که کافئین توانایی مهار کردن ویروس ها را تا حدود بسیاری دارد. البته این موضوع دلیل بر اثر صددرصدی کافئین در ابتلا بر ویروس کرونا نمی باشد. ولی مصرف قهوه در کرونا می تواند در پیشگیری از ابتلا و سرعت بهبودی بعد  از مبتلا شدن به ویروس اثر بگذارد. در واقع می توان گفت کافئین ویروس کرونا را به طور کامل غیرفعال نمی کند. ولی سرعت تکثیر این ویروس در بدن را تا حد بسیاری کاهش می دهد. شاید بتوان تاثیر کافئین موجود در قهوه بر ویروس کرونا را از جهات زیر مورد بررسی قرار داد:

  • همانگونه که توضیح دادیم، کافئین موجب بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می شود که در تاثیر بر ابتلا به این ویروس موثر می باشد.
  • با توجه به اینکه در درمان بیماری های ویروسی نوشیدنی های گرم می تواند انتخاب مناسبی باشد، پس یک فنجان قهوه داغ نیز می تواند تاثیری روی این ویروس داشته باشد.
حتما بخوانید:   بهترین روش تهیه قهوه عربی

آیا امکان دارد برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا کافئین مصرف کرد؟

با توجه به ناشناخته بودن ویروس کرونا نمی توان به طور یقین اعلام کرد که صرف و یا عدم استفاده از چه موادی در ابتلا یا بهبودی این بیماری نقش دارد. ولی به دلایل زیر می توان برای جلوگیری از ویروس کرونا اقدام به خوردن قهوه در زمان کرونا نمود:

  • کافئین حاوی منیزیم و پتاسیم می باشد که این مواد معدنی در بالا بردن توان بدن در برابر بیماری های ویروسی نقش بسیار مهمی دارند.
  • نقش آنتی اکسیدانی کافئین از ورود رادیکال های آزاد به بدن و ایجاد ضعف جسمانی و به دنبال آن ابتلا به یک بیماری ویروسی مانند کرونا پیشگیری خواهد کرد.

آیا امکان دارد در دوره ابتلا به کرونا کافئین مصرف کرد؟

در پاسخ به این سوال که آیا می توان در دوره ابتلا به کرونا کافئین مصرف نمود یا خیر، باید گفت بله شما می توانید در این دوره اقدام به مصرف قهوه در زمان کرونا نمایید. می توانید به این منظور از دستورالعمل های زیر بهره مند شوید:

  • شما می توانید از چای که حاوی مقداری کافئین بوده و به عنوان تهیه دمنوش در دوره ابتلا به کرونا از گیاهانی که خاصیت ضد التهابی دارند، مثل گل گاوزبان یا آویشن در چای خود استفاده کنید. چون این گیاهان نیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر گذار هستند.
  • هیچ ممنوعیتی مبنی بر عدم مصرف قهوه در کرونا وجود ندارد و حتی شما به علت گرم بودن و داشتن آنتی اکسیدان می توانید با خیالی آسوده از این نوشیدنی در دوره ابتلا به کرونا استفاده کنید.

آشنایی با گیاه قهوه

 قهوه نام درخت گلداری می باشد که میوه‌ای شبیه به گیلاس دارد. گل‌های این درخت خوش عطر به رنگ سفید هستند. درخت قهوه از جمله گیاهانی می باشد که در نواحی گرمسیری رشد می‌کند و طبق محل کشت به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود.

درختان قهوه دارای ارتفاع‌های مختلفی هستند که بین ۳ تا ۱۰ متر متغییر است. همیشه درختان قهوه پس از گذشت حداقل ۳ سال آغاز به بار دهی و میوه دادن می‌کنند ولی این زمان امکان دارد تا ۵ سال نیز طول بکشد.

آنچه که امروز ما به عنوان قهوه می‌شناسیم میوه و یا گیلاس درخت قهوه می باشد که پس از برداشت، پوست آن کنده شده و دانه‌های سبز رنگ آن که همان قهوه سبز می باشد جدا شده است، سپس این قهوه‌های سبز روی حرارت برشته شده و تبدیل به دانه‌های قهوه‌ای قهوه شده که ما مصرف می‌کنیم.

تاریخچه قهوه

نخستین نشانه های قهوه در قرن یازدم در اتیوپی اتفاق افتاد همان گونه که اشاره کردیم همه چیز زیر سر بز های آن چوپان بود! پس از کشف این دانه مردم آن کشور دانه های قهوه را با روغن های حیوانی مخلوط می کردند که موجب افزایش انرژی آنان می شد.

حتما بخوانید:   قهوه دمی یا اسپرسو، جدالی بی‌پایان بر سر برتری

بعد از گذشت چند قرن، قرن چهاردهم قهوه وارد عربستان شد و مردم آن درست همانند مردمان اتیوپی قهوه را مصرف می کردند که بعد از مدتی قهوه در یمن کشت می شد. به علت  ممنوعیت نوشیدن نوشیدنی های الکی در جهان اسلام، قهوه شهرت بسیاری یافت و جایگزین مناسبی برای مسلمانان بود و مسلمانان پله ای برای انتشار قهوه در جهان شدند.

پس از عربستان و یمن نوبت به پادشاهان و ثروتمندان ترکیه رسید، قهوه در آن کشور به شکل قهوه ترک امروزی تهیه و سرو می شد. و به علت نزدیک بودن ترکیه به کشور های اروپایی، در قرن شانزدهم قهوه کم کم به ایتالیا و فرانسه و سپس انگلستان سفر کرد، و کافه ها در این کشور های شروع به فعالیت کردند.

نتیجه نهایی از تاثیر کافئین بر ویروس کرونا

همانگونه که گفته شد، ویروس کرونا یک ویروس ناشناخته بود که با تغییر دادن رفتارهای خود و به زبان دیگر جهش کردن افزایش اطلاعات ما را در این مورد ناقص می گذارد. ولی نکته ای که در این مورد حائز اهمیت است، این است که هر ویروسی با هرتوان تکثیر و همه گیری تنها در دو صورت نمی تواند ما را شکست دهد. آن هم بالا بودن سیستم ایمنی بدن و مورد دوم رعایت کردن پروتکل های بهداشتی است.

به منظور بالا بردن سیستم ایمنی باید از مصرف خوراکی های بدون ارزش غذایی جلوگیری کنید. همچنین به جای آن به خوردن موادی که سیستم ایمنی مارا تقویت می کنند، روی بیاورید. مثل پروتئین ها و مواد آنتی اکسیدان مانند کافئین.

ممکن است شما دوست داشته باشید