آموزش رست قهوه در خانه

تا امروز به رست قهوه در خانه فکر کرده اید؟ برای نوشیدن قهوه با بهترین طعم در خانه، یکی از مهمترین کارها درست کردن قهوه خام و انجام مراحل رست قهوه (coffee roasting) در خانه می باشد. رست کردن قهوه کار سختی نیست و موجب می‌شود قهوه با کیفیت بالاتری را در اختیار شما قرار گیرد.

علاوه بر کیفیت بیشتر، خرید دانه‌های قهوه رست نشده قهوه موجب می‌شود مدت زمان ماندگاری دانه‌های قهوه افزایش پیدا کند و به علت عدم پرداخت هزینه رست هزینه‌های خرید قهوه شما بسیار کاهش پیدا می کند.

اگر قصد دارید با چگونگی رست قهوه در خانه آشنا شوید، با ما همراه باشید.

روش اول: رست کردن قهوه با ماهیتابه

برای رست قهوه در خانه احتیاج به یک ماهیتابه ضخیم داریم. میزان دمای مورد نیاز برای برشته شدن دانه های قهوه از ۸۵ درجه سانتی گراد تا ۲۵۰ درجه سانتی گراد متنوع می باشد که طبق رست روشن یا تیره، دما متفاوت می‌شود.

در هنگام برشته کردن که دانه‌های قهوه در حال حرارت دیدن می باشند باید به طور دائم آن ها را هم بزنیم و تکان دهیم و به این نکته دقت کنیم که میزان بو دادن و رست کردن قهوه، به سلیقه شخصی هر فرد بستگی دارد.

برای آغاز رست کردن قهوه‌ها، نخست ماهیتابه را گرم می‌کنیم، برای این کار می‌توانیم ماهیتابه را بوسیله فر داغ نماییم.

بعد از داغ شدن ماهیتابه، دان قهوه خریداری شده را داخل ماهیتابه ریخته و شروع به تکان دادن و هم زدن آنها می‌کنیم. بعد از چند دقیقه صدای برشته شدن قهوه ها به گوش می‌رسد و رنگ آن‌ها تغییر پیدا می‌کند که به معنی رست اول قهوه یا ترک اول می باشد. به این درجه از رست قهوه، رست لایت می گویند. حال اگر به قهوه با برشتگی بالاتری احتیاج داشته باشیم، می‌توانیم به برشته کردن قهوه ها ادامه دهیم.

بعد از گذشت چند دقیقه باز هم صدای برشته شدن قهوه ها تکرار می‌شود و در این مرحله رنگ دانه‌های قهوه، به قهوه‌ای تبدیل می‌شود که به معنی رست مدیوم می باشد.

در حالی که به دانه‌ی قهوه با برشتگی بیشتر و یا با رنگ تیره تری احتیاج داشته باشیم، می‌توانیم دوباره عملیات برشته کردن را ادامه داده تا رنگ دانه‌های قهوه تیره شوند. لازم به ذکر است هر زمان که احساس کردیم رنگ دانه‌های قهوه مطابق با سلیقه ما است، بلافاصله قابلمه را از روی حرارت بر می‌داریم و دانه‌های قهوه را خنک می‌کنیم. برای خنک شدن سریعتر دانه‌ها، می‌توانیم آن ها را در ظرفی دیگر ریخته و آن‌ها را تکان دهیم تا همزمان هم دانه‌ها خنک شوند و هم پوست آن‌ها جدا شود.

حتما بخوانید:   کیک قهوه با پسته

روش دوم: رست کردن قهوه با استفاده از فر

برای برشته کردن قهوه در منزل با فر، نخست فر را روشن می‌کنیم تا گرم شود. سپس دانه‌های قهوه را در ظرفی که دارای سوراخ‌های ریز می باشد می‌ریزیم. دانه‌ها را روی کلیه قسمت‌های ظرف پخش نموده و در طبقه میانی فر می گذاریم.

دوباره فر را روشن می‌کنیم تا رست دادن قهوه‌ها در منزل آغاز شود. البته نباید هم زدن دانه‌های قهوه را فراموش کنیم. بعد از گذشت چند دقیقه، صدای برشته شدن قهوه‌ها به گوش می‌رسد.

هر زمان که احساس کردیم قهوه ها به اندازه دلخواه رست شده‌اند می‌توانیم آن‌ها را از فر خارج کرده و خنک کنیم.

البته این نکته نباید فراموش شود که در زمان خرید قهوه به انوع عربیکا و روبوستای دانه های قهوه باید دقت داشته باشیم و طبق ذائقه و سلیقه خود دانه‌ی مناسب را انتخاب کنیم.

روش سوم: رست کردن قهوه با استفاده از دستگاه رست

سومین روشی که قصد داریم به شما آموزش دهیم رست قهوه با استفاده از دستگاه‌های رست قهوه می باشد.

چگونگی کار با دستگاه رست خانگی بر روی بیشتر دستگاه‌ها نوشته شده است و کافیست مطابق با آن دستور عمل کنیم. برای این کار نخست دانه های سبز قهوه را داخل  ظرف مخصوص دستگاه رست ریخته و درب آن را می بندیم. سپس دستگاه را روشن کرده تا عملیات حرارت دهی و رست قهوه شروع شود.

همزمان که قهوه در حال برشته شدن است، می‌توانیم تغییر رنگ دانه‌های قهوه را ببینیم و مطابق سلیقه شخصی خودمان، برشته کردن قهوه ها را تا رنگ دلخواه ادامه دهیم.

پس از پایان رست قهوه، دستگاه را خاموش کنید و قهوه های رست شده را به ظرف دیگری میریزیم تا خنک شود. خنک کردن دانه های قهوه یکی از مهم ترین مراحل رست قهوه می باشد.

درصورتی که بخواهیم قهوه‌های رست شده را نگهداری کنیم، بهتر است آن ها را در ظروف مستحکم فلزی یا شیشه ای دارای سوپاپ، نگهداری کنیم. همچنین می‌توانیم از کیسه‌های پلاستیکی وکیوم شده استفاده کنیم.

یکی از نکاتی که باید در زمان رست کردن قهوه به آن دقت کنیم روشی است که قصد داریم قهوه را با استفاده از آن روش درست کنیم. برای نمونه طعم و خصوصیات قهوه در روش اسپرسو با روش فرانسه و ترک مختلف است و قهوه اسپرسو عموما تلخی بالاتری نسبت به فرانسه و یا قهوه دمی دارد.

پس اگر قصد داریم قهوه را به روش اسپرسو درست کنیم دقت کنیم که رست قهوه را خیلی تیره نکنیم چون تلخی قهوه بیشتر خواهد شد. البته اگر به تلخی علاقه داشته باشید رست تیره در کنار تهیه قهوه به روش اسپرسو می‌تواند قهوه دلچسبی را برای شما فراهم کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید