آیا قهوه مضر است؟

بیشتر اشخاص بر این باورند که قهوه یک نوشیدنی بی‌خطر می باشد ولی اینگونه نیست. هر ماده غذایی که در طول شبانه روز استفاده می‌کنیم، در کنار فوایدی که برای بدن دارد در صورت عدم استفاده درست یا به موقع، می‌‌تواند برای سلامتی ضرر داشته باشد و عوارضی را به دنبال دارد. قهوه هم به عنوان یک ماده غذایی از این قاعده مستثنی نمی باشد.

معرفی انواع ضرر های قهوه

۱- افزایش فشار خون

افزایش فشار خون نخستین عوارض استفاده بیش از اندازه از قهوه می باشد. افرادی که مشکل استرس، بی‌خوابی یا فشار خون زیاد دارند، باید از مصرف بالای قهوه خودداری نمایید. چون استفاده زیاد قهوه، فشار خون را افزایش می ‌دهد.

دکتر وینس بوفالینو در این مورد گفته است: کافئین، ضربان و تپش قلب را بالا می برد. اشخاصی که به ضربان قلب نامنظم یا فشار خون بالا مبتلا می باشند، باید مصرف روزانه کافئین خود را پایین بیاورند و یا در حد کم نگه دارند.

نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه در روز ایرادی ندارد، ولی اگر به کافئین قهوه حساسیت دارید باید از استفاده آن خودداری کنید.

۲- افزایش نا باروری در زنان

از جمله اشخاصی که قهوه برای آن‌ها دارای عوارض می باشد زنان باردار هستند.

نوشیدن قهوه برای بیشتر اشخاص مفید می باشد، ولی بعضی دیگر باید در استفاده آن احتیاط کنند. زنان باردار باید مصرف قهوه را محدود نمایند چون برای آن‌ها دارای معایب و عوارض بسیاری است. مصرف زیاد کافئین در طول بارداری، خطرناک می باشد. به همین علت به زنان باردار توصیه می‌‌شود که مصرف قهوه را حداکثر به دو فنجان در روز محدود نمایند. همچنین خانم‌‌هایی که سقط‌‌های مکرر داشته و یا در دوران بارداری با مشکلاتی رو به رو هستند، باید استفاده از قهوه را به طور کامل کنار بگذارند.

در بعضی از مطالعات مشخص شده است که کافئین موجود در قهوه می‌تواند خطر سقط جنین و زایمان زودرس در دوران بارداری را بالا ببرد، به همین علت متخصصان توصیه می‌کنند زنان در دوران بارداری و شیر دهی از مصرف قهوه دوری کنند.

۳- افزایش خطر ابتلا به بیماری های معده و روده

افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های معده و روده از سایر عوارض و مضرات قهوه برای بدن و سلامتی می باشد. قهوه و کافئین، اسیدی هستند و ترشح اسید معده را بالا می برند. با نوشیدن قهوه، تولید اسید در معده افزایش پیدا می کند. این افزایش در ترشح اسید، موجب ضعیف شدن دیواره‌ی معده شده و آن را در مقابل باکتری‌ها و تخریب بافت معده به وسیله‌ی آن‌ها آسیب پذیر می‌کند.

حتما بخوانید:   جالب ترین تاثیرات قهوه در ورزش و بدنسازی

همچنین قهوه می‌‌تواند روده‌‌ی کوچک را تحریک کند و موجب گرفتگی معده، اسپاسم‌‌های شکمی، یبوست و اسهال شود. اشخاصی که دارای مشکلات در دستگاه گوارش می باشند بهتر است به عوارض و معایب قهوه توجه مخصوصی داشته باشند.

اشخاصی که مبتلا به مشکلات معده و روده‌ای می باشند، می‌توانند با کاهش استفاده قهوه، خطر بیماری‌‎های معده و روده ‎را کم کنند.

۴- پوکی استخوان

پوکی استخوان از جمله مضرات و عوارض قهوه می باشد که در صورت عدم توجه به آن می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. استفاده بیش از اندازه و طولانی مدت قهوه موجب کاهش کلسیم در بدن شده و در نتیجه خطر ابتلا به پوکی استخوان را بالا می برد. پیشنهاد کارشناسان به اشخاص سالمند، به ویژه خانم‌هایی که پوکی استخوان در آنها رایج است، اجتناب از نوشیدن قهوه به علت عوارض و مضرات جبران ناپذیر آن است.

کانی ویور، استاد برجسته علوم غذایی در این مورد گفته است: کافئین برطرف کردن کلسیم از طریق ادرار را افزایش می دهد که این موجب پوکی استخوان می‌شود.

۵- اختلال در جذب آهن

اختلال در جذب آهن از سایر عوارض و مضرات قهوه می باشد. نوشیدن قهوه، جذب آهن موجود در مواد غذایی را کاهش داده و می‌تواند خطر ابتلا به کم خونی یا آنمی را تشدید نماید.نوشیدن قهوه در اشخاصی که مبتلا به کم خونی هستند، توصیه نمی‌شود.

۶-افزایش بی خوابی

بی‌خوابی یکی از معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین عوارض قهوه می باشد به صورتی که بیشتر افراد قهوه را با بی‌خوابی همراه می‌دانند.

استفاده بیش از اندازه از قهوه می‌تواند بی‌خوابی و بی‌حوصلگی ایجاد کند. کافئین موجود در قهوه موجب بی‌خوابی شده و در خواب اشخاص تاثیر می گذارد. به همین علت توصیه می‌شود که شب‌ها قبل از خواب، از نوشیدن قهوه، پرهیز کنید.

۷- شب ادراری و تکرر ادرار

تحقیقات نشان داده که یکی از عوارض استفاده بیش از اندازه قهوه در افراد مسن، تکرر ادرار می باشد که در نهایت منجر به بی‌اختیاری ادرار شود.

زنانی که در مصرف قهوه، زیاده روی می‌کنند، احتمال بی‌اختیاری ادرار در آن‌ها در حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا می کند.

همچنین استفاده قهوه در کودکان، امکان دارد شب ادراری را افزایش دهد.

۸- افزایش استرس و اضطراب و چاقی

یکی از عوارض کافئین در قهوه، افزایش ترشح هورمون‌های کورتیزول در بدن می باشد که نتیجه آن افزایش خطر ابتلا به استرس، افسردگی و اضطراب است.

افزایش هورمون های کورتیزول در بدن، موجب گرسنگی و پرخوری می‌شود که یکی از دلایل افزایش وزن و چاقی می باشد.

۹- سوء هاضمه

نوشیدن قهوه با معده خالی، بیشتر موجب ناراحتی معده یا گوارش در افراد می‌شود، که دلیل آن وجود مقدار زیادی کافئین در قهوه است.

۱۰- مسمومیت

از رایج ترین عوارض استفاده زیاد قهوه، مسمومیت می باشد. این مسمومیت بیشتر دارای علائمی مثل: حالت تهوع، دل پیچه، سر درد، خستگی مفرط، اسهال و بی‌خوابی شدید است.

حتما بخوانید:   با قهوه چی بخوریم؟

۱۱- سر درد

سر درد هم مثل بی‌خوابی یکی از عوارض شناخته شده استفاده زیاد قهوه است.

به علت مقدار بالای کافئین در قهوه، نوشیدن بیش از اندازه این نوشیدنی، موجب تشدید سردرد و میگرن در اشخاص می‌شود.

۱۲-افزایش آلرژی و حساسیت

اگرچه اشخاص کمی نسبت به کافئین حساسیت دارند، اما امکان دارد بعضی افراد با مصرف قهوه‌ی کیفیت پایین، دچار حساسیت و آلرژی شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید