انواع فیلتر قهوه کاغذی

هنگامی که میخواهید قهوه سازهای دمی ویا قهوه ساز های نسل سوم خریداری کنید، متوجه می شوید که اکثر آنها دارای فیلتر هستند. خیلی از افراد براین عقیده اند که فیلترهای قهوه ساز ها بر روی طعم قهوه تاثیر می گذارند. به همین دلیل از خرید آنها صرف نظر می کنند.

انواع فیلترهای قهوه ساز ها

قهوه ساز های دمی و نسل سومی دارای انواع بسیار زیادی هستند و به همین دلیل فیلترهای متفاوتی وجود دارد.

اما به طور کلی سه نوع فیلتر داریم:

  • فیلترهای کاغذی
  • فیلترهای پارچه ایی
  • فیلترهای فلزی

فیلترهای کاغذی قهوه

فیلترهای کاغذی از جنس کاغذ میباشد و اکثرا با چوب درختان ساخته می شوند. درختانی مانند: بامبو، کاج، صنوبر، موز، … .
البته برخی از فیلترهای کاغذی از بازیافت کاغذی های باطله درست می شوند، اما کیفیت فیلترهایی که از جنس چوب درختان می باشند، قطعا بهتر خواهد بود.
فیلترهای کاغذی سفید و فیلترهای قهوه ای یا کرمی دو رنگی هستند که از این نوع فیلتر در بازار یافت میشود. هردوی این فیلترها با یک روش تهیه می شوند. اما فیلترهای کاغذی سفید با ماده ای به نام سفید کننده اکسیژن، سفید می شوند.
این ماده سبب می شود، تا جایی که امکان دارد، فیلتر ها بر روی طعم قهوه تاثیر نگذارند. به همین دلیل است که فیلترهای کاغذی سفید، پر استفاده تر می باشند چرا که رنگ آنها از بین رفته است.
قهوه ساز هایی مانند کمکس و V60 قهوه سازهایی هستند که برای دم کردن قهوه با آنها اط فیلترهای کاغذی استفاده میکنیم. اما هرکدام از آنها فیلتر مخصوص را به خود دارند.
درمورد فیلترهای کاغذی دانستن دو نکته ضروری است. قبل از استفاده از این فیلترها، آنها را با آب سرد یا بسیار یخ بشورید. همچنین روغن قهوه توسط این فیلترها گرفته می شود. و همینطور استفاده از فیلترهای کاغذی قهوه ای، احتمال تاثیر گذاری بر روی طعم قهوه را دارند؛چرا که ماده رنگی دارد.

فیلتر های پارچه ای قهوه

نوع دیگر فیلترهای قهوه ساز، فیلترهای پارچه ای می باشند. مزیت این فیلترها درمقایسه با فیلتر های کاغذی در این است که به طبیعت آسیب نمیرسانند.
یعنی یکبار مصرف نبوده و می توان آنها را شست و دوباره استفاده کرد. با این کار هم در هزینه خود صرفه جویی کره و هم به طبیعت کمک کرده اید.
قهوه ای که توسط این نوع فیلترها حاضر میشود، قهوه ای رنگ است با ظاهری غلیظ و شفاف. همچنین روغن قهوه هم به وسیله این فیلترها گرفته می شود.
فیلترهای پارچه ای در بازار موجود هستند.
این فیلترها میتوانند همانند فیلترهای کاغذی، قهوه آسیاب شده در فیلتر با آب مخلوط می شود. یا قهوه از فیلتر پارچه ای عبور کرده و به مخزن قهوه ریخته می شود.

حتما بخوانید:   خواص و ویژگی های قهوه کنیا

فیلترهای فلزی قهوه

فیلترهای فلزی نمونه ای دیگر از فیلترهای قهوه ساز هستند که با دو نوع قبلی بسیار فرق دارد. فیلترهای فلزی نه تاثیر خاصی در طعم قهوه می گذارند و نه روغن قهوه را می گیرند.
تنها کاری که فیلترهای فلزی می کنند این است که اجازه نمی دهند پودر قهوه را از قهوه نهایی جداسازی میکنند. از این لحاظ شبیه با قهوه هایی هستند که به وسیله قهوه سازهای برقی آماده می شوند.
همچین قهوه ای که با فیلترهای فلزی آماده می شوند دارای بادی زیادی می باشد.
فیلترهای فلزی برخلاف فیلترهای کاغذی و پارچه ایی جدا از قهوه ساز نمیباشند.
بلکه به خوده قهوه ساز متصل بوده و نمیتوان آنها را جدا کرد. فرنچ پرس و ایروپرس، قهوه سازهای دمی هستند که دارای فیلتر فلزی می باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید