آیا قهوه برای ترک اعتیاد مفید است؟

سوالی که اغلب ما با آن مواجه می شویم این است که ایا قهوه برای ترک اعتیاد مفید است؟ در ادامه این مقاله از قهوه خانه همراه ما باشید تا به بررسی اثرات قهوه در ترک اعتیاد بپردازیم.

قهوه از جمله نوشیدنی های پر طرفدار و پر استفاده در دنیا است. این نوشیدنی دارای آنتی اکسیدان بوده و نوشیدن آن به ویژه در هوای سرد سبب به وجود آمدن احساس خوشایندی در شخص خواهد شد. قهوه اکنون به یکی از نوشیدنی‌های مهم و پرطرفدار روزانه مردم تبدیل شده است. مردم اغلب قهوه را برای بیشتر شدن شادی و نشاط، بهتر شدن خلق و خوی، تقویت حافظه ، هوشیاری و دریافت انرژی ضروری جهت انجام کارهای روزانه و… استفاده می‌کنند. افزون بر این قهوه در درمان برخی بیماری ها مفید است.

مزیت های اصلی مصرف قهوه در زمان ترک اعتیاد چیست؟

اغلب افرادی که در دوره ترک مواد هستند جهت فائق آمدن بر بی قراری ها و ناتوانی های جسمی خود در پی جایگزین های طبیعی و بی خطر مانند قهوه می باشند.

از آنجایی که نوشیدن مشروبات الکلی هم در این زمان یکی از گرایش ها و انتخاب های افراد می باشد میتوان گفت مصرف قهوه مزایای بیشتری نسبت به مشروبات الکلی خطرناک در زمان ترک دارد.

مشروبات الکلی امکان وابستگی دائمی و همیشگی در شخص ایجاد میکنند و بعد از مدتی اندام های داخلی را دچار بیماری ها و صدمات مختلفی میکنند.

ولی قهوه متناسب با مقدار مصرفش در افراد میتواند در کنار ورزش کردن مورد خوبی برای این دوران باشد.

از سایر مزیت های مصرف قهوه در زمان ترک اعتیاد موارد زیر میباشد:

  • کمتر شدن ریسک ابتلا به انواع سرطان ها
  • کمتر شدن میزان ابتلا به بیماری های قلبی عروقی
  • افزایش فشار خون و ایجاد انرژی در بدن
  • افزایش میزان دوپامین در مغز
  • کمک به سم زدایی سریع تر بدن
  • کاهش میزان قند خون و پیشگیری از دیابت

آیا قهوه برای ترک اعتیاد مفید است؟

همان گونه که گفتیم قهوه حاوی کافئین بالایی می باشد که برای کسانی که درصدد ترک مواد مخدر هستند می تواند یک حامی محسوب بشود.

نوشیدن قهوه تا مقداری درد ناشی از ترک مواد مخدر را کمتر خواهد کرد و باعث بازگشت انرژی به بدن می شود. اما بسیاری از محققان معتقدند نوشیدن قهوه می تواند مضراتی در حین ترک مواد مخدر داشته باشد.

این مضرات عمدتا به جهت بروز رفتارهای تکانشی بعد از نوشیدن قهوه و قرار داشتن بدن در وضعیتی است که نرمال و معمولی نمی باشد.

از سایر علل نامناسب بودن نوشیدن قهوه در زمان ترک اعتیاد موارد زیر می باشد:

  • استفاده قهوه باعث وابستگی بیشتر به مواد مخدر می شود: در خیلی از موارد فشار ناشی از ترک مواد مخدر بر روی افراد آنقدر زیاد است که فرد با مصرف مداوم و مکرر قهوه و نوشیدنی های انرژی زا صدمات جبران ناپذیری به سلامتی خود وارد میکند. بعد از مدتی این نوشیدنی ها نمیتوانند مقدار کافئین و کدئین مورد نیاز فرد را تامین کنند و این امر باعث رجوع دوباره افراد به مواد مخدر میشود.
  • استفاده قهوه بهبودی را به تعویق خواهد انداخت: انرژی بسیاری که مصرف قهوه در بدن افراد ایجاد می کند سبب برهم خوردن نظم خواب می شود و همین امر سبب استرس و اضطراب بیشتر در افراد می گردد. وقتی که استرس فرد بواسطه نوشیدن بیش از اندازه قهوه بالا میرود روند بهبودی مختل شده و تکانش های عصبی بیشتری از شخص سر می زند.
  • مصرف قهوه باعث رفتارهای پر خطر می شود: یکی دیگر از عواملی که سبب منع مصرف قهوه در زمان ترک اعتیاد می شود، بروز رفتارهای پر خطر و پرخاشگری های زیادتر نسبت به گذشته می باشد. وقتی که فرد معتاد با نوشیدن قهوه سبب تحریک مغز خود می شود، ممکن است متناسب با محیطی که در آن قرار دارد رفتارهای سوء از خود بروز بدهد.
حتما بخوانید:   خرید قهوه در اصفهان

زمان ترک اعتیاد چه چیزهایی نباید استفاده شود؟

از آن جایی که مواد مخدر مشکلات بسیاری برای عمل هضم و جذب مواد مغذی در بدن ایجاد خواهد کرد، شخص معتاد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود مواد مغذی قرار می گیرد. در اشخاصی که به تازگی روند بهبودی را شروع کرده اند، دریافت وعده‌های غذایی نامنظم و عدم وجود میان وعده باعث افت قند خون فرد می شود، که این کار نیاز فرد برای مواد مخدر را زیاد نموده و خطر اعتیاد مجدد را بیشتر خواهد کرد. مصرف شکر، قهوه، چای، کاکائو و هرچیزی از این دست، سبب تحریک اعصاب فردی که قصد ترک کردن را دارد می شود. پس این مواد نه فقط در روند بهبودی مفید نمی باشند، بلکه تاثیرات بدی روی شخص میگذارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید