با قهوه جوش چگونه قهوه درست کنیم؟

قهوه یکی از نوشیدنی هایی می باشد که امروزه مورد علاقه بیشتر جوانان ، زنان ، مردان و … می باشد. قهوه به علت داشتن کافئین ، گاهی برای پیشگیری از خوابیدن مورد استفاده قرار می گیرد.

قهوه دارای خاصیت های بسیاری از جمله : درمان سردرد ، آرام بخش بودن ، ضد افسردگی و … می باشد وگاهی  افراد به علت خواص موجود در قهوه از آن استفاده می کنند. قهوه انواع گوناگونی دارد ، از جمله قهوه ترک ، قهوه عربی و …. هر کدام از این نوع قهوه ها را می توان با روش های خاص خود تهیه نمود و از آن استفاده کرد.

برای نوشیدن یک قهوه با کیفیت باید به افراد و اماکنی که در طرز تهیه قهوه مهارت دارند مراجعه کنید. برای تهیه هر کدام از قهوه ها به وسایل و دستگاه های متفاوتی مثل قهوه ساز و… احتیاج است.

قهوه را می توان با دیگر مواد ، مانند شیر و… مخلوط کرد و از آن ها ترکیبات خوشمزه ای درست کرد. قهوه را می توان با شکر شیرین کرد و بعد از آن میل کرد. ولی برای کسانی که قند خون بالا دارند ، برای شیرین کردن قهوه ، شکر مناسب نیست و باید از عسل و… برای شیرین کردن قهوه استفاده کنند. در این مقاله به طرز تهیه قهوه با قهوه جوش می پردازیم.

نحوه تهیه قهوه در منزل با قهوه جوش

افرادی که با طرز تهیه قهوه آشنایی ندارند ، نمی توانند قهوه را در منزل خود تهیه کنند ، وسایل مورد احتیاج قهوه را در خانه ندارند ، می توانند قهوه فوری را از مغازه ها و فروشگاه ها و … خریداری نمایند.

قهوه فوری به شکل پودر می باشد و در بسته های متفاوت(شیشه ای، قوطی و …) قرار دارد. برای تهیه آن کافی است پودر قهوه موجود در بسته را با آب جوش در یک لیوان مخلوط نمایید.

افرادی که دوست دارند قهوه با کیفیت و خوشمزه میل کنند و خود قادر به تهیه آن در منزل نیستند ، می توانند به کافی شاپ ها مراجعه کنند و در آن جا قهوه مورد دلخواه خود را سفارش دهند و بعد از حاظر شدن میل کنند.

در کافی شاپ ها و … به علت مهارت افراد در طرز تهیه انواع قهوه ها و به علت وجود دستگاه های گوناگون و گران‌قیمت برای تهیه انواع قهوه مورد دلخواه مشتریان ، استفاده از قهوه های مرغوب ،  قهوه تهیه و آماده شده خوشمزه تر و با کیفیت تر از قهوه تهیه شده در منزل می باشد.

(البته با توجه به افزایش علاقه مردم به قهوه زیاد بودن تعداد مراکز تهیه قهوه ، همه آن ها معتبر نیستند و برای سفارش قهوه باید به مراکزی رجوع کنید که در طرز تهیه قهوه مهارت کافی داشته باشند ، از مواد با کیفیت در قهوه استفاده کنند و هزینه دریافتی برای قهوه آماده شده متناسب با نوع و کیفیت قهوه باشد)

حتما بخوانید:   معرفی قهوه ایتالیایی لاواتزا (Lavazza)

ابزار های مورد نیاز دم کردن قهوه

قهوه را می توان در خانه با استفاده از وسایل ساده ای همانند، قهوه جوش ، فرنچ پرس ، موکاپات و … تهیه کرد. برخی از افراد از شیر جوش هم برای تهیه قهوه استفاده می کنند. تهیه قهوه با این روش ها بسیار راحت می باشد و احتیاج به هزینه آن چنانی ندارد. (این وسایل سبک و قابل حمل هستند و به همین علت به آسانی می توان در خانه و محل کار از آن برای تهیه قهوه مورد دلخواه استفاده کرد)

اشخاصی که دوست دارند در خانه قهوه را به سرعت و با کم‌ترین هزینه تهیه کنند ، می توانند از این روش قهوه مورد نیاز خود را تهیه کنند.

یکی از روش های بسیار ساده برای تهیه و آماده کردن قهوه در خانه و محل کار ، تهیه قهوه با قهوه جوش است. قهوه جوش دارای نام های گوناگونی مثل: جذوه ، ایبریک (در زبان عربی)  می باشد. قهوه جوش در انواع مختلف و با جنس های متفاوتی چون ، مس ، استیل و آلومینیوم (جنس روی و برنجی هم دارند اما گران‌قیمت هستند و برای مصارف خانگی مقرون به صرفه نیستند) در بازار یافت می شوند.

طریقه تهیه قهوه با انواع قهوه جوش ها

قهوه جوش ها همیشه دارای یک دسته هستند که  در صورت داغ بودن ، می توان آن را به آسانی جا به جا کرد.  طرز تهیه قهوه با قهوه جوش بسیار کار راحتی است و از همین رو در بین طرفداران قهوه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. طرز تهیه قهوه با قهوه جوش به این روش است که :

در آغاز میزان آب مورد نیاز را با توجه به تعداد افرادی که می خواهند قهوه میل کنند و با توجه به فنجانی که قرار است قهوه در آن سرو شود را مشخص می کنیم و در قهوه جوش می ریزیم. (بهتر است قهوه جوش را پر نکنیم تا مانع از سر ریز شدن آن شویم)

سپس به ازای هر فنجان آبی که برای تهیه قهوه در قهوه جوش ریخته ایم ، یک قاشق مربا خوری پودر قهوه درون قهوه جوش می ریزیم.

اگر علاقه داشته باشید که قهوه طعم شیرینی داشته باشد می توانیم به میزان دلخواه به آن شکر اضافه کنیم.

حالا باید پودر قهوه و آب را به خوبی هم بزنیم تا کاملا پودر قهوه در آب حل شود.

قهوه جوش را روی گاز قرار می دهیم و تا لحظه تشکیل کف روی قهوه صبر می کنیم. (بهتر است بعد از شروع کف کردن قهوه ، قهوه جوش را برای مدت چند ثانیه ای از روی گاز برداریم و دوباره آن را روی گاز قرار دهیم)

پس از تشکیل کف روی قهوه ، به وسیله یک قاشق کف را جدا کرده و در فنجان های مورد نظر که برای سرو قهوه انتخاب شده اند می ریزیم و بعد قهوه را نیز به فنجان های حاوی کف قهوه ، انتقال می دهیم.

حتما بخوانید:   قهوه کنیا چیست؟

برای پودر کردن قهوه و استفاده از پودر حاصل برای تهیه قهوه به وسیله قهوه جوش ، مناسب است از آسیاب استفاده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید