انواع قهوه جوش چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم که مطالب مهمی در مورد  قهوه جوش و انواع قهوه جوش همانند موکاپات ، مینی پرسو ، قهوه ساز سرد دم ، جذوه و دله ، به همراه طرز استفاده هر کدام را به شما ارائه دهیم.

قهوه جوش ها کارکرد ساده‌ای دارند، و به آسانی می‌توان با آنها یک یا چند فنجان قهوه را تهیه نمود. این دستگاه ها به صورت دستی هم کار انجام می دهند و برای همین می توان آنهارا در مسافرت هم استفاده کرد.

کسانی که سال‌ها از قهوه جوش استفاده می‌کنند،طریقه کارکرد و استفاده از این قهوه جوش‌ها را به درستی می دانند و می توانند برای شما یک قهوه بازاری و کافه ای نیز تهیه کنند.

قهوه جوش موکاپات

یکی از انواع قهوه جوش هایی که می توان گفت از دیگر قهوه جوش ها، محبوبیت بیشتری دارد موکاپات است. همانگونه که گفتیم این قهوه جوش از ابزار باریستایی است و باریستاها از آن برای تهیه قهوه‌ها نیز استفاده می کنند. به دلیل کارایی آسان این قهوه جوش ها موجب شده تا به میزان محبوبیت بالایی برسند.

برای تهیه قهوه با استفاده از موکاپات باید به صورت مراحل زیر عمل کرد

۱.در آغاز محفظه پایین موکاپات را تا خط نشانگر آن آب بریزید. این خط در زیر دریچه فشار می باشد و اگر موکاپات این خط را نداشت، باید شما تا زیر دریچه فشار آب بریزید. به این موضوع دقت کنید که دریچه فشار زیر خط آب نباشد. توصیه ما این است که موکاپات را بر روی ترازو قرار داده و آن را وزن نمایید. شما با انجام این کار می توانید علاوه بر رعایت نکات ایمنی، به فرمول ساخت قهوه با کیفیت با موکاپات دست پیدا نمایید.

۲.پودر قهوه خود را بر روی فیلتر موکاپات بگذارید. این فیلتر در بخش میانی موکاپات قرار کرفته است. شما پودر قهوه را بر روی این فیلتر ریخته و با دست به آرامی آنرا یک دست نمایید.

دقت کنید که پودر قهوه بر روی لبه بیرونی این فیلتر نچسبد. اگر هم به لبه های بیرون چسبید حتما آنرا پاک نمایید، چون موجب می شود موکاپات به خوبی مهروموم نشود. تقریباً به اندازه یک دوازدهم وزن آب باید پودر قهوه بر روی فیلتر ریخته شود.

۳.حالا فیلتر را در جای خود محکم نمایید. اگر زمانی که فیلتر را محکم کردید، آب به درون آن نشت کرد، یعنی شما آب زیادی درون موکاپات ریخته‌اید و باید مقدار آن را کم کنید. محفظه‌ بالایی را بر روی فیلتر بگذارید و به درستی آنرا بپیچید و محکم نمایید. یک مهر و موم محکم برای استخراج قهوه ضروری می باشد، چون اگر فشار در قسمت پایینی موکاپات کم باشد، قهوه از ستون داخلی آن نمی‌تواند به بالا حرکت کرده و محفظه بالایی را پر کند.

حتما بخوانید:   راهنمای قهوه شناسی

قهوه جوش مینی پرسو

مینی پرسو یکی دیگر از قهوه جوش ها می باشد. این دستگاه ها به دلیل کوچیک بودنشان برای مسافرت و طبیعت گردی هم قابل استفاده می باشد. این دستگاه ها عموما با کپسول های قهوه کار می کنند. برای درست کردن یک قهوه با کیفیت با استفاده از مینی پرسو ها، به آب جوش نیز احتیاج دارید. در ادامه طرز تهیه قهوه با مینی پرسو را به شما توضیح می دهیم.

۱.شما مقدار کافی آب را بر روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید.

۲.زمانی که آب به جوش آمد،محفظه بالایی مینی پرسو را باز کنید و کپسول قهوه یا پودر قهوه را درون آن بگذارید.

۳.سپس محفظه بالایی را محکم کنید، محکم بستن محفظه بالایی موجب می شود تا کپسول قهوه سوراخ شده و آماده استخراج قهوه‌ یا اسپرسو شود.

۴.حالا مخزن را باز نمایید و آبی را که جوشیده است داخل مخزن بریزید.

۵.معمولاً بر روی مینی پرسو یک نازل تعبیه شده است، که پس از کشیدن آن مقداری هوا درون آن جمع می‌شود. در مرحله بعد باید این نازل را فشار دهید تا آب جوش با قهوه ترکیب شده و از انتهای دستگاه مینی پرسو خارج شود.

 

قهوه جوش

 

قهوه ساز سرد دم

سرد دم یکی دیگر از قهوه جوش ها می باشد. شاید زمانی که بشنوید متعجب شوید، افرادی هستند که قهوه را به روش سرد سرو می نمایند. قهوه سرد هم به اندازه قهوه های گرم طرفداران خود را دارد و خواص خودش را دارا می باشد.

اصولا قهوه سرد را با چند تکه یخ سرو می کنند. قهوه سرد می تواند ترکیب های دیگری را هم نیز در خود داشته باشد. قهوه ساز های سرد دم به نحوی طراحی شده است که پودر قهوه درون آنها، کاملاً با آب تماس داشته و ترکیبات درون آن استخراج می‌شود. به دلیل عدم استفاده از گرما برای ساخت این نوع قهوه‌ها، قهوه ساز های سرد دم به گزینه‌های مناسبی برای مسافرت تبدیل شده‌اند.

برای تهیه کردن قهوه سرد با استفاده از قهوه سازهای دم سرد باید به صورت مراحل زیر عمل کنید:

۱.در آغاز مقداری آب سرد را درون محفظه شیشه‌ای قهوه ساز سرد دم بریزید.

۲.بعد در فیلتر میانی مقداری پودر قهوه بریزید.

۳.فیلتر و پودر قهوه را درون محفظه آب بگذارید و سپس بعد از محکم کردن درب قهوه ساز سرد دم ، آنرا به مدت ۳۰ ثانبه تکان دهید تا بخوبی آب به تمام نقاط پودر قهوه نفوذ پیدا کند.

۴.برای اینکه طعم و عطر بهتری داشته باشد به مدت ۴۵ دقیقه فیلتر را درون آب بگذارید.سپس فیلتر را از درون قهوه ساز دم سرد خارج کرده و اجازه دهید دانه‌های معلق قهوه درون قهوه ساز، ته نشین شود. قهوه سرد را با چند تکه یخ سرو کنید و لذت ببرید.

حتما بخوانید:   پایه ژنتیکی کیفیت قهوه

قهوه جوش جذوه

جذوه یکی دیگر از قهوه جوش ها است. برای درست کردن قهوه ترک از جذوه استفاده می کنند.جذوه سیستم پیچیده‌ای ندارد و می‌توان گفت ظرف ساده‌ای می باشد که می شود قهوه ترک را با آن تهیه نمود. جذوه ظاهری شبیه به شیر جوش‌ دارد و سازوکار نیز همان ساز و کار است. طرز کار جذوه بسیار راحت می باشد اما احتیاج به دقت زیادی دارد تا قهوه درون آن نسوزد.

۱.درون آن آب بریزید.

۲.بعد از آن پودر قهوه و ترکیبات دیگر مورد نیاز را درون آنها اضافه کرده و خوب هم بزنید.

۳.سپس مخلوط را بر روی حرارت بگذارید تا آب به جوش آید.

۴.پس از اینکه یک لایه کف بر روی قهوه تشکیل شد،باید آنها را از روی حرارت برداشته و سرو کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید